rómskeho pôvodu. Zdrojom nákazy je vo väčšine prípadov dospelý človek.
"Keď prebieha ochorenie pod obrazom zápalu mozgových blán, hovoríme o meningitíde, ak nastáva celková infekcia organizmu, ide o meningokovú sepsu. Tiež môže ísť o kombináciu týchto dvoch stavov," hovorí vedúci lekár JIS Detskej nemocnice MUDr. Július Štefan (na snímke), podľa ktorého sú obdobia, kedy sa ochorenia objavujú častejšie a inokedy sa celé týždne či mesiace neobjaví žiaden pacient.
"Od začiatku dvadsiateho storočia sú tiež pozorované epidémie, ktoré prichádzajú približne v desaťročných intervaloch. Predpokladá sa, že v ich pozadí je prítomnosť určitých genetických markerov a nedostatočná obranyschopnosť organizmu časti populácie - kolektívov," vysvetľuje.
Inkubačná doba ochorenia je dva až desať dní a prvé príznaky sú veľmi všeobecné. Ochorenie je podobné chrípke - objavuje sa zvýšená teplota, bolesti kĺbov, nepohodlie, prípadne i tráviace ťažkosti. Dieťa však treba veľmi starostlivo sledovať a akonáhle sa objavia kožné zmeny, vyhľadať lekársku pomoc. Z hľadiska záchrany života a prognózy ochorenia je v tomto štádiu dôležitá podľa slov MUDr. Štefana doslova už každá minúta.
"Kožný nález môže po liečbe celkom vymiznúť, ale tiež sa môže stať, že vzniknú z hlbokých krvácaní pod kožou kožné defekty (nekrózy), ktoré je potom potrebné riešiť pomocou plastických operácií," dozvedáme sa.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári