intenzívneho pátrania po tzv. balíkových pašerákoch, ktorí minimálne od roku 1998 využívali poštu na distribúciu pašovaných cigariet po celom území Slovenska a vzápätí ich vyvážali aj do Čiech.
Za posledných päť rokov odoslali pašeráci z východného Slovenska, medzi ktorými prevládali nezamestnaní ľudia, tisíce balíkov plné neokolkovaných ukrajinských cigariet najrozličnejších značiek, sprostredkovateľom na západnom Slovensku. Polícia zadržala viacerých organizátorov nelegálneho obchodovania s cigaretami. Ako sa nášmu denníku podarilo zistiť z dôveryhodného zdroja, v policajných sieťach uviazlo celkom až 44 ľudí z celého Slovenska.
Všetci sú obvinení pre spolupáchateľstvo z trestného činu krátenia dane a poistného, pričom niektorým z obvinených hrozí až dvanásťročné väzenie. Dvadsaťštyri obvinených je z okresu Michalovce, po traja sú z okresov Humenné a Sobrance. Zostávajúcich členov gangu zadržala polícia na západnom Slovensku.
"V súčasnosti sú v Bratislave v cele predbežného zadržania a bol spracovaný návrh na ich väzobné stíhanie. Sudca by o tom mal rozhodovať v piatok," potvrdil naše informácie vyšetrovateľ Krajského úradu justičnej polície PZ v Trnave kpt. Ing. Peter Kvasnička.
Hlavný záťah na pašerákov začal v utorok skoro ráno domovými prehliadkami po celom Slovensku, pri ktorých asistovali tiež príslušníci jednotky rýchleho nasadenia, tzv. kukláči z Košíc a Trnavy. Na utorkovom záťahu sa podieľalo dokopy 298 policajtov z celého Slovenska.
Pikantné na celom prípade je, že medzi obvinenými sa ocitla aj zamestnankyňa pošty v Holíči 46-ročná Jarmila P., a tiež zamestnanec Ministerstva vnútra SR, policajt z Odboru hraničnej kontroly Vysoká pri Morave, 27-ročný Miloš D. Ako pre náš denník uviedol vyšetrovateľ, v prípade zohrala kľúčovú úlohu práve obvinená Jarmila P., ktorej podozrivé správanie údajne pomohlo odhaliť celý gang.
Policajti našli asi milión neokolkovaných cigariet a aj zbrane, dokonca jednu "zákernú strelnú zbraň" - guličkové pero a aj látky na výrobu drog. Len na základe prehliadok policajti zabránili desať miliónovému skráteniu dane.
Vyšetrovanie pokračuje a podľa slov kpt. Kvasničku potrvá minimálne pol roka. "Predpokladám, že celková škoda s najväčšou pravdepodobnosťou narastie a mohla by byť aj niekoľko desiatok miliónov korún. Máme zmapovaný asi rok, no gang to robil minimálne od roku 1998," doplnil vyšetrovateľ.
Autor: fmm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári