Košice - Mesto Košice musí v tomto roku rešpektovať a splniť tri najdôležitejšie pokyny zo strany bánk a štátu.
"Košice sú v odzravnom režime, ktorý má prísne pravidlá. Ďalším imperatívom je zmluva medzi mestom a ministerstvom financií, prostredníctvom ktorej štát poskytol Košiciam návratnú pôžičku vo výške 580 miliónov. PKB sa zaviazala, že bude prísne sledovať hospodárenie mesta a bude garantom plnenia programu reštrukturalizácie, ktorý sme dohodli s mestom a štátom," vysvetľuje situáciu mesta v roku 2003 riaditeľ PKB v Košiciach I. Urbančík.
"Tretím imperatívom mesta je pôžička, ktorú mesto dostalo od konzorcia troch bánk na čele s PKB vo výške 700 miliónov korún, kde sa Košice zaviazali k plneniu prísnych povinností vo vzťahu k ozdravnému režimu. Jednou z týchto povinností je znížiť istinu dlhu v roku 2003 na 1,2 miliardy korún. Toto Košice stále neurobili. Do konca júna 2003 bude mesto musieť speňažiť svoje aktíva vo výške 350 až 400 miliónov korún."
Kampaň poslanca a predstaviteľa nadácie Ľudia a voda Michala Kravčíka považuje Imrich Urbančík za zavádzajúcu.
"Trošku ma vyľakalo, keď som videl, že účelom týchto prostriedkov je vlastne len pomôcť nadácií, v ktorej je pán Kravčík štatutár. Bojím sa preto zneužitia vyzbieraných prostriedkov, že ľudia naletia na nejaké nereálne sľuby. Ak by sa toto pánovi Kravčíkovi podarilo a vyzbieral by potrebných 350 miliónov do júna prostredníctvom transparentu na Hlavnej, ako občan sa zaväzujem, že prispejem nie jedným percentom, ale desiatimi percentami a jednou výplatou navrch," hovorí riaditeľ PKB.
Ako Urbančík zdôraznil, bankári poznajú štruktúru mesta Košice a preto vedia, že dlh sa nedá znížiť iným spôsobom ako speňažením lesov, či iného majetku.
"Nehnuteľnosti sú jednak založené v bankách a ak by sa aj uvoľnili, neexistuje v súčasnosti taká kúpna sila, aby sa mohli dobre predať v tak krátkom čase. Zaujímavým by možno bol budúci majetok mesta, podiel Košíc vo vodárňach, či energetike, ale to sú zatiaľ nedoriešené transformácie. Jediné, čo sa bankárom vidí ako reálne riešenie, teda nie chiméra, resp. ekologicko-romantická vízia, je predaj alebo prenájom mestských lesov, resp. ich časti a zníženie dlhu, čím by sa uzavrel reštrukturalizačný proces," vysvetľuje riaditeľ PKB.
Dodáva, že je vecou komisie poslancov, ktorého záujemcu o lesy vyberie. Banky nechcú a ani nebudú vstupovať do vnútropolitického života mesta, to je výsostné územie politických subjektov, ktoré sa dostali do zastupiteľstva.
"Budeme však dozerať na stabilizáciu finančnej situácie a nie sme nadšení z každého mesiaca, o ktorý sa odkladá definitívne doriešenie finančnej situácie, ktorá je veľmi zložitá. Ak sa naruší krehká dôvera medzi bankami a mestom, môže sa celá koncepcia riešenia zadĺženosti zrútiť ako domček z karát," upozorňuje Urbančík.
Čo sa stane, ak mesto jednoducho nezníži svoj dlh na 1,2 miliardy a lesy nespeňaží ani v roku 2003?
"Vtedy využijeme všetky zabezpečovacie mechanizmy a nevylučujeme rozpredaj majetku mesta tak, aby sa uspokojil štát i konzorcium bánk."
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári