mestských bytov všetkých druhov prostredníctvom kolektívneho posudzovania.
"Smer, ktorým sa uberá bytová agenda, je dobrý, ale ešte je nutné na pravidlách a postupoch popracovať. To, či bude prideľovanie všetkých druhov naozaj transparentné, záleží totiž od systému, ktorí poslanci schvália a bude sa musieť zodpovedne dodržiavať. Nestačí dať slovíčko transparentné do názvu," vysvetlil poslanec a člen mestskej rady Emil Kočiš(KDH).
"Plusom návrhu je, že už o prideľovaní bytov nebudú rozhodovať dvaja ľudia z magistrátu, ako to bolo v minulom volebnom období. Naše pripomienky smerovali k tomu, aby za prideľovanie všetkých typov bola zodpovedná bytová komisia, ktorá doteraz paradoxne riešila len nebytové priestory, a nie niekoľko rôznych komisií, čím sa stráca prehľadnosť celého systému."
V rámci nej by sa podľa Kočiša mali vytvoriť dve odborné subkomisie, pričom jedna by sa zaoberala len sociálnymi bytmi, ktoré sa odkúpiť nedajú a druhá obecnými, ktoré by sa mali predávať na dražbách, resp. by sa nimi mali riešiť akútne potreby mesta, napríklad občania žijúci v asanačnom pásme pri križovatke Sečovská - Prešovská alebo na Terase.
"V zastupiteľstve už bol schválený predaj niekoľkých voľných bytov na dražbe, ktorá sa nekonala, lebo mesto musí ponúknuť náhradné byty ľuďom z asanačného pásma. Keďže však zatiaľ nie je jasné, či o tieto voľné byty vôbec prejavia záujem, mal by ich magistrát skontaktovať, aby sme sa vedeli rozhodnúť, čo ďalej," zdôraznil Kočiš.
Člen bytovej komisie, poslanec Martin Boritáš (KDH), Korzár informoval, že bytová komisia sa už stretla na svojom prvom zasadnutí a zaoberala sa návrhom opatrení, ktorých výsledkom by malo byť skutočne transparentné prideľovanie mestských bytov všetkých druhov, t.j. malometrážnych, sociálnych, obecných, bezbárierových a nájomných bytov. Predsedom komisie je poslanec SDA Ján Frajt.
"Na komisii sme sa zhodli na tom, že v krátkom čase musíme v spolupráci s magistrátom pripraviť návrhy pre mestské zastupiteľstvo, ktoré rozhodne o názve komisie, jej náplni, právomociach, zmenách a doplnkoch do záväzných nariadení mesta týkajúcich sa bytov a nebytových priestorov, pravidiel narábania s nimi a kritérií pre uchádzačov," vysvetlil Boritáš, podľa ktorého by mala mať komisia názov komisia pre bytové a nebytové priestory.
"Konečná verzia pravidiel, kritérií a podmienok musí v maximálnej možnej miere vylučovať z rozhodovania vplyv ľudského faktora. Zároveň musí byť za každú, aj prípravnú činnosť konkrétna osoba zodpovedná aj kontrolovaná. To umožní zlikvidovať možnosti uprednostňovania a korupcie."
Podľa slov poslanca Boritáša je prioritou v spolupráci s magistrátom zabezpečiť zverejnenie podmienok a základných kritérií pre občanov, aby sa mohli uchádzať o všetky druhy bytov, či nebytových priestorov, to znamená pripraviť prehľadné formuláre.
"Dôležitou úlohou je stanoviť a schváliť postup pre predkladanie písomných materiálov pre rozhodovanie komisie, aby pracovníci magistrátu pripravovali pre komisiu výber uchádzačov, ktorí spĺňajú platné kritéria, podpísali, že ručia za správnosť a kvalitu výberu. Je nutné zabezpečiť, aby príprava materiálov, rozhodovanie a všetky informácie v súvislosti s činnosťou komisie a magistrátu boli neustále pod verejnou kontrolou, aby k nim mali prístup aj zástupcovia médií," uzavrel Martin Boritáš.
Renáta NÉMETHOVÁ
rámček
Zmeny, ktore sa udiali na sociálnom referáte MMK po bytovej afére:
- na mieste vedúceho referátu nahradil doteraz práceneschopnú G. Harčárovú Mgr. Matúš Háber
- referát pod jeho vedením zostavil poradovník 1694 žiadateľov o rôzne typy bytov podľa dátumu žiadostí, čo sa dovtedy nerobilo
- žiadatelia boli listami vyzvaní, aby aktualizovali doklady, ktoré sú prílohou ich žiadostí
- po zaktualizovaní údajov budú na verejnej tabuli na magistráte vyvesené poradovníky na všetky typy bytov, aby občan mal možnosť kontroly
- každý uchádzač sa musí pripraviť na to, že ho navštívia pracovníčky magistrátu, aby si overili údaje
- pripravuje sa zmena organizačného poriadku, vzniknú dva samostatné referáty-bytový a sociálny, ktorý bol nelogicky pričlenený pod oddelenie kultúry
- pripravuje sa prevzatie kompetencii v oblasti legalizácii či prechodov nájmov v obecných bytoch z Bytového podniku na mesto Košice, pričom aj o tom by mala rozhodovať bytová komisia
Prideľovanie bytov bez pravidiel a poradovníkov vybraným osobám nemôže byť dôvodom výpovede
Košice - Aféra s prideľovaním, ktoré je možné okamžite odkúpiť do vlastníctva, naplno prepukla v októbri uplynulého roka. Kontrolór zistil, že 107 bytov mesto za roky 1999 až 2002 pridelilo vybraným občanom bez toho, aby existovali pravidlá a poradovníky. O majetku všetkých Košičanov v hodnote najmenej 20 miliónov korún nerozhodovala komisia, ale dvaja jednotlivci - vtedajší námestník primátora Jozef Filas z SDĽ a vedúca sociálneho referátu Gabriela Harčárová.
Kontrolór vo svojej správe konštatoval, že o tom, kto byt dostane, rozhodovali len podľa vlastného uváženia. Zistil tiež, že 18 občanov, ktorým bol byt pridelený z dôvodu údajnej bytovej núdze, ho hneď odkúpili do vlastníctva a predali zo ziskom tretím osobám. V správe bolo niekoľko prípadov, keď byt dostal občan s odôvodnením, že čaká s tehotnou družkou dieťa.
Kontrola preukázala, že ani po dvoch rokoch sa deti nenarodili a šťastlivci obývajú byt sami. Dokonca sa stalo aj to, že jednému žiadateľovi boli pridelené dva byty. Mnoho prípadov bolo zaujímavých tým, že od žiadosti do pridelenia neuplynul ani mesiac, to znamená, že vyvolení žiadatelia nečakali roky, ale ani nie tridsať dní.
Námestník Jozef Filas už nie je námestníkom primátora, jeho funkčné obdobie skončilo. Nestal sa ani poslancom mestského zastupiteľstva, pretože nedostal potrebný počet hlasov.
Vedúca sociálneho referátu Gabriela Harčárová, ktorá mala byť podľa vyjadrenia primátora personálne riešená, je od vypuknutia aféry práceneschopná. Na maródke sa zdržiavala aj jej pravá ruka - zástupkyňa vedúcej sociálneho referátu M. Ambramčuková. Ako sme sa dozvedeli, už opäť pracuje na sociálnom referáte.
"Pani Magdaléna Abramčuková po ukončení práceneschopnosti nastúpila na svoje miesto referentky na referáte sociálnych vecí. Vykonáva úlohy, ktoré patria do jej agendy a administratívne práce. Výstupy posudzuje poverený vedúci referátu sociálnych vecí," informovala nás hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
"V súvislosti s problémami okolo prideľovania sociálnych bytov a možnými pracovnoprávnymi postihmi mesto čaká na závery vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Akúkoľvek zmenu v zamestnaneckom vzťahu musí mesto podložiť porušením platnej legislatívy, pretože vlastné pravidlá na prideľovanie bytov v čase vzniku kauzy mesto nemalo. Do úvahy musí brať zákonník práce a zákon o verejnej službe, ktorý pri ukončovaní pracovného pomeru zamestnávateľovi často zväzuje ruky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári