nezamestnaných, je aj eliminovanie čiernej práce a tým zreálnenie vykazovaných čísiel o miere nezamestnanosti.
Povinnosť hlásiť sa dvakrát do mesiaca na úrade práce a preukázať zároveň hľadanie si zamestnania mali byť hlavnými nástrojmi pre vyradenie z evidencie takých ľudí, ktorí si podporou v nezamestnanosti či sociálnymi dávkami len prilepšovali k čiernemu zárobku.
Čísla za január prezentované Národným úradom práce naznačujú, že do istej miery môžu mať spomínané opatrenia vplyv na zníženie vykazovanej miery nezamestnanosti. V januári bolo z evidencie vyradených na Slovensku celkove 33-tisíc nezamestnaných, čo v percentuálnom vyjadrení znamená mierny pokles na 19,2 percenta.
Do akej miery sa však na odlive nezamestnaných podpísala spomínaná novela, je v tomto štádiu ešte ťažké presnejšie kvantifikovať, odborníci však zastávajú názor, že prispela k optimistickejším číslam podstatnou mierou.
Nás zaujímalo, ako vyzerá situácia v Košickom kraji, ktorý sa mierou nezamestnanosti radí k najkritickejším. O vyjadrenie sme požiadali riaditeľa Krajského úradu práce JUDr. Jána Gabštúra. "V Košickom kraji došlo v januári k zvýšeniu počtu evidovaných nezamestnaných o 1200 v porovnaní s decembrom. U nás teda miera nezamestnanosti vzrástla. Kým do evidencii bolo zaevidovaných 6 000 nezamestnaných, na druhej strane odišlo 4 800. Koľkí z tohto počtu odišli kvôli sprísneným pravidlám, to je ťažké povedať. Až koncom februára budeme vedieť, koľkí budú musieť byť z evidencie vyradení kvôli nesplneniu podmienok, ktoré ukladá zákon. Vyradenie z evidencie sa totiž realizuje formou správneho konania, ktorého dĺžka je 30 dní."
Dôvodov pre vyradenie z evidencie je viac. Nezamestnaný z nej bude vyradený, ak si nesplní povinnosť dva krát do mesiaca navštíviť úrad práce, ak nepredloží doklad preukazujúci, že si hľadá zamestnanie, ak odmietne rekvalifikačný kurz a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári