administratívnou náročnosťou. Tá predstavuje približne 36 miliónov korún za rok 2002 s nízkym výnosom vo výške zhruba 100 miliónov korún za rok 2001.
Mimovládne organizácie sa preto obávajú, že Ministerstvo finaciií v rámci daňovej reformy zruší túto možnosť. "V súčasnosti nie je pripravený legislatívny návrh, ktorý by navrhoval zmenu v zákone o dani z príjmu, definujúca v odvádzaní 1 percento. Ministerstvo financií SR o každej legislatívnej zmene informuje širokú i odbornú verejnosť a dáva priestor na diskusiu," informoval Peter Papanek, hovorca ministerstva financií.
Ako tvrdí riaditeľka Slovenskej akademickej informačnej agentúry SAIA Košice Zuzana Kalináčová, nedá sa takto mechanicky porovnávať, čo je na jednej a čo na druhej strane výhodné.
Mimovládne organizácie dostali od občanov Slovenska 101 milónov korún a to nie je zanedbateľná položka. Jediná Nadácia otvorenej spoločnosti v roku 2001 dala 135 miliónov korún v roku 2001 a NPOA - Nadácia pre podporu občianskych aktivít z prostriedkov EÚ tu v roku 2001 rozdelila 117 miliónov.
"Zahraničná nadácie už na Slovensku končia, napríklad v súvislosti so vstupom do EÚ sa končí program PHARE zameraný na podporu občianskych aktivít. To bol jeden veľký finančný zdroj pre mimovládky. Americké nadácie, ktoré sem dávali veľký balík prostriedkov v uplynulých 10 rokoch, rovnako už utlmili svoje programy," uviedla Zuzana Kalináčová.
Ako ďalej povedala, z výskumov verejnej mienky jednoznačne vyplýva, že ľudia sú ochotní poskytnúť tieto finančné prostriedky organizáciám, ktoré poznajú a vedia, že budú s nimi nakladať efektívne a majú ich pod priamou kontrolou. Z prieskumu vyplýva, že 67 percent tých, ktorí jedno percento poukázali - ho dali do svojho regiónu organizáciám, ktoré poznali. A do tých oblastí, ktoré sú na Slovensku finančne poddimenzované. "Napríklad zdravotníctvo. Keď si pozriete zoznam organizácií, ktoré dostali finančné prostriedky, najviac ich išlo na výskum rakoviny či liečenie detí chorých na rakovinu," tvrdí Zuzana Kalináčová.
Táto pomoc okrem konkrétnych finančných efektov má oveľa dôležitejšie dopady. Samotné organizácie musia viacej pracovať na sebe a na prezentácii ako zrozumiteľne informovať občanov, že robia užitočné aktivity v prospech občanov. Poukázanie jedného percenta daní pritom nemusí byť administratívne náročné. "Myslím si, že sú ešte rezervy u samotných výkonných zložiek štátu aby znižovali administratívne náklady. Možno by to chcelo lepší systém. My máme poznatky, že sa to nerobilo tým najefektívnejším spôsobom. Možno by sa sami mali zamyslieť nad tým aby to robili lacnejším spôsobom," prezrádza Zuzana Kalináčová.
Na budúci rok už budú môcť za zdaňovacie obdobie 2003 poukázať jedno percento aj právnické osoby. To už pôjde o veľké čiastky peňazí.
V Maďarsku tento systém funguje 6 rokov a má veľmi dobré výsledky. Podobný systém je zavedený od tohto roku aj v Litve a Poľsku.
Prvýkrát sa na Slovensku zaregistrovalo 4035 organizácií, pre tohoročné 1 percento to bolo už iba 3386. Netreba zabúdať, že vitálne a nezávislé fungovanie mimovládok bolo jedným z politických kritérií pre náš vstup do EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári