1999 sa počet zredukoval na 380. V septembri 1999 sa na dlažbe ocitlo 150 z nich. V novembri sa firma dostala do konkurzu a tak o prácu prišli napokon takmer všetci. Ostalo len deväť zamestnancov, ktorí pomáhajú pri strážení areálu a správkyni pri konkurze. Bola to strojárska fabrika, ktorá realizovala montáž technologických zariadení. Podľa vedenia ju položil nedostatok zákaziek. Konkurz ešte neskončil, správkyňa priestory prenajíma 13 firmám. Záujem o prenájom súvisí s lukratívnou polohou podniku priamo v centre Košíc.
Elektromont š. p., bol elektrotechnickým podnikom, ktorý v čase socialistickej slávy zamestnával zhruba 1000 ľudí. Do problémov sa dostal ešte v roku 1994. Pokusy predať aktíva nevyšli a tak po vstúpil do likvidácie. V novembri 1998 bol na Elektromont vyhlásený konkurz. Počas pohnutých udalostí posledných rokov postupne prišli o prácu všetci zamestnanci. Na pomerne novej trojposchodovej budove, z ktorej sa život už dávnejšie vytratil, v súčasnosti svieti obrovský plagát - "Ponúkame priestory na prenájom".
Zo strojárskych fabrík ostala VSS, kde však museli pristúpiť postupom času k znižovaniu počtu zamestnancov. Strojárskou činnosťou sa v Košiciach zaoberá ešte aj VSŽ Inžiniering, kde sa takisto postupne redukovali počty pracovníkov.
Baštou elektrotechnického priemyslu sa stal Molex v Kechneci, kde momentálne pracuje viac ako 500 ľudí. V tomto roku by malo pribudnúť 120 až 150 nových pracovných príležitostí. Takto to vyzerá, keď príde zahraničný investor a postaví fabriku na zelenej lúke... Zdá sa, že to je aj jediný spôsob, ako by ešte košický výrobný sektor mohol vstať z popola.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári