spolupáchateľstve. Súčasťou trestu je aj prepadnutie samonabíjacej pištole zn. ME Valtro, kalibru 9 mm, v prospech štátu. Nepodmienečné tresty si obidvaja 19-roční Rožňavčania odpykajú v prvej nápravnovýchovnej skupine. Vyslúžili si ich za prepadnutie predavačky predajne Klenoty na Námestí baníkov v Rožňave. Kým jeden pridržiaval dvere, aby sa do predajne nikto nedostal, druhý ju s pištoľou priloženou k hlave prinútil ľahnúť si na zem, kde jej potom prelepil ústa a spútal ruky aj nohy lepiacou páskou.
Šokovaná žena im musela ukázať kde sú kľúče, a keď predajňu zamkli, natiahli si pletené rukavice a pustili sa do práce. Do cestovnej tašky, ktorú si priniesli, "premiestnili" zlaté a strieborné retiazky, náušnice, prívesky, náramky a tiež hodinky zn. Seculus za takmer jeden a pol milińa korún. Okrem vitrín so šperkami, vyprázdnili aj trezor a pokladňu, v ktorých bola spolu hotovosť 20 369 korún. Cestovnú tašku s lupom ukryl Kristián v hospodárskej budove rodinného domu, zatiaľ čo krátku strelnú zbraň Valtro mod. 8000F.S. kalibru 9 mm a dva páry pletených rukavíc, odložil do auta… S peniazmi vo vrecku sa spolu so svojím kumpánom Jánom odviezli taxíkom do Košíc. Keď ich neskôr zadržali policajti, mali pri sebe len 4 223 korún.
Pred senátom Okresného súdu v Rožňave využili obidvaja právo nevypovedať. A to s tým, že ľutujú, čo urobili…Z čítania ich výpovedí vyplynulo, že sa na lúpež niekoľko dní pred jej spáchaním pripravovali a rozdelili si úlohy. "Chceli sme veľa peňazí," odôvodňovali svoje konanie mládenci. Kristián potvrdil aj to, že z trezoru a pokladne mohol naozaj zobrať okolo 20 000 korún. "Dával som si ich rovno do vrecka, myslím, že cestou domov, som časť z nich stratil…," uviedol pred vyšetrovateľom. Predavačka, ktorú 18. septembra lanského roka okolo 11. hod. v predajni prepadali pred senátom vypovedala, že krátko pred lúpežou, prišli do Klenotov najprv traja chlapci, ktorých nepoznala. Nezdržali sa tam však dlho a odišli. O chvíľu sa opäť vrátili, ale už len dvaja, a to obžalovaní. Zostali tam tak dlho, kým z predajne neodišli zákazníci.
"Stála som za pultom, keď jeden z nich prišiel za mnou s tým, že si vybral tovar, ktorý bol vystavený vo vitríne. Vyšla som spoza pultu a vtedy mi zozadu prikryl rukou ústa. Prikázal mi, aby som bola ticho a priložil mi k hlave pištoľ. Pýtal sa ma, či vidím, čo má v ruke a ten druhý držal dvere, aby nikto nevošiel. Musela som si ľahnúť na brucho a tam ma poviazal lepiacou páskou a prelepil mi ňou aj ústa. Musela som im ukázať, kde kľúče od predajne. Zamkli dvere a čo robili potom neviem, bála som sa čo len zdvihnúť hlavu… Neviem, ako dlho som ležala na podlahe. Bola som taká rozrušená, že som stratila pojem o čase a nepamätám si ani všetko, čo mi povedali," opísala šokujúci zážitok pani Helena K. Okrem iného uviedla, že lupiči neboli zamaskovaní a pred odchodom ju zdvihli zo zeme, posadili za pult a odišli. Poviazanú, plačúcu, na pokraji nervového zrútenia, ju tam našla predavačka z kníhkupectva, ktoré sa nachádza vedľa Klenotov. Eva L. ju zobrala k sebe a zavolala políciu a tiež majiteľa predajne, ktorú vyrabovali lúpežníci.
"Nasadol som do auta a šiel som do predajne. Policajti tam už zaisťovali stopy. Videl som, že všetky pulty, pokladňa aj trezor, sú prázdne… Nebolo ťažké zistiť, koľko peňazí lupiči ukradli, pretože sme viedli pokladničný denník, do ktorého sa zaznamenávali denné tržby. Pani K. bola v šoku, úplne bez seba, preto som sa jej vtedy ani na nič nepýtal. Následne sme urobili inventúru, pri ktorej bol zistený vyše 76- tisícový rozdiel medzi hodnotou vrátených ukradnutých vecí a tovaru, ktorý bol v kritickom čase v predajni," uviedol Štefan S.
Z odborného vyjadrenia Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ v Košiciach vyplynulo, že pri lúpeži bola použitá samonabíjacia pištoľ talianskej výroby zn. Valtro, kalibru 9 mm, ktorej nosenie nepodlieha povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti v zmysle Zákona o zbraniac a strelive č. 246/93 Zbierky zákonov. Podľa expertov ide o zbraň, ktorá sa tvarom podobá pištoli bežnej konštrukcie. Slúži na vystreľovanie chemických, dráždivých alebo paralyzujúcich látok a pyrotechnických zloží, ktoré sa dostanú von cez výšľahový otvor v osi hlavne. Pri použití pištole z menšej vzdialenosti by mohlo dôjsť k zraneniu očí, ale ostrý náboj sa z nej, bez adekvátnej úpravy, nedá vystreliť.
Na základe uvedeného, sa obžalovaní bránili, že pri lúpeži nepoužili normálnu zbraň, resp., že nešlo o ozbrojenú lúpež. Tento ich názor však nezdieľal senát okresného súdu. Ako zdôraznil jeho predseda, "v zmysle paragrafu 89, ods. 4 Trestného zákona, je trestný čin spáchaný so zbraňou aj vtedy, ak páchateľ použije napodobneninu zbrane alebo ju má pri sebe s úmyslom vydávať ju za pravú". Summa-summarum, i keď v danom prípade nešlo o typickú strelnú zbraň, obžalovaní ju použili s úmyslom vyvolať u predavačky strach a vydávali ju za pravú… Na základe vykonaného dokazovania súd uznal Kristiána L. a Jána G. vinnými z trestného činu lúpeže so zbraňou v spolupáchateľstve podľa paragrafu 234 ods. 1, 2, písm. b, c Trestného zákona. Pri ukladaní trestu senát na jednej strane prihliadol na priznanie obžalovaných, na to, že svoj čin oľutovali, aj sa zaň ospravedlnili. Nemohol prehliadnuť ani to, že sa lúpeže dopustili vo veku blízkom mladistvému… V neprospech obžalovaných však svedčil spôsob, akým lúpili, to, že sa na tento čin dlhší čas pripravovali a spôsobili ním značnú škodu. Okrem 6-ročného nepodmienečného trestu, ktorý si vyslúžili, každý z nich zaplatí poškodenému 16 145 korún, čo je rozdiel medzi ukradnutou a vrátenou finančnou hotovosťou.
Obžalovaní sa proti verdiktu prvostupňového súdu odvolali. Senát Krajského súdu však ich odvolania zamietol s tým, že sú neodôvodnené. Predsedníčka senátu v zdôvodnení verdiktu zdôraznila, že obidvaja obžalovaní dostali tresty na dolnej hranici trestnej sadzby, ktoré im súd uložil v rámci individuálnej i generálnej prevencie. A to za násilnú činnosť, ktorá má medzi mladými ľuďmi stúpajúcu tendenciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári