postaviť svoju novú továreň. Práve na tzv. "trnavskom" modeli v piatok demonštroval premiér M. Dzurinda, štátny tajomník ministerstva hospodárstva L. Pomothy, primátor Trnavy Š. Bošňák a riaditeľ divízie priamych zahraničných investícií SARIO P. Lukáč predstaviteľom VÚC, miest a obcí Košického a Prešovského kraja možnosti samospráv pri vytváraní priaznivého investičného prostredia.
"Každému som tvrdil, že v sebe musíme nájsť dostatok síl a urobiť viac ako nám zákon a kompetencie ukladajú. Veď napr. v roku 1992, keď sme prvýkrát hovorili o zmene územného plánu kvôli priemyselnému parku, trvalo nám to 15 mesiacov. Neskôr keď sme sa v roku 2000 hlásili o investíciu BMW, už to bolo len 5 mesiacov. A teraz, keď nám išlo o investíciu PSA, stihli sme to za 50 dní. Ak je cieľ, musíme dať všetko ostatné bokom a šlapať za tým. A potom prídu aj výsledky," povedal po piatkovom pracovnom stretnutí Model úspechu príležitosť pre východ trnavský primátor.
Podľa premiéra je základným predpokladom prílivu takýchto investícií aktivita samospráv, ktoré sami musia vytvárať podmienky na ich príchod. "Len ten, kto je dobre pripravený, môže sa uchádzať o podobné zákazky," uviedol M. Dzurinda.
Šéf košického VÚC Rudolf Bauer sa vo svojom vystúpení zaujímal, kedy bude na Slovensku zavedený účinný mechanizmus na vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi. Zdôraznil pritom, že priorotnou úlohou pre náš kraj je dobudovanie dopravnej infraštruktúry, avšak to akosi nie je zahrnuté v zámeroch ministerstva dopravy... "Skúsenosti Trnavy sú aj pre nás cenné, potešiteľné je i to, že si k nám našiel cestu aj pán premiér. Centrálna vláda má v rukách zatiaľ väčšinu možností, ktorými tu môže nasmerovať zahraničné investície. Určite, že aj my musíme byť aktívny ako hovoria predstavitelia vlády. Lenže to nie je jediný kľúč k úspechu. Sami tu ťažko vybudujeme kvalitnú infraštruktúru," povedal nám R. Bauer.
Práve zahraniční investori ako aj domáci odborníci sa dokážu zhodnúť v tom, že infraštruktúra je kľúčovým predpokladom prílevu investícií. Aj preto sme sa Š. Bošňáka spýtali, či v prípade, aky by bol košickým primátorom a urobil by všetko presne tak ako v Trnave, rozhodla by sa automobilka PSA Peugeot Citroen pre východ republiky. "Nie, lebo vaše cesty by to nezvládli...," skonštatoval.
Podľa jeho slov má košická oblasť spoločné s Trnavou dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. To je však málo. "Takýto veľký projekt nemá šancu uspieť bez dobrej infraštruktúry. Našou hlavnou výhodou, ktorú tu kolegovia na východe nemajú je práve to. Máme kvalitnú diaľnicu, železnicu a blízko nás je aj riečny prístav."
Hoci to si uvedomuje aj premiér Dzurinda, zároveň jedným dychom dodáva. „Nerobme z toho fetiš. Záujem zahraničných investorov o Slovensko rastie. Treba to využiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári