voľných pracovných miest je minimálny, niekoľkokrát menší ako počet nezamestnaných. Je logické, že v takejto situácii na trhu práce majú osoby so zmenenou pracovnou schopnosťou minimálne šance získať prácu. Problém týchto ľudí ošetruje zákon, ktorý ukladá zamestnávateľom povinnosť zamestnávať aj určité percento ľudí so zdravotnými problémami. Mnoho firiem a podnikov však radšej zaplatí pokutu...
V minulom roku bolo v Košickom kraji evidovaných priemerne 5 665 nezamestnaných so zmenenou pracovnou schopnosťou, čo predstavuje na celkovom počte 5,81-percentný podiel. Podľa štatistiky Krajského úradu práce v Košiciach (KÚP) najviac takýchto osôb bolo vlani v okrese Sobrance (8,59 percenta), najmenej v okrese Košice II (4,15 percenta).
Kým počet ľudí so ZPS evidovaných na úradoch práce k 31. decembru minulého roku predstavoval 5 606 osôb, o mesiac neskôr, teda k 31. januáru bol nižší o 177 ľudí. Pokles bol spôsobený tým, že medzi uchádzačmi o prácu bolo aj mnoho tých, ktorí poberajú čiastočné invalidné, respektívne invalidné dôchodky. Po sprísnení podmienok, ktoré priniesla novela zákona o zamestnanosti, sa teda mnohí rozhodli sami pre vyradenie z evidencie. Ide o tú skupinu, ktorej stačí poberanie invalidného dôchodku, s čím súvisí aj preplácanie odvodov do fondov a poisťovní štátom, a tak nemá eminentný záujem zamestnať sa.
Vlani zamestnávateľské subjekty nahlásili v kraji 33 443 voľných pracovných miest. Z toho však ponuka práce pre občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS) predstavovala len 897 miest, teda 2,67 percenta z celkovej ponuky pracovných príležitostí.
"Stretávame sa s rezervami v rôznych oblastiach, napríklad aj čo sa týka štátnej správy. Mnoho inštitúcií, múzeí, galérií napríklad radšej zamestnáva na pozícii vrátnikov dôchodcov, hoci by túto prácu pokojne mohli robiť osoby so zmenenou pracovnou schopnosťou," hovorí Mgr. Marta Libáková, referentka oddelenia KÚP pre zamestnanosť, rozvoj a spoluprácu s EÚ. "Táto skupina ľudí len veľmi ťažko hľadá pracovné príležitosti, čo má za následok, že dlhodobo nepracujú, čím dochádza k strate pracovných návykov. Často sa potom stáva, že aj keď konečne nájdu prácu, zamestnávatelia sú s nimi nespokojní."
Podnikateľské subjekty by mali mať zo zákona také portfólio zamestnancov, aby aspoň tri percentá tvorili pracovníci so ZPS a 0,25 percenta celkového stavu zamestnancov by mali tvoriť ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. Pokuty, ktoré platia podnikateľské subjekty za to, že nezamestnávajú osoby so ZPS, idú na úrady práce, ktoré ich z väčšej miery využívajú na podporu tvorby pracovných miest práve pre túto skupinu ľudí. Vlani v Košickom kraji vyzbieral KÚP na pokutách 73,2 milióna korún. Z tejto sumy išlo 63,8 milióna na rekvalifikácie týchto osôb a vytváranie pracovných miest.
KÚP pri chránených dielňach môže prispieť na jedno novovytvorené pracovné miesto sumou až do výšky 200-tisíc korún. V prípade vytvorenia miesta pre občana s ťažkým zdravotným postihnutím je to až do sumy 250-tisíc. Rovnako tak subjekt prevádzkujúci chránenú dielňu môže požiadať úrad práce o príspevok na prevádzkové náklady, žiadosť musí uplatniť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka. KÚP môže prispieť na prevádzkové náklady sumou maximálne 40-tisíc korún na jedno pracovné miesto. V prípade týchto príspevkov poskytnutých úradom práce platí pre zamestnávateľa povinnosť mať pracovné miesto, na ktoré dostal príspevky, obsadené aspoň tri roky.
Na zriadenie chránených dielní a chránených pracovísk bolo v Košickom kraji vlani vynaložených 51 miliónov korún. Vytvorilo sa tak 340 pracovných miest pre občanov so ZPS a pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet nových pracovných miest pre túto skupinu ľudí zvýšil o 101. Najviac bolo takýchto pracovných príležitostí vytvorených v oblasti služieb. Na úhradu prevádzkových nákladov chránených dielní a chránených pracovísk KÚP vynaložil 9,5 milióna korún.
Evidovaní nezamestnaní so ZPS boli zaraďovaní aj na verejno-prospešné práce. Vlani bolo takýmto spôsobom do pracovného pomeru začlenených 506 občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári