sepsa. Dievčatko z Košickej Novej Vsi, priviezli do nemocnice v sobotu predpoludním a odvtedy je hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jeho stav je totiž podľa slov vedúceho lekára JIS MUDr. Júliusa Štefana veľmi vážny, až kritický.
"Našťastie sa nám ho podarilo stabilizovať a zabrániť progradácii kožného nálezu," hovorí MUDr. vedúci lekár JIS. Pohľad na malú pacientku je však hrôzostrašný.
Dievčatko má po celom tele množstvo viditeľných stôp po podkožnom krvácaní. K tomu dochádza obvykle už po niekoľkých hodinách od objavenia sa všeobecných prejavov, podobných bežnej chrípke. Najprv sa na koži objavia malé červené bodky, ktoré sa prakticky pred očami zväčšujú. Postupne splývajú a vznikajú takzvané sufúzie, podkožné plošné krvácania. Vtedy už nastupujú celkové príznaky ako horúčka, schvátenosť, ospalosť, prípadne strata reakcií na vonkajšie prostredie. Ak sa dieťa nedostane do nemocnice včas, nastáva smrť.
"Dochádza totiž k výraznému zníženiu krvného tlaku, čo vyvoláva ďalšie komplikácie. Nastáva krvácanie do nadobličiek a zlyhávajú aj ďalšie orgány. Niekedy dochádza k multiorgánovému zlyhaniu do dvanástich hodín od nástupu všeobecných príznakov a ani intenzívna lekárska starostlivosť nedokáže dieťaťu zachrániť život. Tak to bolo i v prípade dievčatka, ktoré k nám priviezli v sobotu o šiestej ráno vo veľmi ťažkom stave. Od prijatia bolo prakticky nepretržite oživované, avšak po hodine ochoreniu podľahlo. Pitva vykonaná dnes potvrdila, že príčinou smrti bola meningokoková sepsa," informoval nás MUDr. Štefan.
Ani nie dvojročná Ráchel z Hrebendovej sa narodila v Belgicku, pričom na Slovensku nemalo dievčatko vybavený ani rodný list, nieto ešte zdravotné poistenie. Rodičia preto v nemocnici predložili kartu poistenca úplne iného dieťaťa. Zistilo sa to až po úmrtí pacientky, keď sa nemocnica snažila kontaktovať príbuzných.
Okrem spomínaných prípadov hospitalizovali v uplynulých dňoch v detskej nemocnici aj ďalšieho pacienta s rovnakou diagnózou, takisto dievčatko. Švororočnú Ivetu prijali minulý utorok, avšak priebeh jej ochorenia bol pomerne mierny a v sobotu ju mohli preložiť na infekčné oddelenie na doliečenie.
"S meningitídou alebo meningokokovou sepsou prijmeme okolo dvadsať pacientov ročne. U časti z nich má ochorenie veľmi ťažký priebeh a končí sa smrťou. Takýchto prípadov máme asi tri-štyri ročne," vysvetľuje Július Štefan, podľa ktorého vyvoláva ochoreniea baktéria Neisseria meningitidis. Šíri sa vzdušnou cestou a najčastejšie postihuje deti do piatich rokov (predovšetkým od šiesteho do dvanásteho mesiaca) a tínedžerov medzi pätnástym až osemnástym rokom života.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári