najmä so situáciou na štyroch košických súdoch. Ako však ďalej dodal, on sám osobne predpokladá, že podobná situácia je v celej slovenskej justícii.
"Neviem o ničom takom, dnes je však všetko možné," uviedla mladá sudkyňa, ktorá si neželá byť menovaná. Poukázala pritom na kauzu odpočúvania Pavla Ruska. "Ak v najvyšších štátnych špičkách sa navzájom sledujú a nezákonne odpočúvajú, je pochopiteľné, že v centre pozornosti by mohli byť aj sudcovia. Najmä tí, ktorým boli pridelené niektoré zvlášť sledované a chúlostivé spisy," poznamenala.
"Keď mi zavolá napríklad manžel a niečo sa ma pýta alebo mi niečo dôležitejšie chce povedať, vždy ho upozorním na možnosť odpočúvania. A to aj vtedy, keď predmet hovoru nijako nesúvisí s výkonom mojej sudcovskej funkcie," povedala ďalšia sudkyňa. To isté podľa nej robia aj jej kolegovia bez ohľadu na to, či telefonujú pevnou linkou alebo mobilným telefónom. "Žiaľ, taká atmosféra panuje v celom justičnom zbore," dodala.
Podľa jedného z košických sudcov však strach z možného odpočúvania je "príliš nafúknutý". Nemenovaný muž v talári zároveň uviedol, že sa čuduje svojim kolegom. "Ako sudcovia totiž sami najlepšie vedia, že ak by ich aj ktokoľvek odpočúval a odpočúvanie bolo nelegálne, nedá sa na nič použiť, dokonca ani len prosté vydieranie. Pripúšťam však, že najmä niektorí trestní sudcovia zaoberajúci sa vážnymi kauzami by mohli byť nelegálne odpočúvaní a sledovaní. Tí, o ktorých ide, to asi vedia alebo aspoň tušia. Mňa sa to však zrejme netýka," uzavrel.
Telefonické rozhovory môže u nás legálne odpočúvať šesť ozbrojených zložiek. Podľa jednotlivých zákonov, ktoré právne upravujú ich činnosť, môžu tzv. informačno-technické prostriedky použiť len na základe predchádzajúceho písomného súhlasu sudcu a len na nevyhnutný čas. Ide o širokú škálu technických prostriedkov a zariadení, ktoré slúžia nielen na odpočúvanie a zaznamenávanie telefonických hovorov, ale napríklad aj na skúmanie obsahu poštových zásielok či vyhotovovanie obrazových a iných záznamov o sledovanej osobe.
Jedine vo výnimočných prípadoch, ak vec neznesie odklad a písomný súhlas sudcu nemožno vopred získať, môže príslušný orgán použiť informačno-technické prostriedky aj bez tohto súhlasu. Je však povinný neodkladne si vyžiadať dodatočný písomný súhlas. Ak ho v lehote 24 hodín od začiatku odpočúvania nedostane, alebo ak sudca odmietne dať taký súhlas, príslušný orgán je povinný používanie informačno-technických prostriedkov skončiť. Informácie nimi získané nesmie použiť a musí ich v prítomnosti sudcu zničiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári