lopatka a sonda. Tvrdia to horskí vodcovia.
Včera sa na Sliezskom dome vo Velickej doline pokúšali teoretickými i praktickými ukážkami o týchto potrebách presvedčiť aj verejnosť. Predseda Spolku horských vodcov Vysoké Tatry (SHV VT) Pavol Rajtár pre náš denník povedal, že prednáškami chcú prispieť k tomu, aby sa turisti v zimnom teréne správali ohľaduplnejšie a zodpovednejšie.
Lavíny sú najvážnejším zimným nebezpečím. Veľa návštevníkov hôr ich podceňuje. Jedna z účastníčok prednášky pred vyše troma rokmi zažila na vlastnej koži pád lavíny pod Kráľovou hoľou. Ostal pod ňou jej priateľ. "Nevedeli sme, čo máme robiť. Len som si opakovala, mne sa to predsa nemohlo stať. Nemali sme lavínové prístroje, lopatky ani sondy. Našťastie nie všetci stratili duchaprítomnosť a mobilom privolali pomoc," uviedla priama svedkyňa pádu snehovej masy.
Dlhoročný horský vodca Oleg Štulajter hovorí, že keby vtedy mal niekto zo skupiny základné potreby, kamaráta by dostali spod snehu oveľa skôr. Dokonca by mohli pokračovať v túre. "Ľudia sú nepolepšiteľní. Nedávno som sa v Nízkych Tatrách stretol s jedným mladíkom, ktorého som pred niekoľkými rokmi vyťahoval z lavíny. Pýtal som sa ho, či ide na túru. Odvetil mi, že áno. Na to som sa ho spýtal, či má 'pips'. Na moje prekvapenie mi odvetil, že nie. Vraj načo. Nechápal som to. Po takej skúsenosti..." konštatuje vodca.
Hoci lavínový prístroj nie je lacnou záležitosťou, stojí približne 12-tisíc korún, na túrach v lavinóznom prostredí by nemal chýbať. Prístroj funguje na princípe vysielačky. "Dôležité je, aby ste ho mali pripevnený na sebe a zapnutý. Nie niekde v ruksaku. Keď vás zasiahne lavína, musíte ho mať pri sebe. Tí, ktorých nezasypalo, vám za pomoci svojich 'pipsov' môžu veľmi pomôcť a zachrániť život," radí P. Rajtár.
Najväčšie množstvo lavín padá zo svahov s 38-stupňovým sklonom. Lyžiari by mali na svahu udržiavať väčšie rozostupy. Ak vidíme, že padá lavína, najlepšie sa jej vyhnúť uniknutím do strán. Zároveň by sme si mali ústa prikryť šatkou, aby sme si v prípade zasypania mohli vytvoriť vzduchovú rezervu na dýchanie a nedostal sa nám sneh do úst. "V lavíne je dôležité sa zorientovať. Urobíme to jednoduchým vypustením sliny. Vtedy zistíme, či ležíme hore, alebo dolu tvárou," hovorí O. Štulajter.
Najväčšiu šancu na prežitie má človek do pätnástich minút. S pribúdajúcim časom šanca postupne klesá. Po deväťdesiatich minútach je už iba 13-percentná.
Najlepšou prevenciou pred lavínovými nešťastiami je informovať sa pred túrou o lavínovej situácii v danej lokalite na internete, alebo telefonicky priamo v stredisku lavínovej prevencie v Jasnej. Napomôcť by mala aj lavínová karta Stoj, alebo choď, ktorá sa nedávno dostala do obchodov. Päťmiestna stupnica lavínového nebezpečenstva po vyhodnotení odpovedí na otázky na karte ukáže, či hrozí, alebo nehrozí nebezpečenstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári