Obvinenia im vzniesol pred pár dňami vyšetrovateľ Okresného úradu justičnej polície PZ Košice II. Prvé súvisí s tým, že bola evidentne zo strany rodičov zanedbaná starostlivosť o dieťa, druhé obvinenie sa týka skutočnosti, že chlapec dlhodobo vynechával školu.
Ako sme sa dozvedeli, v prvom polroku školského roka 2001/2002 vynechal iba 35 vyučovacích hodín, pričom všetky boli ospravedlnené. V druhom polroku však už vynechal 168 hodín, z toho takmer stovku bez ospravedlnenia. Následne ho koncom marca matka odhlásila zo Základnej školy na Podjavorinskej ulici s odôvodnením, že sa sťahujú preč. Odvtedy Ladislav do školy vôbec nechodil.
Vyšetrovateľ prípadu momentálne skúma mieru zavinenia každého z rodičov na tomto stave. Potrebné je zistiť aj to, komu bolo vlastne dieťa zverené v tom čase do výchovy. Ani to však neospravedlňuje nezáujem druhého rodiča o chlapca, ktorý žil celé mesiace na ulici. Za kolízneho opatrovníka dieťaťa v trestnom konaní, keďže trestne stíhaní sú obaja rodičia, bol ustanovený Okresný úrad Košice II.
Podnet na prešetrenie prípadu dal vlani na jeseň Miestny úrad Mestskej časti Luník IX. Trestné oznámenie prišlo na policajné oddelenie začiatkom októbra a prípadom sa zanedlho začala zaoberať kriminálna polícia. Tá ho začiatkom tohto roku odstúpila justičnej polícii, pričom bolo voči obom rodičom začaté trestné stíhanie. Nás však zaujímalo, ako je možné, že sa dieťa predtým celé mesiace túlalo a nič sa nedialo.
"O probléme sme vedeli už dávnejšie. Zistili sme, že bol chlapec prisúdený matke, ktorá sa podľa jeho slov o neho dobre nestarala a vyhadzovala ho na ulicu. Žena zas tvrdila, že syn sám uteká z domu. Nejaký čas prespával chlapec i u nás na úrade. Dunovci ho mali u seba dosť dlhý čas, jestvoval teda dôkaz, že sa rodičia o dieťa nestarajú. Predvolali sme si preto na úrad otca i matku, tú musela priniesť dokonca poriadková polícia. Situácia sa však nezlepšila, preto sme upovedomili štátnu políciu," povedala nám vedúca sociálneho odboru na miestnom úrade Beáta Sucháčková.
Podľa jej slov začal riešiť miestny úrad záležitosť v máji minulého roka. Chlapec sa vyjadril, že s vlastnou matkou byť nemôže, pretože ho nechce a s otcovou novou ženou si zas nerozumie. Keďže otec je celé dni v práci - pracuje ako čašník - pýtal sa podľa B. Sucháčkovej chlapec sám do detského domova. Zaujímalo nás, čo v tomto smere miestny úrad podnikol.
"Detské domovy sú preplnené a umiestnenie dieťaťa je vždy zdĺhavý administratívny proces. Rozhodnúť o tom musí súd, čo trvá zvyčajne veľmi dlho, keďže súdy sú zavalené prípadmi. Okresný úrad sa navyše vždy usiluje o to, aby bolo dieťa, pokiaľ to je možné, umiestnené u niektorého z rodičov. V tomto prípade bolo evidentné, že chlapec nechce bývať ani u jedného z nich. Keďže sa nám záležitosť nepodarilo vyriešiť - dieťa sa nedalo umiestniť ani u žiadneho z blízkych príbuzných - podali sme na jeseň trestné oznámenie kvôli zanedbaniu," vysvetľuje B. Sucháčková, podľa ktorej bol o situácii informovaný aj príslušný okresný úrad. Keďže si s problémom ani tamojší sociálni pracovníci nevedeli poradiť, navrhli podľa Beáty Sucháčkovej kolegom na miestnom úrade, aby podali trestné oznámenie. V závere septembra tak pracovníci sociálneho odboru urobili, pričom dali i návrh na ústavnú výchovu dieťaťa.
Krátko predtým však chlapcov otec požiadal súd o zverenie syna do svojej opatery. Ako nás informovala vedúca oddelenia sociálno-právnej ochrany a sociálnej prevencie Okresného úradu Košice II Kveta Štromplová, muž zároveň podal na okresný úrad návrh na úpravu práv a povinností voči maloletému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári