kraja posunul ma včerajšej tlačovej konferencii po seminári o získavaní zahraničných investorov až do obce Važec v okrese Liptovský Mikuláš. Tunel pod Braniskom dokonca označil za tunajšiu najvýznamenejšiu investíciu. Podľa Mikuláša Dzurindu nie je pravdou to, že v navrhovanom diaľničnom programe do roku 2006 vláda vyčlenila pre Košický kraj rozpočtovú nulu, ako sme o tom v našom denníku písali predvčerom. Dôkazom toho je práve tunel pod Braniskom a diaľničné úseky Važec - Mengušovce a potom ďalej úsek medzi Behárovcami až do Širokého.
Keďže ďalšie príklady už nepovedal, dokumentoval tým, že minimálne najbližšie tri roky zostane Košický kraj mimo slovenskej diaľničnej sústavy... Priklonil sa k čo najskoršiemu dokončenie severného variantu výstavby diaľnic, čo je "varianta zdravého rozumu." K aktivitám smerujúcim k oživeniu projektov na výstavbu južného ťahu z Bratislavy cez Nitru a Lučenec do Košíc podotkol, že to bude možné v prípade, ak sa naň nájdu súkromné financie.
Odmietol, že "bitka" medzi oboma diaľničnými variantami sa dá chápať aj ako boj severu proti juhu. "O diaľničnej sústave musíme hovoriť ako o celku," zdôraznil. Vláda podľa neho má eminentný záujem dostať zahraničné investície na východ republiky. Jeho osobným príspevkom v tejto záležitosti má byť tlak na to, aby plánované diaľničné úseky boli nie za štyri, ale už za dva roky. Čím konkrétnym však stavbárov chce motivovať a ako sa na to získajú finančné prostriedky však už neuviedol. Premiér viackrát zopakoval, že neexistenciu diaľnic nemožno používať ako "výhovorku a fetiš".
"Prečo sa starostovi Kechnecu Konkolymu podarilo získať zahraničnú investíciu? Prečo je Siemens v Michalovciach a aká diaľnica vedie do Lipan?," položil si rečnícku otázku. Práve tieto zahraničné investície sú podľa neho dôkazom, že prísun zahraničného kapitálu nestojí a nepadá na diaľniciach.
Aj s odstupom času je podľa neho správne, že sa SR pripojila k takzvanej vilniuskej desiatke (V10) a listu premiérov ôsmich členských krajín EÚ, ktorí sa pridali na stranu USA a Veľkej Británie presadzujúcich vojenské riešenie krízy v Iraku. Postoj Slovenska bol podľa neho už od začiatku krízy principiálny a hodnotový. "Buď sme parlamentnou demokraciou a patríme do civilizovaného sveta, kde najvyššou hodnotou je právo na slobodný život, alebo v tom nemáme jasno. Nikdy by sme nemali byť zbabelí a vajatať, ak máme jasno v základných hodnotách," skonštatoval Dzurinda. Postoj V 10 a ôsmich premiérov EÚ pomohol podľa neho zjednotiť stanovisko eirópskych krajín na Irak a vyvinúť tlak na "despotický režim Saddáma Husajna."
Premiér bagatelizoval aj odlišný postoj dvoch ministrov KDH, ktorí vo vláde hlasovali proti poskytnutiu nášho vzdušného priestoru pre možnú vojenskú operáciu v Iraku. Ako dodal "časť KDH a jeho lídrov sa chce vpasovať do priestoru, kde pôsobí Slota s Malíkovou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári