presahovala hranicu 15 percent bežných príjmov.
"Podľa výsledkov hospodárenia za január 2003 sa mesto dostalo pod 15 percentnú hranicu. Celkový stav záväzkov k 31. decembru 2003 predstavoval 1 miliardu 644 miliónov 96-tisíc Sk, z toho záväzky po lehote splatnosti boli vo výške 126 miliónov 189-tisíc, t. j. na úrovni 11,25 percenta bežných príjmov v roku 2002. Mesto teda už nespĺňa podmienky ozdravného režimu,"
informoval Korzár hlavný kontrolór mesta Košice Ing. Ondrej Bernát, ktorého povinnosťou počas ozdravného režimu bolo kontrolovať všetky výdavky z rozpočtu.
Pre zaujímavosť uvedieme, že od prijatia ozdravného režimu došlo k celkovému zníženiu záväzkov z obchodného styku o 253 miliónov 365-tisíc, z toho záväzky po lehote splatnosti nad 60 dní boli znížené o 193 miliónov 469-tisíc Sk.
"Túto skutočnosť oznámime ministerstvu financií a nabehneme na štandardný rozpočet, delený na bežný a kapitálový. Teraz už nemôžeme miešať kapitálové a bežné príjmy, čo nám spôsobuje problémy. Kapitálové príjmy sú tie z predaja majetku a podľa zákona o rozpočtových pravidlách ich mesto smie použiť na splácanie úverov len do výšky 25 percent. Preto sme požiadali ministerstvo o výnimku, ktorá by sa mala prejaviť v novele zákona."
Koniec ozdravného režimu môže v občanoch evokovať pocit, že Košice sú už z najhoršieho vonku. Podľa kontrolóra je však finančná situácia mesta naďalej vážna, pretože každým dňom nabiehajú ďalšie a ďalšie záväzky, takže existuje predpoklad, že sa mesto môže za krátku dobu opäť dostať do ozdravného režimu, keď prestane byť schopné uhrádzať svoje záväzky v lehote splatnosti. Čo sa stane potom?
"Záleží od ministerstva, ktoré môže pristúpiť k nútenej správe. Následne by bol vymenovaný nútený správca, ktorý bude mať hlavné slovo pri používaní peňazí z rozpočtu. Má právo aj predložiť rozpočet mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári