Korzár logo Korzár Košice

Internáty zvyšujú poplatky za ubytovanie i stravu

Košice - Poplatky za ubytovanie vo vysokoškolských internátoch sa zvyšujú. O konkrétnom zvýšení cien rozhodujú riaditelia internátov podľa výšky

dotácie, ktorú majú určiť podľa rozpisu rozpočtu pre vysoké školy. Ministerstvo školstva SR vyčlenilo na prevádzku vysokoškolských internátov v tomto roku rovnaké dotácie ako v roku 2002. Štátny príspevok na bývanie predstavuje 300 až 450 Sk. Okrem bytného sa zvyšuje aj cena stravných lístkov, pričom príspevok štátu zostane na rovnakej úrovni ako minulý rok, teda sedemnásť korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Začína to byť neúmerné. Keďže dochádzam až zo západného Slovenska, cesta ma stojí viac. Peňazí nemajú ani rodičia nazvyš, teraz keď zdražie ubytovanie, asi si budú klepať prstom na čelo, prečo študujem tak ďaleko. Mama síce pracuje, ale otec je nezamestnaný. Strava, ubytovanie, ostatné výdavky, potrebujem skriptá, odkiaľ na to brať. Stále je to síce lacnejšie ako podnájom, no študenstký život začína byť veľmi tvrdý a už vôbec nie bezstarostný," lamentuje študentka Anna.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek tomu, že sa určite nájde veľa študentov, ktorým zvyšovanie cien nehrá do karát, situácia ich prinúti prispôsobiť sa. samozrejme ak chcú školu dokončiť.

"Ubytovanie pôjde určite cenovo hore. Podľa prepočtov nám to vychádza, že cenu zvýšime o 80 korún na študenta a posteľ. Po novom teda budú platiľ študenti mesačne od 730 do 750 Sk v závislosti od toho, v ktorom z našich internátov sú ubytovaní. Zatiaľ sa však výška bytného nemenila, urobíme tak čo najskôr, pričom študenti sú uzrozumení s tým, že drahšie je aj ubytovanie za február. Vedeli sme, že budeme musieť konať, avšak čakali sme, či ministerstvo nezvýši dotáciu," povedal nám riaditeľ Študentského domova a jedálne Univerzity veterinárneho lekárstva Mgr. Juraj Rusnák.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal zvýšenie cien energií, ako aj zmena DPH sa dotkla aj cien stravného. "Zvýšila sa stravná jednotka z 55 na 60 korún. Študenti platili doteraz za lístok 29 korún, čo sme zvýšili o deväť Sk. Poviem vám, že sa nám to už aj odrazilo na nezáujme. Máme prázdnu jedáleň. Pokiaľ sme v roku 2000 pripravili pre študentov 60 000 jedál, minulý rok to už bolo len 20 000 obedov. Ako sa zvýšenie stravného premietne do záujmu v tomto roku si netrúfam povedať. Našťastie varíme aj pre zamestnancov, na stravu k nám chodia aj iní stravníci, ktorých záujem o obedy stúpa. Aspoň takto sa nám to kompenzuje, aj keď verím, že si študenti uvedomia, že treska s rohlíkom nie je tou najlepšou formou stravovania."

Podľa Mgr. Rusnáka zvýšenie cien neznamená, že by si internát nejako prilepšil. "Určite nezarobíme, rátame s tým, že nám to postačí ako tak na prežitie. Určite si nebudeme môcť dovoliť zvýšiť úroveň ubytovania, to by sa dalo, ak by sme zvýšili ceny napríklad o 300 korún. Viete, posledných 12 rokov máme každý rok rozpočet akurát tak na prežitie. Investovať do obnovy sa veľmi nedá. Síce každý rok kúpime z našej podnikateľskej činnosti nejaký nábytok, či posteľné prádlo, aj to je však stále málo. Študenti sa síce navonok ponosujú, že budú platiť viac za to, čo v podstate majú doteraz, no po vzájomných rozhovoroch to pochopili," vysvetľuje riaditeľ J. Rusnák a dodáva, že študentský domov by potreboval finančnú injekciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Strechy nám zatekajú, látame, plátame. Aj keď jednu časť opravíme, problém nastane niekde inde. K ďalšiemu zvýšeniu cien by v tomto roku už dôjsť nemalo ak nedôjde k zmene cien energií."

Podobná situácia panuje aj v študentských domovoch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. "Predložili sme návrh zvýšenia cien za ubytovanie akademickému senátu, ktorý sa však na svojom poslednom zasadnutí tejto veci nevenoval. To znamená, že nateraz zostáva cena nezmenená. Študenti ubytovaní na Medickej ulici platia mesačne v závislosti od izby 450 - 500 Sk, na Popradskej sa cena pohybuje v rozmedzí 650 - 700 korún," uviedla ekonómka študentského domova UPJŠ Ing. Viera Šmajdová.

Ako dodala, predpokladané navýšenie 150 - 200 korún na študenta sa bude uplatňovať až odo dňa účinnosti. "Čakali sme ako zdražie prevádzka a aký rozpočet budeme mať k dispozícii. Všetko musí schváliť akademický senát, možno už na svojom najbližšom zasadaní. Čaká nás aj voľba nového senátu, takže ak sa to nestihne schváliť, je možné, že nové ceny začneme aplikovať až od septembra."

Cena stravného však už stúpla. Keďže došlo k radikálnej zmene financovania študentských jedální a ministerstvo už na ich prevádzku neprispieva bolo vraj nutné konať. "Od 1. marca začneme uplatňovať nové ceny stravného. Cena lístka je stanovená na 37 korún, čiže za jeden deň zaplatí študent o 9 korún viac."

Ani v internátoch UPJŠ k radikálnej zmene úrovne ubytovania nedôjde. "Záleží od toho, koľko nám dôjde na prevádzku. Rozpočet sme dostali len v stredu, ešte ho musíme dôkladne preštudovať. Ak sa však pozerám dozadu už roky je peňazí nedostatok. Navyše študenti si zariadenie internáto nevážia a pri oslavách devastujú, čo im príde pod ruku. Proste oni investujú do alkoholu a my do nového nábytku. Najhorší sú právnici, aj keď aj tam sa nájdu aj slušnejší," uzavrela Ing. Šmajdová.

Na Technickej univerzite zdraželo ubytovanie už od januára a to o 35 %. V internáte na Ulici B. Němcovej teda študenti po novom namiesto 430 korún platia 580 Sk, na F. Urbánka sa cena vyšplhala zo 450 Sk na 610 Sk a na Jedlíkovej ubytovaný platí namiesto 500 až 680 korún. Za stravný lístok zaplatí študent o päť korún viac.

Minister školstva Martin Fronc je však aj po stretnutí s rektormi vysokých škôl presvedčený, že vysokoškolské internáty a jedálne nemusia v tomto školskom roku pristúpiť k zvýšeniu cien. "Napriek tomu, že výška dotácie zostala nezmenená, vysoké školy už nie sú rozpočtové organizácie a nemusia odvádzať 200 Sk z ceny bytného do rozpočtu. V praxi to znamená, že školy dostali o 80 percent prostriedkov viac ako v predchádzajúcom roku. Som presvedčený, že zvýšené náklady na energie majú študentské domovy a jedálne z čoho uhradiť," vyjadril sa pre TASR minister školstva.

Rektor TU v Košiciach a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay mu však oponuje.

"Vysoké školy, ktoré zatiaľ nepristúpili k zvyšovaniu cien za ubytovanie, budú tak musieť urobiť v dohľadnom čase. Internáty nemajú inú možnosť. Rozpočet vysokých škôl nezohľadňuje nárast cien za energie. Prevádzkové náklady VŠ sa v priemere zvýšili o 14 až 18 miliónov Sk. Univerzitám na energie chýba 600 miliónov korún," vyhlásil J. Sinay.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 024
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 897
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 093
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 850
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 142
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 749
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 481
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 478
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 084
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 076
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 580
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 478
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 084
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 076
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 580
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu