dopoludňajšej zmeny. Práve na tých čakáme. Časť z nich totiž podľa našich informácií určite zamieri do podchodu, vedľa ktorého stojí novinový stánok. Ak náš zdroj, teda zamestnanec, ktorý je buď abstinent alebo ešte verí v to, že by mali platiť nejaké pravidlá, hovoril pravdu, do podchodu nepôjdu kvôli bezpečnému prechodu. Temný podchod má mať iné pôvaby... Miestni ho už aj nazvali vskutku výstižne - Tunel bar. Za pár drobných tu vraj dostať všetko tekuté, čo by sa chlapovi unavenom po šichte mohlo šiknúť. Na regristračné pokladne či posedenie pri poháriku zabudnite, ale tie ceny, tie vraj fakt stoja za to.
Nuž, vydali sme sa zistiť, čo je na týchto slovách pravdy. O trištvrte na dve schádzame s fotografom do podchodu. Mimochodom, len hádam päť metrov odtiaľ stojí samotná brána a teda aj stanovište strážnej služby U. S. Steel Košice. Schádzame dolu schodmi. Vôkol vládne tma. Po chvíľke však zaostríme na pána, stojaceho pri stene. Pri nohách má tašky. Ich obsah - pár fliaš ostrého, nejaké tie pivá. Pri ňom stoja asi štyria chlapi, ktorý dorazili do Tunel baru ako prví. Radšej sa nezastavujeme, v tej tme by sme len ťažko mohli bez blesku niečo nafotiť. Radšej si počkáme, kým sa podchod trochu viac zaplní.
Nemusíme čakať dlho. O druhej sa cez bránu začnú valiť zamestnanci, tešiaci sa na nastávajúci víkend. Drvivá väčšina podchod s prehľadom ignoruje. Niekoľko desiatok chlapov však postupne v menších hlúčikoch odhodlane vstupuje do podchodu. Na jednej strane do podchodu vchádzajú, ale na druhej akosi nevychádzajú. A tak ideme po druhýkrát dole aj my. Obrázok je už utešenejší, navodzuje atmosféru z čias americkej prohibície. Niekoľko skupiniek chlapov s plastovými pohárikmi v rukách postáva a diškuruje o tom, kto má čo nové. Rozlievajú dvaja páni. Ideme k jednému, ktorý sa práve obzerá, či má každý naliate.
"Slivovicu máte?," pýtam sa. Som jediná žena v podchode, ale on sa tvári, že je to normálka. "Samozrejme," hovorí. "Tak mi dajte poldeci," objednám si. V sekunde má v ruke už aj plastový pohár. "Koľko to bude?" "Pätnásť korún," znie odpoveď. Vytiahnem drobné a zaplatím. Pri predstave, koľko by som za poldeci "slivky" zaplatila v bare, som spokojná. Kto šetrí, má za tri... Postavíme sa do kúta a kým ja popíjam, kolega sa snaží urobiť pár záberov. Radšej bez blesku, človek nikdy nevie...
Potvrdili sme si slová nášho čitateľa. Čierny kšeft s alkoholom prekvitá priamo pred bránou spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorej manažment tak dôsledne dbá na dodržiavanie etického kódexu.
Že sa takýto kšeft skutočne oplatí, je neodškriepiteľné. Dajme tomu, že litrovku ostrého si podnikaví krčmári z Tunel baru kúpia niekde vo veľkosklade za 120, trebárs za 150 korún. Poldeci stojí pätnásť, to sú tri stovky tržba z jednej fľaše. Zisk 100 až 150 percent. Desiatku pivo kúpite za osemnásť. Žiadne ďalšie náklady - dane, odvody, prenájom... Čistá ryža, ako sa u nás hovorí. A to vraj krčmári čakajú na ľudí poctivo po každej zmene - ráno o šiestej, o druhej popoludní aj o desiatej večer. Koľko zarobí jeden krčmár za deň? Len odhadom - keby rozčapoval za deň len desať fliaš ostrého, je to 1 500 korún. Mesiac má v priemere 30 dní, to je 45-tisíc čistých nezdanených slovenských koruniek. A to človek nemusí "makať" osem hodín v kuse. Podstatné je vychytiť tú lukratívnu polhodinku - hodinku po výmene zmien.
Kšeftu sa tešia všetci. Chlapi ušetria peniaze, veď kde inde by im tak za lacno naliali. Ušetria aj na čase, v krčme by sa predsa len dlhšie zasedeli, čo by sa nemuselo páčiť manželkám. Krčmári okrem čistého zisku tiež ušetria na čase, nemusia sa zdržiavať nejakými trápnymi papierovačkami, ako sú daňové priznania, platby a odvody... Už trochu menej radosti majú asi okolití krčmári, ktorým "fast drink" určite uberá z klientely. Keby oni naliali bez pokladničného bločku, už po nich pôjdu kompetentné orgány. Keby predávali v podobných podmienkach, pôjde po nich hygiena. Ak by nemali koncesiu, pôjdu po nich živnostníci. To len "tuláci v podchodoch, sú zabudnutí, tuláci v pochodoch, chcú málo..."
Polícia: "O prípade vieme, prešetrujeme ho"
Košice - Lokalita U. S. Steel Košice spadá do pôsobnosti OO PZ Košice-Šaca. Zaujímalo nás, či polícia o kšeftoch v podchodoch vie a či sa nimi zaoberala. "Hoci oficiálny podnet sme zatiaľ nedostali, o prípade sme informovaní a prešetrujeme ho," uviedla hovorkyňa KR PZ Košice Jarmila Petrová.
Polícia v Šaci o biznise s alkoholom vie, pretože nejde o problém nový. Takto sa podniká pri železiarňach vraj už roky, v poslednej dobe však kšefty utíchli. Znovu sa objavili pred asi dvomi týždňami.
Pravdou je, že polícia v podobných prípadoch nemôže byť dostatočne účinná. Kšeftári v podchodoch majú väčšinou svoje spojky hore na parkovisku a akonáhle sa v diaľke objaví policajné auto, už dávajú signál kumpánom tam dole. Tým stačí vziať nohy na plecia a v najhoršom oželieť tých pár fľašiek. Keby ich policajti aj hneď načapali v podchode vedľa alkoholu, stačí povedať - to nie je moje. A dokážte, že opak je pravdou... Polícia v Šaci má k dispozícii len označené policajné autá, razia uniformovaných policajtov nič nerieši. Je to podobné ako na blšáku. Podľa polície by sa o prípad kšeftovania v podchodoch mali zaujímať aj iné inštitúcie, ktoré sú oprávnené vo veci konať - napríklad Slovenská obchodná inšpekcia, Štátny zdravotný ústav či živnostenský úrad.
U. S. Steel: "Nie je nám to ľahostajné"
Ján Bača, poverený hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice, s. r. o.: "Spoločnosť U. S. Steel Košice robí všetko preto, aby zabránila zneužívaniu alkoholu a znížený počet pozitívnych testov v porovnaní s minulým rokom to dokazuje. Priestranstvo pred bránami podniku je verejne prístupné a vďaka prítomnosti pracovníka SBS na parkovisku sú tí, ktorí sa zaoberajú ilegálnym predajom alkoholu nútení robiť to v podchode pre peších, kde sú ukrytí. Zamestnanci riskujú odvolanie, alebo stratu zamestnania, ak prídu do práce po konzumácii alkoholu. To isté platí, ak sa pokúsia doniesť ho so sebou. Tí, ktorí alkohol predávajú, sa nestarajú o to, že ľudia môžu kvôli ich konaniu prísť o prácu a preto my vyzývame všetkých, ktorí uvidia túto ilegálnu činnosť, aby na to upozornili strážnikov. Predajcovia alkoholu totiž veľmi pozorne monitorujú pohyb uniformovaných členov SBS a preto je potom ťažké prichytiť ich pri čine. Pracujeme na tom v spolupráci s políciou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári