Pracovníčku odťahovej služby TSMK, obžalovanú z trestného činu útlaku, súd oslobodil
Odtiahnutie vozidla je pre každého vodiča veľmi nepríjemná vec, pretože dostať ho späť nie je až také jednoduché, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Chce
Marcela Gálová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
to čas, ale najmä peniaze. Ak vodič pri sebe požadovanú finančnú hotovosť nemá, začínajú problémy, ktoré nezriedka končia aj na súde. Jednou takouto kauzou sa v týchto dňoch zaoberal aj Okresný súd Košice II. Na trestnej lavici sedela 30-ročná zamestnankyňa Technických služieb mesta Košice (TSMK) Iveta V., ktorú prokurátor obžaloval z trestného činu útlaku.
Mala sa ho dopustiť tým, že 26. júla 2000 odmietla vydať Štefanovi K. jeho vozidlo Volkswagen Passat, ktoré mu odťahovka o 9.20 hod. "premiestnila" z chodníka na Dominikánskom námestí do areálu na Ulici pri bitúnku v Košiciach. "Okolo 10.00 Hod. som prišiel do výdajne odtiahnutých vozidiel a požiadal som o vydanie môjho auta. Pracovníčka pri okienku mi povedala, že ho môžem dostať späť až po zaplatení poplatku za odtiahnutie vo výške 1400 korún. Požiadal som ju o vystavenie šeku, ale o platbe poukážkou nechcela ani počuť. Odvolávala sa pritom na smernicu riaditeľa TSMK a trvala na tom, že musím zaplatiť minimálne dve tretiny, t. j. 900 korún v hotovosti a na zvyšok by mi mohla vystaviť poukážku..." uviedol Štefan K. Dodal, že rozčuľovanie a dohadovanie sa s pracovníčkou pri okienku mu nebolo nič platné. Auto potreboval, a tak nakoniec požadovaných deväť stovák zaplatil a na zvyšok mu vypísala poukážku. Uvedené konanie pracovníčky TSMK prokurátor kvalifikoval ako zneužitie tiesne motoristu, čím bola naplnená skutková podstata trestného činu útlaku.
"Ja som na úseku odťahovej služby nepracovala. V čase od 15. júna do konca augusta 2000 som len zastupovala kolegyňu. Tá mi predtým ukázala, ako sa vedie evidencia odťahov, vypisujú tlačivá o odťahovaní a vyplňujú šeky. Od nadriadeného som dostala taký pokyn, aby som v žiadnom prípade vozidlo nevydala bez vyplatenia 1400 korún, resp. minimálne dvoch tretín. Keď prišiel majiteľ passatu a dožadoval sa poukážky, ukázala som mu smernicu riaditeľa. Nebol ochotný ju akceptovať a začal kričať, márne som mu vysvetľovala, že iba plním príkaz. Necítim sa vinná, nemala som na výber," bránila sa obžalovaná.
Pred samosudcu predstúpil aj bývalý riaditeľ TSMK Mikuláš Dz. Vydanie smernice, na ktorú sa odvolávala obžalovaná, nepoprel. Svoje počínanie odôvodnil nasledovne: "S uhrádzaním pokút za odtiahnutie vozidiel boli problémy. Časť vodičov uprednostňovala pri výdaji vozidla platbu šekovou poukážkou, ktorú však následne neuhradili. To ma viedlo k tomu, že 30. júna 2000 som vydal Všeobecné podmienky výkonu núteného odťahu motorových vozidiel. V nich sa uvádzalo, za akých okolností sa môže pracovníkmi TSMK vydať zadržané vozidlo. Uvedenú smernicu som vydal aj preto, aby čo najviac vodičov zaplatilo pokutu v hotovosti a aby sme tak predišli súdnemu konaniu," uviedol Mikuláš Dz. a zdôraznil, že napriek smernici, ktorú konzultoval s právnikmi, každý prípad posudzovali individuálne. Exriaditeľ nepoprel, že ak by Iveta V. nepostupovala v súlade so smernicou, čakal by ju disciplinárny postih.
Skutočnosť, že obžalovaná sa riadila len a len príkazom riaditeľa, potvrdil aj ďalší svedok Milan H. "Riaditeľ vydal výslovný zákaz výdaja odtiahnutých vozidiel, kým nebude vyplatený poplatok v plnej výške, alebo zložená záloha za odťah. Pokynom, ktorým zakázal vydávať motoristom šeky na sumu 1400 korún, sa riadili všetci pracovníci," vypovedal svedok.
Napriek uvedeným svedectvám a obrane obžalovanej prokurátor v záverečnej reči trval na tom, že Iveta V. sa dopustila trestného činu útlaku. S týmto názorom sa na základe vykonaného dokazovania nestotožnil samosudca Okresného súdu Košice II. S odôvodnením, že pani Iveta V. si len plnila svoje pracovné povinnosti v súlade s príkazom nadriadeného, ju spod obžaloby prokurátora oslobodil. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Pre pripomenutie uvedieme, že spolu s Ivetou V., bol obvinený z trestného činu útlaku aj jej nadriadený Milan Dz. Trestným rozkazom (ide o skrátenú formu konania), bol uznaný vinným v zmysle obžaloby, za čo mu súd vlani vymeral peňažný trest 5000 Sk, ktorý je už právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári