Korzár logo Korzár Košice

"Ľudia by mali mať právo použiť adresne aspoň malú časť svojich daní,"

Košice - Ministerstvo financií uvažuje nad zrušením možnosti občanov odviesť jedno percento zo svojej dane z príjmu neziskovým organizáciam. Celý

proces je totiž administratívne náročný - zatiaľ čo si vlani neziskovky rozdelili sto miliónov korún, daňové úrady to stálo 39 miliónov. Predstaviteľov neziskových organizácií však úvahy o možnom zrušení spomínaného percenta vôbec nenadchli, hovoria, že by to bol krok späť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pokiaľ viem, sme na štvrtej priečke v úspešnosti, podarilo sa nám vlani získať týmto spôsobom vyše milióna korún. Pritom plánované náklady na poslednú časť našej rekonštrukcie predstavujú iba niečo cez stotisíc navrch, takže chápete, aký to má pre nás význam," hovorí primárka oddelenia detskej onkológie FNsP v Košiciach MUDr. Irina Oravkinová, prezidentka občianskeho združenia Spoločnosť detskej onkológie Košice.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej slov, keď nám štát berie mesačne nemalé percento z nášho príjmu, mal by nám nechať možnosť rozhodnúť sa aspoň, ako naložiť s tým jedným-jediným.

"Nejde iba o nás, ostatne rekonštrukciu nášho oddelenia máme vďaka štedrosti našich sponzorov z väčšej časti už ukončenú. Osud našich pacientov nenechal ľahostajnými mnohých ľudí, sú však organizácie, ktorým nemá kto pomôcť. Občania by mali mať právopoužiť adresne aspoň malú časť ich daní," zdôrazňuje primárka.

Ako sa dozvedáme, na účte Spoločnosti detskej onkológie Košice sú momentálne vďaka sponzorom i tým, ktorí sa rozhodli venovať vlani jedno percento zo svojej dane, asi dva milióny korún. Iba malú časť takto získaných prostriedkov použilo občianske združenie na nákup hračiek, rehabilitačných pomôcok pre malých pacientov, ale i liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

SkryťVypnúť reklamu

"Z týchto prostiedkov by sa lieky nemali nakupovať, ale keď nás pritlačí bieda, musíme si pomôcť, ako vieme. Ak sa naozaj nedá nájsť iný spôsob, poskytne finančné prostriedky na nákup cytostatík pre oddelenie detskej onkológie Spoločnosti detskej onkológie," prezrádza MUDr. Oravkinová.

Ide napríklad o lieky, ktorých výrobcovia nepredĺžili na Slovensku registráciu, pretože sa im to vzhľadom na malé predané množstvo už neoplatí. (Takáto situácia nastala napríklad naposledy minulý týždeň). Vtedy je potrebné zohnať liek v zahraničí, pričom rodičia si takéto výdavky obvykle nemôžu dovoliť. Neraz však nemá na kúpu liekov ani nemocnica, no lekári musia pritom riešiť situáciu promtne. Aj vtedy supluje úlohy iných občianske združenie.

"Liečba onkologicky chorých detí stojí aj 150-tisíc mesačne. Preto je pochopiteľné, že neustále zápasíme s nedostatkom financií a prakticky denne zháňame potrebné cytostatiká," dodáva primárka.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslava GAJDOŠOVÁ

Foto: Judita ČERMÁKOVÁ

Spravodajstvo, onkológia

Oravniková

Spoločnosť detskej onkológie získala už desať miliónov korún

Košice - Priestory, v akých trávili donedávna svoje dni onkologicky choré deti, boli naozaj bezútešné. V malých tmavých izbách sa častokrát tiesnili aj štyria pacienti, celé oddelenie malo jediné WC a sprchu. Dnes má detská onkológia šesť izieb s pätnástimi lôžkami, pričom na každej z nich je sociálne zariadenie a sprcha. Izby sú útulné a poskytujú vážne chorým deťom konfort, ktorý bol celé roky iba ťažko splniteľným snom pracovníkov oddelenia. Nechýbajú na nich ani televízory a videá, ale nebyť občanskeho združenia Spoločnosť detskej onkológie Košice, toto všetko by bolo podľa všetkého iba nesplnenou túžbou.

Pred šiestimi rokmi sídlilo ešte oddelenie vo veľmi slušných priestoroch na piatom poschodí, vedenie nemocnice sa ale rozhodlo, že práve tam vznikne kardiochirurgia. Detskú onkológiu presťahovali na batolivé oddelenie a provizórium trvalo zhruba štyri roky. Nebyť odhodlania lekárov, bolo by tak tomu dodnes.

"Keď pred vyše šiestimi rokmi vznikala nadácia Spoločnosť detskej onkológie Košice, ešte sme nemali problémy s nevyhovujúcimi priestormi. Peniaze boli potrebné predovšetkým na prístrojové dovybavenie oddelenia, veď k dispozícii sme mali vtedy napríklad iba dve infúzne pumpy. Keď sa detská onkológia odrazu ocitla v provizóriu, bolo jasné, že prostriedky budú potrebné väčšmi na iný účel. Z nadácie sa medzičasom stalo občianske združenie a Spoločnosti detskej onkológie Košice sa podarilo za svoju existenciu získať asi desať miliónov korún. Väčšia z nich sa použila práve na rekonštrukciu," vysvetľuje hovorca spoločnosti MUDr. Igor Jenčo.

Prvé etapy rekonštrukcie stáli vyše päť miliónov korún, pričom viac ako tri milióny poskytla spoločnosť U.S.Steel Košice. Predovšetkým vďaka tejto podpore sa mohlo vlani vo februári otvoriť oddelenie v nových priestoroch.

"Presťahovali sme sa do priestorov bývalého hematologického laboratória, kde sa nám za získané prostriedky podarilo zriadiť šesť príjemných izieb pre pacientov, zákrokovú miestnosť a miestnoť na riedenie cytostatík. Vybudovanie ďalších dvoch izieb je v pláne, prioritou je predovšetkým rekonštrukcia ambulantnej časti - denný stacionár. Našim snom je herňa pre malých pacientov a zavedenie internetu, aby mohli byť v kontakte s deťmi s podobným osudom. Snáď sa nám to raz podarí zrealizovať," dodáva I. Jenčo, podľa ktorého by sa s poslednou etapou rekonštrukcie malo začať do mesiaca a zhruba za štvrť roka by mohla byť dokončená.

Jaroslava GAJDOŠOVÁ

Foto: JUDY

Spravodajstvo, onkológia, pacient alebo priestory

Text k foto: Štyri roky žili onkologickí pacienti v provizóriu, kým sa podarilo za sponzorské peniaze zrekonštruovať nové priestory

Najviac sa investovalo do zdravotníctva

Podľa verejného prieskumu zrealizovaného agentúrou Focus z viac ako tisíc oslovených občanov vyše sedemdesiat percent vedelo, že jedno percento zo svojej dane môžu poukázať niektorej mimovládnej neziskovej organizácii. Avšak väčšina túto možnosť nevyužila. Na otázku prečo, odpovedali respondenti najčastejšie, že buď nevedeli, ako to urobiť, alebo sa im zdal proces administratívne veľmi náročný. Ostatní buď zabudli, nedôverujú mimovládnym organizáciam, alebo nevedeli, komu by mohli peniaze poukázať.

Tí, ktorí tak naopak urobili, investovali percento svojej dane predovšetkým v regióne, kde žijú. Najviac do zdravotníctva (až 30 percent respondentov), potom do školstva, športu alebo sociálnej sféry. Nejmenej lákali občanov investície do vedy - iba jedininé percento opýtaných.

Autor: jg

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu