Zákon pomáha prírode teoreticky, spotrebiteľ kúpou vratného obalu prakticky
Košice - Začiatkom roka vstúpil do platnosti nový zákon o obaloch, ktorý predstavuje významný krok vpred čo do vyspelosti našej legislatívy v záujme
Lucia Šaráková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prírody. Pri tvorbe zákona stála i košická Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ), ktorá prostredníctvom svojich pripomienok primäla vládu prijať zákon v podobe, ktorá výrazne znižuje negatívne vplyvy obalov na životné prostredie. K akým najdôležitejším zmenám teda od prvého januára došlo? Opýtali sme sa zástupcu SPZ Ladislava Hegyiho.
"Zákon stimuluje priemysel, aby vytváral menej odpadov a znižoval ich škodlivosť. Týka sa to firiem, ktoré používajú viac ako desať ton obalov ročne. Aké opatrenia a v akej miere výrobcovia za týmto účelom zvolia, necháva zákon liberálne na nich. Táto prevencia môže vo viacerých prípadoch šetriť i peniaze spotrebiteľov, ktorí znížením množstva použitého materiálu na obal zaplatia za výrobok menej," vysvetľuje Ladislav Hegyi.
Od nového roku by už mal každý obchod s rozlohou nad 100 metrov štvorcových predávať nápoje rovnakého druhu zároveň aj vo vratných, opakovane používaných obaloch, v prípade, ak ich predávajú len v obaloch jednorazových. Vďaka tomu má spotrebiteľ právo na výber, čím môže podporiť zníženie množstva odpadov.
"Ak by sa podiel vratných nápojových obalov zvýšil iba o 10 percent, mohli by slovenskí spotrebitelia ušetriť okolo 50 až 60 miliónov korún ročne," tvrdí Ladislav Hegyi a pokračuje: "Výrobcovia a dovozcovia všetkých odpadov z obalov sú tiež povinní zabezpečiť zvýšenie triedenia zberu a recyklácie v miere, ktorú ustanovilo Nariadenie vlády."
Súčasťou zákona je tiež povinné zálohovanie jednorazových PET obalov nápojov, ktoré nadmerne zaťažujú životné prostredie. To by však malo začať platiť až od októbra tohto roku.
"Cieľom je 80-percentná miera recyklácie PET fliaš, vďaka čomu sa zníži množstvo odpadov na Slovensku o vyše 6 až 8-tisíc ton ročne, čo je asi 130 miliónov kusov odpadových fliaš. Tento systém je navyše omnoho účinnejší, ako doteraz zaužívaný triedený zber," uzavrie Laco Hegyi.
Ako Laco dodáva, zálohy pomôžu eliminovať nelegálne vyhodené fľaše v prírode a na uliciach, vďaka čomu sa tiež znížia náklady obcí a miest na odpadové hospodárstvo. Navyše sa tak podporí nákup vratných, opakovane používaných obalov, ktoré sú lacnejšie pre spotrebiteľov a šetrné k životnému prostrediu.
Samotný Zákon o obaloch zlepšuje ochranu spotrebiteľov, keďže im zaručuje vrátenie zálohy v plnej výške bez obmedzovania spotrebiteľa, stanovuje pevnú výšku zálohy ako spotrebitelia by sme tak už nemali byť poškodzovaní náhlym znížením zálohy.
Zálohový systém jednorazových nápojových obalov úspešne využíva rastúci počet krajín, napríklad Švédsko, Fínsko, Dánsko, Nemecko, Nórsko, Island a jedenásť štátov USA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári