Sninčanov a Humenčanov. Podľa obžaloby prokurátora sa pokúšali previezť z Košíc na bližšie neurčené miesto na slovensko-českých hraniciach 24 Indov.
Migrantov, krátko predtým privezených na košickú autobusovú stanicu z utečeneckého tábora v Sečovciach, naložili do dodávky Ford Tranzit a do Audi 80. Uvedené vozidlá sprevádzal Radoslav H., ktorý mal prevoz migrantov organizovať, pričom spolu s ním sa vo vozidle Nissan Primera s českou evidenčnou značkou viezol aj jeho brat Michal, majiteľ auta. Úlohou tých dvoch bolo varovať vodičov áut prevážajúcich Indov pred prípadnými dopravnými kontrolami a zabezpečiť ich nerušený prechod cez územie Slovenska. Do cieľa však nedošli, v Trnave ich všetkých zadržalo ozbrojené komando kukláčov…
"Nikdy v živote by som do niečoho takého nešiel, keby som vedel, že je to nelegálne. O prevoz Indov ma požiadali Ukrajinci Sergej a Ivan, ktorých som spoznal na diskotéke. Ponúkli mi, či si nechcem zarobiť, že potrebujú previezť nejakých cudzincov do Bratislavy. Ubezpečovali ma, že nič neriskujem, že tí ľudia majú povolenie na 48-hodinový legálny pobyt u nás, v rámci ktorého musia opustiť Slovensko. Bol som nezamestnaný, preto som s tým súhlasil," povedal na úvod Radoslav H. Ako ďalej uviedol v júli 2001 sa stretol v pohostinstve Verchovina v Humennom so spoluobžalovanými Slavomírom B. a Gabrielom L. Opýtal sa ich, či nemajú nejakú dodávku na prevoz migrantov z Košíc do Bratislavy. Tam sa všetci traja dohodli, že sa stretnú 6. júla 2001 v Humennom, a odtiaľ sa premiestnia do Košíc, čo sa aj stalo.
"Ja som prišiel do Košíc spolu s bratom Michalom, nič som mu nepovedal, ale bolo to jeho auto a požičal mi ho len s tým, že pôjde so mnou. Ukrajinci s nami nešli, dali mi 5000 korún na benzín a pokyny, kde máme ísť a čo robiť. Zaparkovali sme na parkovisku pri McDonalde a ja som šiel do uličky vedľa autobusovej stanice. Čakal som tam asi pol hodinu, keď o 9.45 hod. prišiel autobus, z ktorého policajti vyložili nejakých ľudí. Časť z nich odišla na autobusovú stanicu a časť zostala na mieste, kde vystúpili. Podišiel som k nim a po rusky som sa ich opýtal, tak ako mi kázali Ukrajinci, či idú do Bratislavy. Keď som zistil, že sú to tí, ktorých máme previezť, zavolal som mobilom spoluobžalovaných," opísal svoje počínanie Radoslav H.
Do dodávky Ford Tranzit sa vošlo "len" 19 Indov, aj to boli, ako povedal obžalovaný Slavomír B., "narvaní". Z jeho výpovede vyplynulo, že z Košíc vyrazili okolo 10.00 hod. a to v kolóne, na čele ktorej boli bratia K., za nimi vozidlo Gabriela L. a na konci on s dodávkou. "Šli sme cez Tatry, Donovaly a Radoslav H. mi počas cesty volal asi päťkrát z mobilu, či je všetko v poriadku. Po tom, čo sme zastavili v Trnave na parkovisku, som si šiel kúpiť na čerpaciu stanicu cigarety, a keď som sa vrátil k dodávke, zadržali ma policajti," vypovedal Slavomír B. Aj on argumentoval tým, že si nebol vedomý, že sa dopúšťa trestného činu. Zdôraznil, že o legálnosti prevozu cudzincov ho neubezpečil len spoluobžalovaný Radoslav H. Toto presvedčenie nadobudol aj sám, a to vtedy, keď na vlastné oči videl, ako ich policajti priviezli autobusom do Košíc na stanicu a tam ich všetkých pustili na slobodu. Až následne sa dozvedel, že ich policajti sledovali z Košíc až do Trnavy… "Nikdy by som do toho nešiel, keby som vedel, že ide o nelegálny prevoz, a už vôbec by som si nepožičiaval dodávku. Radoslav H. mi za to sľúbil 5-tisíc korún, dostal som od neho len dve tisícky na naftu, ktoré mi dal v Košiciach. Stalo sa, čo sa stalo, je mi to ľúto," dodal Slavomír B.
Ďalší obžalovaný Gabriel L. pred senátom potvrdil, že zobral do svojho Audi 80 päť cudzincov, ktorí sa už do dodávky Ford Tranzit nevmestili, aj to, že mu za to Radoslav H. prisľúbil päťtisícovú odmenu. Podobne ako jeho spoluobžalovaní opísal trasu a priebeh cesty do Trnavy, kde mu Radoslav H. zavolal na mobil. "Povedal mi, aby som čakal, že po ľudí, ktorých veziem, si má niekto prísť. Keď som však zbadal, že je tam akosi priveľa policajtov a áut, dostal som strach a z parkoviska som odišiel. Cudzincov som vyložil v poli pri štátnej ceste smerom na Majcichov a potom som sa vrátil k dodávke Slavomíra B. Tam ma zadržali policajti a po výsluchu som s nimi šiel po Indov, ktorých som predtým vyložil v poli," uviedol Gabriel L. a zdôraznil, že sa necíti vinný, že bol presvedčený, že ide o legálny prevoz. Poukázal na to, že migranti nastupovali do áut za bieleho dňa na frekventovanom mieste, navyše mali mať aj povolenie oprávňujúce ich zdržať sa u nás 48 hodín.
Posledným z partie "prevážačov" bol Michal H., brat Radoslava, ktorý je podľa obžaloby organizátorom celej akcie. "Rado chcel, aby som mu požičal auto. Ja reku dobre, ale idem s tebou. Večer pred tým som si viac vypil, ráno mi bolo zle, a tak som skoro celú cestu do Trnavy prespal, akurát čo som si sem-tam zafajčil. Brat mi nepovedal, na čo ide do Bratislavy a ja som sa ho na to nepýtal, o ničom som nevedel. Pochopil som to až v Trnave, keď chcel, aby som ho vystriedal za volantom, že je unavený, a zrazu som zbadal za sebou plno kukláčov. Snažili sme sa ujsť, ale dolapili nás na diaľnici za Trnavou a potom sme to od nich poriadne schytali…" doplnil mozaiku výpovedí obžalovaný Michal.
Rozpory medzi výpoveďami, keď pri podaní vysvetlenia tvrdil, že vedel, že za jeho autom idú ďalšie dve vozidlá, aj to, že brat počas cesty stále s niekým telefonoval, pričom hovoril "daj si pozor…, môžete ísť…" a podobne, vysvetlil nasledovne: "Ja som si na polícii v Trnave iba domyslel, že brat sa zaplietol do prevozu migrantov. Bol som unavený, dobitý, na všetko čo chceli som len prikyvoval, keď som nepotvrdil čo chceli, hneď som za to schytal bitku."
Na neprimeranú tvrdosť zasahujúcich policajtov si pred súdom posťažovali všetci obžalovaní. Podobne ako Michal, aj oni dávali rozpory medzi výsluchmi v Trnave a následnými výpoveďami pred vyšetrovateľom do súvislosti s bitkou. "Zbili nás jak hadov, boli sme skrvavení, ja som mal hrubšiu nohu dolu jak hore… Potom nám povedali, že mali hlásenie, že ide o ozbrojených Ukrajincov," povedal na záver Radoslav H.
Pojednávanie bolo odročené na máj, senát potrebuje vypočuť svedka, ktorý by sa mal vyjadriť k legálnosti, či nelegálnosti pohybu Indov po Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári