Únosca si prefarbil vlasy, behá po slobode, ale dolapiť ho polícii akosi nedarí
Košice - "Pán predseda, ten muž, ktorý čaká na chodbe pred pojednávacou sieňou, je ten, čo robil tlmočníka, keď podnikateľ, ktorého som na príkaz
Marcela Gálová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Dušana P. strážil v chatke, telefonoval a zháňal peniaze…," oznámil predsedovi senátu Milan J. po vstupe do pojednávacej siene v sprievode príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Pred senátom sa zodpovedal z trestného činu brania rukojemníka.
"Ovládate maďarský jazyk, resp. boli ste v júni lanského roka v chatovej osade Chaos, konkrétne v chatke č. 4, a robili ste tam tlmočníka?" opýtal sa predseda senátu Tibora P., po tom, čo predstúpil pred senát ako svedok v kauze únosu podnikateľa Tomáša J. "Maďarský jazyk ovládam tak, že sa dohovorím, ale nemôžem povedať, že rozprávam plynulo. Čo sa týka tlmočenia, ja som v žiadnej chatke nebol a nerobil som nikomu tlmočníka," vyhlásil svedok. Tvrdil, že obžalovaného vidí prvý raz a čo sa týka Dušana P., pozná ho len tak z videnia. "Myslím, že sa dozvedel, že ja a Tomáš, s ktorým sa chcel skontaktovať, sme priatelia. Párkrát sme sa stretli, ale len keď mi zavolal… Na rozdiel od neho, Tomáša som poznal 18 rokov, istý čas som brigádoval na pumpe, ktorú prevádzkoval. Pomáhal som mu riešiť aj problémy, ktoré mal s ľuďmi z podsvetia… Keď mi Dušan P. povedal, že pracuje v SIS-ke, a že sa chce s Tomášom stretnúť kvôli nejakým materiálom čo má na neho, súhlasil som, že mu zavolám. Povedal som Tomášovi o čo ide a on so stretnutím na Salaši v Barci súhlasil," uviedol pred senátom Okresného súdu Košice II, Tibor P. Zdôraznil, že to je všetko, čo o tom vedel.
Zopakoval, že svojho priateľa s Dušanom P. naozaj skontaktoval, a odprevadil ho aj na Salaš. Tvrdil však, že keď tam prišiel Dušan a začali sa s Tomášom rozprávať, on vstal a odišiel. Odôvodnil to tým, že jednoducho nechcel vedieť, o čom sa budú baviť. Z jeho výpovede vyplynulo, že o pár dní neskôr odišiel na dovolenku a v jej priebehu si ktorýsi deň všimol v novinách fotografiu Dušana. Dočítal sa tam aj to, že je obvinený z Tomášovho únosu. "Zavolal som mu čo sa deje, a on mi dal telefónne číslo na vyšetrovateľa, chcel, aby som ho vyhľadal. Bol som za ním a povedal som mu všetko, čo som vedel, aj to, že som ani netušil, čo Dušan P. plánuje urobiť môjmu priateľovi…," uviedol pred súdom svedok. Dodal ešte, že Dušan mu vyvoláva, posiela ´esemesky´ a chce sa s ním stretnúť… "Raz som ho videl na pumpe Avanti, mal prefarbené vlasy… Oznámil som miesto, kde sa zdržiava polícii, ale nič s tým neurobili," tvrdil svedok.
Ak je uvedená informácia pravdivá, natíska sa otázka, prečo polícia nekonala. Na 28-ročného Košičana Dušana P. je totiž vydaný zatykač práve v súvislosti s kauzou únosu podnikateľa Tomáša J. Ba čo viac, všetko nasvedčuje tomu, že práve on bol zosnovateľom únosu a človekom, ktorý vlákal majiteľa firmy prevádzkujúcej v Košiciach niekoľko čerpacích staníc do chatovej oblasti Chaos.
"Ubytoval" ho v chatke č. 4 a jeho strážením poveril obžalovaného Milana J. Spolu s ním tam podnikateľa väznili od 4. do 8. júna lanského roka. Pod hrozbou usmrtenia, Dušan P. od neho žiadal ako výkupné za jeho prepustenie, tri milióny korún!!! Nútil ho, aby telefonoval príbuzným, známy, resp. svojím obchodným partnerom a obstaral peniaze… Po piatich dňoch sa však násilne zadržiavanému Košičanovi podarilo ujsť. S putami na rukách pobehoval po okolí dovtedy, kým nenašiel dobrovoľníka, ktorý privolal políciu. Krátko na to muži zákona zadržali obžalovaného Milana J.
Po jeho kumpánovi Dušanovi P., bolo vyhlásené pátranie a neskôr na neho sudca vydal zatykač. A nielen to. Bývalý mestský policajt má na rováši aj iné trestné stíhania, ktoré neboli ukončené právoplatným rozsudkom, a keďže ho niet, súd nemôže konať. Mladý Košičan si však bezstarostne pobehuje po slobode a dáva si schôdzky s kým chce a kedy sa mu len zachce. Ako sme už písali, má dobre zmapovaný aj pobyt podnikateľa, ktorého uniesol. Zašiel dokonca až tak ďaleko, že mu večer pred pojednávaním zavolal a "radil", aby nešiel na pojednávanie a dožadoval sa stretnutia s ním… V uvedenom prípade je obvinený nielen z trestného činu brania rukojemníka, ale aj z lúpeže. Tej sa mal dopustiť tým, že "zabavil" podnikateľovi nielen jeho doklady, ale aj bankomatovú kartu a "odľahčil" jeho účet o niekoľko desiatok tisíc korún… Keďže sa mu úspešne darí vyhýbať trestnému stíhaniu, prokurátor ho vylúčil na samostatné konanie.
Z výpovede Tomáša J., ktorého Dušan P. vlákal do chatky vyplynulo, že on i jeho rodina žijú v strachu a musia sa skrývať v zahraničí. O stretnutí s Dušanom P., uviedol nasledovné: "Povedal mi, že pracuje v SIS-ke, ktorá sa o mňa zaujíma, že má nejaké materiály o mojich podnikateľských aktivitách a o mojich obchodných partneroch. Vraj by som ich mohol dostať, ale nebolo by to za 10, 20, ani za 50-tisíc… Stretli sme sa dvakrát, a potom 4. júna okolo 10. hod. na Salaši v Barci. Chcel som vidieť materiály, o ktorých hovoril, a on, že ich má na chate. Nasadli sme do môjho auta a išli sme na Sídlisko nad jazerom. Skôr, ako sme zastavili pri chatkách, chvíľu sme sa vozili dookola. P. to navrhol s tým, že musíme zistiť, či nás niekto nesleduje. Až potom som zastavil a vošli sme do jednej z chatiek. P. mi povedal, aby som ho tam počkal a odišiel. Keď sa vrátil, priviedol so sebou aj muža, ktorý mal na hlave kuklu. Dušan P. mi potom povedal, že ma má zabiť, že si ho najal K. a dal mu aj zálohu 300 000 korún. Zdôraznil, že K. nemá rád, a že sa môžem vykúpiť, ak zaplatím 3 milióny. Vyhrážal sa mi, že ak nezaplatím, tak ma zastrelí.…".
Podnikateľ ďalej podrobne opísal, ako ho "kukláč" strážil a Dušan P. nútil volať ľuďom, ktorí mu mali zabezpečiť peniaze na výkupné. Veľmi dôsledne vraj dbal aj na to, aby ho nepodrazil. Keď telefonoval obchodnému partnerovi do Maďarska, Dušan P. si na tento účel zabezpečil tlmočníka. I keď svedok Tibor P. poprel, že išlo o neho, obžalovaný Milan J. trval na tom, že muž, ktorý tlmočil, bol práve on.
"Nevedel som nič o okolnostiach, za akých sa Tomáš J. ocitol v chatke. Dušan mi zavolal, že má pre mňa nejakú prácu. Najprv som jeho ponuku odmietol, bál som sa, že sa do niečoho namočím… Povedal mi však, že potrebuje len postrážiť Tomáša J. Vysvetlil mi, že mali spolu nejaké kšefty, a že ten chlapec ho podrazil. A tak som s jeho návrhom súhlasil. Povedal mi, kde mám prísť… Do chatky, v ktorej už bol J., sme vošli spolu. Ja som si predtým nasadil na hlavu čiernu kuklu. Nechcel som, aby ma spoznal. Dušan mi prikázal, aby som mu nasadil putá…," bránil sa pred súdom Milan J. Zdôraznil, že rukojemníkovi po celý čas, čo ho strážil, aj to len vo dne, nikdy neublížil. Tvrdil, že Dušan ho ubezpečoval, aby sa nebál, že nerobia nič zlé.
Senát po tajnej porade však dospel k záveru, že Milan J. je vinný. Nie však z trestného činu brania rukojemníka, ako ho obžaloval prokurátor, ale z obmedzovania osobnej slobody. Za to mu súd vymeral 18 mesiacov nepodmienečne. Vzhľadom na to, že Milan J. už bol súdne trestaný, ho pre výkon trestu zaradil do druhej nápravnovýchovnej skupiny.
Predseda senátu v odôvodnení verdiktu uviedol, že z celého dokazovania tak v prípravnom konaní, ako aj na pojednávaní je zrejmé, že Milan J. plnil len úlohu strážcu, nie únoscu. Na druhej strane, fakt, že chodil v kukle a nechcel pustiť Tomáša J., ktorý ho o to prosil na slobodu, svedčí o tom, že si bol vedomý protiprávnosti svojho konania. Za situácie, keď hlavný aktér kauzy pred spravodlivosťou uniká, nie je jasné, kto a ako manipuloval s peniazmi, resp. bankomatovou kartou, ktorú zobral rukojemníkovi Dušan P. To bol dôvod, pre ktorý súd odkázal Tomáša J. na vymáhanie spôsobenej škody v občiansko-právnom konaní.
Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári