mliekarní 90.-ych rokov na Slovensku. Podpredsedom predstavenstva bol v čase kolapsu mliekarne súčasný štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky. Siedmeho júla 1998 bol na spoločnosť vyhlásený konkurz. Majetok odkúpilo Spotrebné družstvo Jednota Považská Bystrica, ktoré v priestoroch miekarne vybudovalo hypermarket.
Podobný osud stihol aj druhú, starú košickú mliekareň, ktorú získal v roku 1996 Derostroj. Kúpil ju v konkurze, ktorý bol vyhlásený na predchádzajúceho vlastníka - spoločnosť Cassoviamilk, a. s. Na Derostroj bol konkurz vyhlásený v januári 2000. O prácu prišli všetci zamestnanci. Areál odkúpila talianska firma, objekt je strážený, zíva však prázdnotou.
V marci 1998 sa zavreli brány Košického pivovaru, a. s. Košice (snímka na titulnej strane). Sto zamestnancov sa ocitlo na dlažbe. Pivovar kontrolovala skupina ARDS, ktorá bola dvorným obchodníkom s cennými papiermi Alexandra Rezeša. Skrachoval tak tretí najstarší pivovar na Slovensku, ktorý písal už 150-ročnú históriu. V auguste 1998 sa dostal do konkurzu. V júni 2000 sa majiteľom nehnuteľností stala prešovská spoločnosť Opal Fytos, s. r. o. Na pôde historického pivovaru vyrastú nové rodinné domčeky.
Zdroj Univers a. s., Košice mal v čase privatizácie 893 zamestnancov, postupne prepustili 310. Začiatkom apríla 2000 sa spoločnosť dostala do konkurzu. Firma bola personálne prepojená so Zdrojom Potraviny a. s., Košice, ešte pred vyhlásením konkurzu na Zdroj Univers došlo k prevodu časti majetku na Zdroj Potraviny. V tejto spoločnosti po privatizácii prepustili 40 pracovníkov. Tá istá podnikateľská skupina okolo Pavla Barana vlastnila aj Mäsokombinát BMB. Problémy mäsokombinátu vygradovali v máji 2001, o prácu v ňom napokon prišlo 40 ľudí.
V Mlyne Košice, a. s. (snímka na titulnej strane), ktorý je najväčším mlynom v strednej Európe, v čase privatizácie v roku 1992 pracovalo 229 ľudí. V novembri 2000 ich bolo v podniku dvesto. Už sa však začali objavovať tendencie vedenia znižovať stavy. Odôvodnili ich rastúcimi vstupmi a najmä prienikom lacnejšej konkurencie. Napokon sa mlyn v auguste 2001 dostal do konkurzu a to napriek tomu, že ho kormidlovali aj takí známi ľudia ako Vladimil Podstránsky (súčasný štátny tajomník ministerstva financií), Ján Bílek (exporadca prezidenta), Ladislav Krajňák (expredseda dozornej rady SPP) či brat nášho prezidenta. K 1. októbru 2001 dostalo výpovede posledných 90 zamestnancov. Konkurz ešte nie je ukončený.
V máji 2000 sa do konkurzu dostala aj spoločnosť Víno, a. s. Košice, ktorá sprivatizovala bývalý štátny podnik Víno Košice. Zamestnanci boli prepustení.
Potravinárstvo v Košiciach zasiahli v posledných rokoch tvrdé rany. Nemáme už žiadnu mliekareň, pivovar, či výrobcu vína. Z tých, čo prežili, spomeňme aspoň Fruconu, ktorá vyrába alko a nealko nápoje, na pomery v potravinárstve sa vcelku dobre darí aj Hydine ZK Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári