spestril aj piatkovou debatou s košickými novinármi. Ako skonštatoval, hoci parlamenty niektorých členských krajín EÚ môžu pri ratifikácii robiť prieťahy, nemali by nám zahatať vstup do únie. Určité pochybnosti vyjadril iba k poslancom francúzskeho parlamentu, ktorí síce nebudú hlasovať proti, "ale možno budú trochu odkladať rozhodovacie hlasovanie a príliš veľa diskutovať o pozícii nových štátov".
Pri tejto príležitosti odmietol tvrdenia francúzskeho prezidenta J. Chiraca a nemeckého kancelára G. Schrödera, ktorí kritizovali Slovensko a niektoré ďalšie kandidátske štáty únie za to, že sa okamžite pridali na stranu USA v otázke riešenia konfliktu v Iraku. "Takéto vyjadrenia sú značne neférové, keďže únia doteraz nemá spracovanú koncepicu spoločnej zahraničnej politiky. Preto nie je pravda, že nerešpektujeme EÚ, ale robíme americkú politiku," skonštatoval J. Alner.
Podľa neho je dôvodom Nemecka a Francúzska k odmietaniu vojenského zásahu v Iraku silné zastúpenie moslimského obyvateľstva, ako aj skutočnosť, že obe krajiny chcú po ekonomickej stránke veľmi dobre vychádzať z arabskými krajinami. Prekvapujúco uviedol i to, že vo svojej funkcii bol svedkom viacerých neoficiálnych vyjadrení predstaviteľov členských štátov únie o tom, že Európa musí kvôli politickej vyváženosti podporovať Arabov, keďže USA podporujú Izrael. Pre nás to však vraj môže byť výhoda, keď vstúpime do EÚ, ktorá nemá v danej situácii spoločnú zahraničnú politiku.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári