jednotnú gravitačnú kanalizáciu, čo znamená, že potrubím odteká splašková i atmosferická voda. Ústi v čistiarni odpadových vôd v Kokšove-Bakši.
Potreba budovania potrubia bola prvýkrát vyslovená na miestnom zastupiteľstve v roku 1898. Dovtedy ústili splašky miestne do Mlynského náhonu. V roku 1902 bol vypracovaný projekt a započali práce. Od roku 1905 do roku 1911 sa dobudoval betónový kanalizačný systém v historickej časti Košíc.
Najčastejším profilom je kanalizácie kruhového priemeru, uložená najmä v častiach nového mesta. Profily s vajcovitým tvarom sú na Hlavnej a v Starom Meste. Tlamový tvar sa vyskytuje napríklad na Moyzesovej či Hviezdoslavovej ulici (na snímke).
Najstaršie profily sú murované, v 50. až 70. rokoch sa budovali kanály z betónu, kameniny, PVC, polyetylénu, novoduru. Od roku 1977 prevládal železobetón. Spravidla v sútokovom bode a na každých 50 metroch sú umiestnené kanalizačné šachty uzavreté poklopmi. Košické kanalizácie sú kvôli spádu a členitosti terénu umiestnené v 2 až 7-metrovej hĺbke. Najhlbšie sú v Starom Meste, keďže suterény tam siahajú do hĺbky až 3 metrov. Pre prevádzku a údržbu kanalizácie pri profiloch nad 300 mm sú pracovníci VVaK vybavení tzv. monitorovacím zariadením, t. j. špeciálnou kamerou, ktorá prechádza kanalizáciou a je možné okamžité zistenie fyzického stavu kanalizácie.
Na údržbu a čistenie kanalizácie sa využívajú kanalizačné vozidlá, ktoré tlakovou vodou (až 130 bar) prečisťujú jednotlivé úseky.
Klasickým problémom kanalizácií, ktoré na území mesta Košice spravujú Východoslovenské vodárne a kanalizácie, je nedostatok financií. Sú potrebné na rekonštrukcie, opravy výmeny dožitých komponentov. "Realizácie opráv, údržby, rekonštrukcie, výmeny ako aj výstavby novej kanalizácie je finančne náročnejšia v porovnaní s budovaním iných sieti (voda, plyn, elektrina a pod.)," informuje riaditeľ odštepného závodu VVaK Košice Ing. Rudolf Kočiško.
Doposiaľ štátny podnik Východoslovenské vodárne a kanalizácie nečerpajú prostriedky zo štátneho rozpočtu, zdrojom ich príjmov sú v prevažnej miere prostriedky z úhrad za vodné a stočné, pričom ceny sú určované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.
V tomto období sa kanalizácie Košíc, ako aj v iných mestách čistia od zimných nánosov. Štrky a drte používané na zimnú údržbu ciest sa dostávajú do kanálov. Keďže sa musia zlikvidovať, pracovníci križujú košické podzemie a čistia riečištia.
MT: Vývoj dĺžky kanalizačných profilov a tvarov pod Košicami
1920 - 35 km
1930 - 50 km
1940 - 65 km
1950 - 85 km
1960 - 116 km
1970 - 219 km
1980 - 275 km
1982 - 383 km
x x x
T: Poklopy končia v zberných surovinách
Jedným z najväčších problémov pri údržbe a prevádzke kanalizačných sietí je rozkrádanie poklopov a rámov kanalizačných šácht, ktoré v rôznej forme putujú do zberných surovín. Riaditeľ závodu VVaK Ing. Kočiško hovorí, "že krádežou poklopov hlavne z ciest, komunikácii a verejných priestranstiev na sídliskách môže dôjsť k nešťastiu - úrazu aj ohrozeniu života obyvateľov napríklad pádom do kanalizačnej šachty alebo haváriou vozidiel". V súvislosti s týmto problémom vyzýva občanov, aby v prípade, že sú svedkami krádeže, oznámili túto skutočnosť na stálu dispečersku službu VVaK.
Pracovníkom kanalizácií znepríjemňuje život aj nepovolené vypúšťanie toxických látok, rôznych chemikálií, použitých olejov, ktoré je obtiažne odstrániť z vody. Pre ilustráciu 1 gram ropných látok znečistí až milión litrov vody. Preto pracovníci podľa stanovených limitov u vybraných ukazovateľov (nerozpustné a rozpustné látky, PH, ropné látky) námatkovo sledujú kvalitu vypúšťaných odpadových vôd - či neprekračujú stanovené limity. V prípade nedodržania limitov zákon stanovuje tvrdé sankcie.
x x x
T: Potkan zaútočil na praconíka VVaK
Najčastejšie sa vyskytujúcim živočíchom v kanalizáciách sú potkany. Šéf hospodárskeho strediska Kanál VVaK OZ Košice Vincent Bobovčák uviedol, že nedávno na Hviezdoslavovej ulici jeden dokonca zaútočil na jeho pracovníka. "Pri práci mu skočil na nohu, našťastie sa nič nestalo, keďže pracovníci majú ochranný gumený odev."
Likvidácia potkanov tzv. deratizácia kanalizačnej siete robia minimálne dvakrát ročne. Vykonáva ju odborná firma, vybratá na základe verejnej súťaže.
Z hľadiska funkčnosti však viac ohrozuje kanalizačné siete flóra ako fauna. Korene vodomilných rastlín, kríkov a stromov v starších kanalizáciách prerastajú a zrastmi vytvárajú prirodzené prekážky. "Najhoršie je to v malých profiloch kanalizácie s priemerom do 1000 mm, tam je likvidácia koreňov naozaj veľmi ťažka," hovorí Vincent Bobovčák.
Ing. Kočiško dopĺňa, že tieto problémy súvisia najmä s nepremyslenou výsadbou pred rokom 1989. "Niekedy sa jednoducho na 1. mája alebo v rámci rôznych brigád povedalo, že sa vysadí 100 stromčekov hlavne na nových sídliskách a nik sa nás nepýtal, či je to možné alebo nie. Sadili priamo nad kanalizáciou a dnes s tým máme obrovské problémy."
Vážnym problémom je aj fakt, že do kanalizácie občania vyhadzujú najrôznejšie predmety od topánok, orechových škrupín, tuhého komunálneho odpadu, hygienických potrieb, zvyškov jedál, kostí či šatstva. Občania si robia z kanalizácie doslova smetné koše, čo zapríčiňuje upchatie a následné havárie, ktorých likvidácia je finančne náročná a pre občanov rovnako nepríjemná.
Z územia mesta sú odvedené splaškové a zrážkové vody troma zberačmi do dvojstupňovej mechanicko-biologickej čističky odpadových vôd, kde po vyčistení voda odteká odtokovým kanálom do Hornádu. Vedľajším produktom čistenia sú zachytené pevné nečistoty - tzv. zhrabky, štrk, piesok a kal, ktorý sa spracúva a následne likviduje.
x x x
T: Kanalizácia - útočisko bedomovcov
Kanalizácie sú častým útočiskom bezdomovcov, ktorí najmä v zime vyhľadávajú teplovodné rúry. V lete v podzemí zapácha, preto sa tam nezdržujú. Prebývajú vo vodných zdržiach, ktoré sa nachádzajú pri rieke. Tie slúžia na odvádzanie prívalových vôd. V čase, keď nebýva veľa zrážkových vôd, sú tieto zdrže suché, preto sú bezdomovcami vyhľadávané. V klasických kanáloch sa však veľmi nezdržujú. Na povrchu sú lukratívnejšie miesta, ako je stanica, sklady civilnej ochrany alebo chatové oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári