monitorujeme. Jeho cieľom bolo vysvetlenie si stanovísk a hľadanie riešení. Jadro problému spočíva v tom, že Kaufland začal prevádzkovať nákupné centrum na Popradskej ulici bez právoplatných povolení. Mesto trvá na dodržaní pôvodného projektu, ktorý v časti Popradskej riešil komunikáciu ako štvorprúdovú. Investor však požiadal najskôr o odloženie dokončenia stavby takejto komunikácie a následne o vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby. To aj bolo vydané s podmienkou cestu dostavať do júna tohto roku. V čase otvorenia nákupného centra však ešte nebolo právoplatné, keďže mesto sa voči nemu odvolalo. Nasledovalo vyrúbenie pokuty zo strany štátnej správy voči užívateľovi aj investorovi stavby v úhrnnej výške 1,25 milióna korún. Podľa našich informácií sa subjekty voči výške pokút ohradili formou odvolania.
Čo nového v tejto kauze prinieslo včerajšie stretnutie, na to sme sa opýtali starostu MČ Košice-Západ PHDr. Pavla Mutafova. "Rozdiskutovali sme problém z pohľadu zainteresovaných strán, vysvetľovali sme si názorové rozdiely. Naša mestská časť podobne ako mesto trvá na dokončení štvorprúdovej komunikácie najneskôr do júna tohto roku a to vrátane dvoch súvisiacich svetelných križovatiek a nástupných ostrovčekov v zmysle pôvodného projektu. V krajnom prípade je možné pri nedodržaní podmienok vyrúbiť pokuty až do výšky piatich miliónov korún. Zastávam však názor, že nie je prvoradým cieľom pokutovať a zastaviť prevádzku obchodu, čím by došlo k prepúšťaniu, ale v prvom rade treba dať veci do poriadku. Dúfam aj po tomto našom stretnutí, že nájdeme spoločnú reč už na správnom konaní, ktoré sa uskutoční na pôde Okresného úradu Košice II," uviedol P. Mutafov.
O názor na vývoj situácie sme požiadali aj Ing. Romana Habána zo spoločnosti H+P Consulting, s. r. o. riadenie a realizácia projektov, ktorý zastupoval investora. "Bolo to korektné stretnutie. Rozobrali sme situáciu a hľadali riešenia, ako celú vec ukončiť tak, aby bolo spokojné mesto a zároveň aby mohlo byť riadne prevádzkované nákupné centrum. Investor vždy súhlasil s výstavbou štvorprúdovej komunikácie, žiadal len určitý časový odklad."
Podarí sa teda dokončiť komunikáciu aj s príslušenstvom do júna? "Je potrebné ešte vyriešiť určité technické problémy. Všetko však je riešiteľné, ak existuje ochota, ktorá bola na stretnutí deklarovaná."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári