dodržiavaním zákonov. Žiaľ, je medzi nimi veľa takých, čo ich sami nevyberaným spôsobom porušujú. Obžalobe z trestných činov krádeže a nedovoleného ozbrojovania čelil včera pred senátom Okresného súdu Košice I 31-ročný mestský policajt Róbert P.
Pod rúškom noci navštívil 31. júla 2001 Mestskú políciu - stanica Východ na Adlerovej ulici v Košiciach. Do objektu svojho pracoviska sa dostal pomocou duplikátu kľúča a po nájdení originálov si postupne otváral zámky na dverách, mrežiach a trezore. Vybral si z neho 6 služobných pištolí vzor CZ 75 Luger, kalibru 9 mm, šesť zásobníkov a 90 kusov nábojov do uvedených pištolí. Okrem zbraní a munície nepohrdol ani lampou a fotoaparátom, ba ulakomil sa aj na televízor. Mestskej polícii spôsobil krádežou škodu vo výške 46 607 korún. Ukradnuté zbrane a strelivo sa však o 15 dní neskôr vrátili tam, kam patrili. Postaral sa o to anonym, ktorý telefonicky oznámil, že ich nájdu v mestskej časti Košice-Šaca...
Počínanie zlodeja nasvedčovalo tomu, že sa v priestoroch Mestskej polície vedel perfektne orientovať, resp., že šiel naisto... To bol zrejme jeden z hlavných dôvodov, prečo kriminalisti venovali zvýšený záujem všetkým pracovníkom Mestskej polície Košice - stanica Východ. Ukázalo sa, že sa nemýlili, podozrivým číslo jeden bol Róbert P. Vyzerá to tak, že sa prezradil sám, keď sa nakontaktoval na členov košického podsvetia a ponúkal na predaj zbrane ukradnuté z Mestskej polície. Tento poznatok priniesol policajtom ich informátor 8. augusta 2001. Vyplynulo to z úradného záznamu, ktorý prečítal včera na pojednávaní predseda senátu.
"V čase, keď malo dôjsť ku krádeží zbraní, som bol doma. Manželka bola na dovolenke v Maďarsku a ja som sa musel starať o syna. V ten večer ma navštívili aj priatelia Wilfrid S. a Silvia S. Posedeli sme si spolu a Silvia okolo pol druhej v noci odišla. Wili prenocoval u mňa v izbe susediacej s mojou, kde som spal so synom. Ja som z domu nikam neodišiel," bránil sa pred vyšetrovateľom obžalovaný, ktorý na pojednávaní využil právo nevypovedať. Zdôraznil, že sa z domu nemohol vzdialiť ani preto, že mal bolesti chrbtice a tiež to, že sa o zbrane ani o obchodovanie s nimi nezaujímal.
Alibi na inkriminovaný večer, resp. noc mu potvrdili dvaja svedkovia. Wilfried S. s tým, že po posedení zostal spať u obžalovaného a zobudil sa až ráno. Silvia, kamarátka jeho manželky s tým, že sa asi o pol druhej po polnoci vrátila domov. Nie bez zaujímavosti je skutočnosť, že na jej návštevu si obžalovaný spomenul približne mesiac po tom, čo mu bolo vznesené obvinenie... Výpovede týchto svedkov označil prokurátor už v prípravnom konaní za účelovo vykonštruované. Ich blízke vzťahy s obžalovaným, ale aj rozpory v ich výpovediach boli dôvodom na to, aby sa k ich hodnovernosti vyjadrili znalci z odvetvia psychológie. Tí dospeli k záveru, že svedkovia vedome skresľovali a zamlčiavali fakty, resp. že išlo o čiastočne naučené výpovede...
Z krádeže zbraní, lepšie povedané z toho, že to bol on, kto v nočných hodinách navštívil svoje pracovisko, usvedčuje Róberta P. jeden z dvoch utajených svedkov. Senát ich vypočul v neprítomnosti verejnosti aj obžalovaného, ktorého následne oboznámil s obsahom ich výpovedí.
"Okolo 1.30 hod. sme spolu so svedkom č. 2 fajčili na balkóne. Všimol som si muža, ktorý niesol pod pazuchou poskladanú veľkú cestovnú tašku. Keď prechádzal popod balkón, na ktorom som stál, pootočil hlavu a ja som zo vzdialenosti asi 7 - 8 metrov zreteľne videl jeho tvár. Potom som ho videl vchádzať do objektu Mestskej polície," vypovedal utajený svedok č. 1. O tom, že sa mu tvár nočného návštevníka skutočne vryla do pamäti, svedčí skutočnosť, že pri rekognícii jednoznačne označil obžalovaného ako muža, ktorého v inkriminovanú noc videl. Utajený svedok č. 2 ho videl tiež, ale nevenoval mu až takú veľkú pozornosť, aby si ho dobre zapamätal. Potvrdil však, že ho videl, keď prichádzal k Mestskej polícii a to, ako odtiaľ po krátkom čase odchádza s taškou v ruke...
Kvôli objektívnosti priebehu uvedeného skutku bol vykonaný na mieste činu vyšetrovací pokus a to za rovnakých podmienok, ako boli v inkriminovanom čase, pričom figurant niesol v taške zaistenej u obžalovaného ukradnuté zbrane... Išlo o tašku s nápisom NIKE, na ktorej experti zaistili stopy z povýstrelových splodín identických so splodinami zo streliva ukradnutého z Mestskej polície. Pri domovej prehliadke bol v dome obžalovaného zaistený aj jeden náboj zn. Luger kalibru 9 mm.
Uvedená mozaika dôkazov, ktoré do seba zapadali, presvedčila senát, ktorý v tajnom hlasovaní rozhodol o vine obžalovaného v zmysle obžaloby. Za krádež a nedovolené ozbrojovanie mu súd uložil nepodmienečný trest v trvaní 3 a pol roka. S prihliadnutím na to, že i keď je trestne stíhaný aj v inej veci v súvislosti s vydieraním, ktorá nebola zavŕšená právoplatným rozsudkom, senát ho ako doposiaľ netrestaného zaradil pre výkon trestu do prvej - najmiernejšej - nápravnovýchovnej skupiny. Obžalovaný, ale ani prokurátor sa k verdiktu nevyjadrili, a tak nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári