Korec, DrSc., inak brat kardinála Jána Chryzostoma Korca. Rodák z obce Kliž zmaturoval na gymnáziu v Zlatých Moravciach, vysokoškolské vzdelanie získal na Lekárskej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Neskôr absolvoval na tej istej univerzite (pozdejšie Univerzite Komenského) prírodovedeckú fakultu.
Rudolf Korec bol v bývalom Československu zakladateľom vedného odboru experimentálna diabetológia, založil Slovenskú diabetologickú spoločnosť, Ústav biochémie na Lekárskej fakulte UK a Ústav experimentálnej patológie na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Neskôr ho premenovali na Ústav patofyziológie, pričom bol hodnotený expertami ministerstva školstva ako najlepší v ČSSR.
Napriek zákazu svojich troch medicínskych kníh a publikácii z politických dôvodov v rokoch 1970-1989 je R. Korec prvým alebo jediným autorom viac ako dvoch stoviek vedeckých publikácii v domácich i zahraničných odborných časopisoch. Na základe vlastných pokusov napísal prvú anglickú monografiu Experimental Diabetes mellitus in the Rat a prvú slovenskú učebnicu Patologická fyziológia. Pre svoje vedecké prínosy sa stal čestným členom viacerých vedeckých spoločností doma i v zahraničí.
V rokoch 1968-69 pracoval Rudolf Korec ako prorektor pre vedu a výskum na UPJŠ Košice a v roku 1990 sa stal prvým demokraticky zvoleným rektorom tejto univerzity v histórii. Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika pracoval dokonca aj vo veku 82 rokov. Venoval sa výskumu diabetu, posledných sedem rokov bez nároku na finančnú odmenu. Za svoju neoceniteľnú prácu získal v januári tohto roka ako vôbec prvý čestný titul Profesor emeritus LF UPJŠ.
Posledná rozlúčka s R. Korcom sa uskutoční 1. marca o 10. hodine v Rímsko-katolíckom farskom kostole v Zlatých Moravciach, kde ho v ten istý deň na miestnom cintoríne pochovajú do rodinnej hrobky.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári