živnostníkmi a malými podnikateľmi stretol so značnou dávkou nevôle. Pokladajú ho za kontraproduktívny. O tom, čo by mohlo takéto opatrenie v praxi znamenať, sme sa porozprávali s krajským predsedom Slovenskej živnostenskej komory Ervínom Boháčikom.
"Ide o názornú ukážku zavádzania predvolebných sľubov do praxe. Pred voľbami každá politická strana sľubovala podporu živnostníkom i malým a stredným podnikateľom. Tento vynález z dielne pána Zajaca pokladám však vyslovene za úder pod pás," hovorí E. Boháčik.
Zdôraznil, že zamestnávateľ za svojho zamestnanca odvádza odvody štátu, platí aj zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni. Teraz má uhrádzať svojim zamestnancom ešte aj krátkodobé "péenky". Či sa v dôsledku takéhoto opatrenia znížia odvody do poisťovní, to komora ešte nevie, keďže nedostala k dispozícii žiadne podklady. O zámere ministra sa dozvedela len z médií. Ak sa uvedie do života, postihne podľa E. Boháčika nielen malých zamestnávateľov, ale aj veľké firmy. Rovnako tak naň doplatia samozamestnávatelia, teda živnostníci, ktorí zamestnancov nemajú.
Stúpenci tohto opatrenia kontrujú - zamestnávatelia by mali takéto opatrenie uvítať, pretože mnohí ľudia inštitút práceneschopnosti zo zdravotných dôvodov zneužívajú. Potrebujú voľno? Stačí dohodnúť sa s lekárom. Keď bude musieť "maródky" platiť samotný zamestnávateľ, skôr si ustráži to, či je jeho zamestnanec skutočne chorý...
"Ako si to má zamestnávateľ ustrážiť? Zamestnám ďalšieho človeka, kontrolóra, ktorý bude obiehať chorých? Toto má predsa v náplni Sociálna poisťovňa. Neverím, že toto opatrenie zamestnávateľom pomôže, spôsobí im len komplikácie. Zas im to bude len z firmy vyťahovať peniaze. Následne bude toto opatrenie motivovať zamestnávateľa k tomu, aby ľudí, ktorí zvyknú často ochorieť, jednoducho prepustil."
Preplatenie práceschopnosti si však zamestnávateľ bude môcť dať do nákladov.
"Áno, lenže keď použije svoje prostriedky na preplatenie práceneschopnosti, nebude ich môcť použiť inak, napríklad na nákup materiálu," oponuje E. Boháčik. "Podľa mňa uvedenie takéhoto opatrenia do praxe prinesie určite prepúšťanie."
Zámer ministra zdravotníctva podľa heho nie je v žiadnom smere prínosný ani pre samotného zamestnanca. Človek, ktorý si bude chcieť udržať zamestnanie, bude chodiť do práce aj chorý, čo sa podčiarkne na jeho zdravotnom stave, môže preniesť chorobu na okolie, zníži sa jeho výkonnosť.
Komora má v pláne spojiť sa s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a Slovenskou obchodnou priemyselnou komorou, ktoré zastrešujú aj veľkých zamestnávateľov, aby spojili sily v boji proti tomuto plánovanému opatreniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári