štátneho podniku došlo k rozhodnutiu o privatizácii. Proces však bol tak zdĺhavý, že neistota prinútila baníkov k ostrému štrajku. Ostali v podzemí. Štrajk ukončili po dvoch dňoch po sľube, že osud magnezitky sa čoskoro vyrieši. Novým majiteľom sa stal Komag a. s. za symbolickú korunu. V tejto firme mala 49 percent VÚB, 49 percent VSŽ a zvyšok spoločnosť Ferrimex.
Ani po zmene vlastníka však magnezitárom nesvitlo na lepšie časy. Začiatkom mája 1999 baníkom definitívne rupli nervy a na protest proti nevyplácaniu miezd sa opäť jedna zmena rozhodla nevyfárať. Prvého júna dostali zamestnanci výpovede. Ostalo ich už len dvesto, zväčša zo závodu na Bočiari. Baníkov ostalo len zopár, aby mal kto udržiavať baňu. Komag vstúpil do konkurzu v júni 1999. V januári 2001 sa novými majiteľmi majetku v konkurze stali SMZ Jelšava a Teleservis. V marci toho istého roku závod na Bočiari zamestnával necelú stovku ľudí. Na bani v tom čase zostalo asi 15 zamestnancov.
Po vývoji v magnezitke sa dá povedať, že časy, keď Košice boli známe aj baníctvom, už odvial čas. Košickí baníci chodia fárať do českých baní, alebo si našli prácu mimo svojho odboru. Pravda, tí šťastnejší. Tí menej šťastní rozšírili štatistiku nezamestnaných.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári