vyšetrovali od začiatku roka 24. Štyri prípady odhalili v okrese Spišská Nová Ves, tri v Košiciach a dva v Michalovciach.
Odhaliť prípady týrania a domáceho násilia, ktorých v policajných štatistikách pribúda, by pomohli podľa krajskej policajnej hovorkyňe mjr. Jarmily Petrovej zmeny v legislatívnych normách, najmä novela Trestného zákona. Podľa nej už na trestné stíhanie páchateľa nie je potrebný súhlas obete. Zvýšila sa aj trestná sadzba na 12 až 15 rokov odňatia slobody a rozšíril sa okruh poškodených osôb o bývalú manželku a družku.
Páchateľa už nestíhajú na slobode, ale väzobne. Psychicky a fyzicky týrané deti vypočúva vyšetrovateľ v prítomnosti psychológa a všetko sa nahráva na videozáznam. Trestného činu sa už dopustí aj človek, ktorý o týraní vie a neoznámi prípad polícii. Súd môže vydať predbežné opatrenie a obmedziť práva obvineného na užívanie spoločného bytu. "Ide o najčastejšiu a zvrátenú formu násilia, ktorá sa odohráva za múrmi bytu bez svedkov" - dodala Petrová.
Na pomoc ženám a deťom postihnutým domácim násilím je zameraná petícia, ktorú na východnom Slovensku začali samosprávy zemplínskych obcí a mimovládna organizácia Fenestra. Stalo sa tak po tragédii v obci Tušice, kde otec týral rodinu. Na Silvestra 2002 zastrelil dve vlastné deti a spáchal samovraždu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári