peniaze vyplatiť, kým konkurz riadne neukončí prerozdelením výťažku z predaja konkurznej podstaty medzi veriteľov. Kedy sa tak stane, nevedno. Priebeh konkurzu je totiž veľmi komplikovaný. Momentálne sa čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý v súvislosti s košickými Montážami bude rozhodovať na základe až troch podnetov.
Aby sme pochopili, v čom spočíva komplikovanosť súčasnej situácie, musíme sa vrátiť do minulosti. Predchodcom Montáží bol štátny podnik Strojmont, ktorý v 70. rokoch zamestnával asi 1 200 ľudí. Začiatkom 90. rokov si nárok na majetok uplatnil reštituent, súd však jeho požiadavke nevyhovel. Na základe tohto rozhodnutia došlo následne k privatizácii podniku. V tom čase v podniku robilo 600 zamestnancov. Postupne sa ich počet zredukoval na 400. V novembri 1999 bol na firmu vyhlásený konkurz. Správkyňou konkurznej podstaty je JUDr. Soňa Géciová. Priebeh konkurzného procesu výrazne skomplikovala skutočnosť, že sa o svoje práva začal opäť uchádzať reštituent, aj to až s oneskorením - po prieskumnom pojednávaní. Do nevyjasnenia vlastníckych vzťahov nemôže preto správnkyňa vysporiadať veriteľov a ukončiť konkurz.
V prospech reštituenta v otázke vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam rozhodol Okresný súd Košice II. Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu o vydaní nehnuteľností reštituentovi. Katastrálny úrad ho teda zapísal ako nového vlastníka a hoci na nehnuteľnostiach existovali ťarchy, ako napríklad záložné právo zo strany bánk, tieto skutočnosti už kataster nezapísal.
"Čo sa týka tejto záležitosti, došlo už k náprave. Bolo ukončené správne konanie, ktorého výsledkom je zápis uvedených vecných bremien do katastra, ako aj doplnenie zápisu o vyhlásení konkurzu," hovorí správkyňa konkurznej podstaty JUDr. Soňa Géciová. "Do ukončenia súdnych sporov, ktoré sa vedú kvôli vlastníckym vzťahom, nie je možné z mojej strany reštituentovi nehnuteľnosti vydať."
Správkyňa sa voči rozhodnutiu krajského súdu, ktorý rozhodol v prospech reštituenta, odvolala formou dovolania na Generálnu prokuratúru SR. Dovolanie podalo aj ministerstvo financií. Po prešetrení prokuratúra postúpila spis na rozhodnutie Najvyššiemu súdu SR.
Na Najvyššom súde skončilo aj odvolanie samotného reštituenta. Ten pôvodne podal žalobu preto, aby dosiahol vyňatie majetku z konkurznej podstaty, aby si naň mohol uplatniť vlastnícke práva. Krajský súd v Košiciach mu nevyhovel, a tak sa odvolal. Najvyšší súd sa bude teda kauzou zaoberať na základe troch podnetov. Je pravdepodobné, že dôjde k zlúčeniu týchto sporov do jedného súdneho konania.
V tomto štádiu ešte nik nevie odhadnúť, kedy by mohol Najvyšší súd vo veci rozhodnúť. Otázka, kedy teda zamestnanci dostanú svoje odstupné a kedy sa aspoň čiastočne uspokoja nároky veriteľov, ostáva naďalej nezodpovedaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári