prevádzku škôl dostatok peňazí a tak hrozí, že niektoré základné školy budú čoskoro v situácii, že ich bude nutné zatvoriť. "My sme minulý rok delimitovali na obce 50 % rozpočtu, ktorý mal pridelený Okresný úrad Košice-okolie. Tým pádom, že sme mali už dlhé roky rozpočet poddimenzovaný, peniaze nestačia ani obciam. Na školách sa kopia dlhy a situácia sa stáva neúnosnou," dozvedáme sa od vedúcej odboru školstva OÚ Košice-okolie Evy Fazekašovej.
Ako dodala, problémy postihli všetkých 87 obcí, ktoré sú zriaďovateľmi škôl a trpia rozpočtovými problémami. "Poviem modelový príklad. V Bohdanovciach si urobili návrh rozpočtu na chod školy počas tohto roka. Vyšlo im, že potrebujú 700-tisíc korún. Decentralizačná dotácia, ktorú starostovia dostali v súvislosti s prechodom zriaďovateľských kompetencií však činí len asi polovicu z tejto sumy."
Starostovia sú nasrdení a na ich porade, ktorá sa uskutočnila v minulých dňoch, začali hľadať východisko. "Dožadujú sa, aby ministerstvo financií prehodnotilo rozpočty. Dlhy sa totiž hromadia v súvislosti s revíziami, bežnou údržbou, ochrannými prostriedkami či nárastom cien vstupných energií. Práve v tomto je kameň úrazu. Dovedna štrnásť starostov odmietlo podpísať delimitačné protokoly. Ide o Čečejovce, Bohdanovce, Turňu nad Bodvou, Trstené pri Hornáde a ďalšie obce. Školy sú v zlom technickom stave, peniaze nie sú. Dlhy narastajú..."
Obce sú teraz na tom podobne ako okresné úrady v čase, keď pôsobili ako zriaďovatelia. S tým rozdielom, že ak sa v minulosti dlhy nakopili, došlo po prieťahoch k oddlženiu škôl. To teraz nehrozí a starostovia si musia poradiť sami. Niektorí starostovia dokonca hrozia, že školu vrátia, proste ju nechcú, nemajú ju z čoho uživiť. "Aj keby chceli obce školu vrátiť, prevádzky sa nezbavia, tá na nich prešla zo zákona. Zákon síce pripúšťa, že pri osobitných podmienkach sa môže okresný úrad opäť stať zriaďovateľom školy, ale rozpočtové problémy týmto dôvodom nie sú. V prípade, že by na škole bolo veľmi málo detí, to však do úvahy prichádza. Aj to však má háčik. Najprv je nutné pokúsiť sa umiestniť žiakov do stavu plne organizovanej základnej školy v spádovej oblasti. To znamená, že problém s umiestnením by mohli mať len v Kecerovciach a zdá sa, že len túto školu by mohol opäť prebrať okresný úrad," vysvetľuje E. Fazekašová.
V prehlásení starostov obcí, ktoré plánujú doručiť na ministerstvo financií sa uvádza i možnosť zatvorenia škôl. Starostovia nevládzu platiť ani za enegie, preto tento problém podľa E. Fazekašovej reálne hrozí. "Okresné úrady sa ešte ako-tak vedeli centrálne dohodnúť s dodávateľmi na splátkach. Starostovia to majú horšie. Predpokladám, že môže dôjsť ku kolapsu základného školstva v obciach, aj keď dúfam, že starostovia budú za školy bojovať. Sú na nich tlaky zo strany rodičov i voličov. Musia sa teda pokúšať zháňať peniaze od sponzorov, hľadať dostupné zdroje na financovanie škôl," uzavrela vedúca odboru školstva OÚ Košice-okolie.
Podľa starostu Bohdanoviec Ing. Petra Zeleňáka je však práve forma transformácie verejnej správy kameňom úrazu. "O čom je tá reforma? Ide o veľký podvod, nezmysel, ako máme spravovať školy bez peňazí. Okamžite by som školu vrátil, keby to išlo. Dostali sme niečo, čo nie sme schopní uživiť. Na polrok máme 180-tisíc korún, no potrebujeme raz toľko. To sa však týka všetkých škôl na okolí. Tá škola padne a možno sa nedožije ani konca školského roka, ak nedôjde k náprave zo strany ministerstva," vysvetľuje Ing. Zeleňák a dodáva, že z obecného rozpočtu nie je možné školu financovať. "Sami prežívame, ak by sme začiatkom roka nedostali peniaze, s ktorými sme nepočítali, už by nefungoval ani úrad. Splácame kanalizáciu, na ktorú sme si zobrali úver. Zostáva nám ešte deväť rokov splátok. Škola je v dezolátnom stave, padajú omietky, okná i záchody potrebujú opraviť. Ale z čoho?"
Na stretnutí sa hlavy obcí dohodli, že ministerstvo pritlačia. "Musí sa to pohnúť dopredu. Momentálne v každej z obcí zbierajú podklady, ktoré dokumentujú, v akom žalostnom stave financovanie školstva je. Predpokladám, že už na budúci týždeň ich doručíme ministrovi financií. Nechcem to robiť poštou, bude to dlho trvať. Dohadujeme si audienciu, odovzdáme to osobne. Už sa to nedá udržať, v elektrárňach nám našťastie vyšli v ústrety a umožnili odklad splátok," uzavrel starosta Bohdanoviec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári