rokoch 1997-1999 viacero ľudí. Dnes majú mnohí z nich, ako sa vraví, hlavu v smútku. A nielen oni, poriadne horúco je i podnikateľovi, na sľuby, ktorého naleteli. Je ním Ing. Stanislav N., konateľ spoločnosti Bono, s. r. o. Košice, ktorý je od marca lanského roka v košickom ústave na výkon väzby. Tri dni na sklonku uplynulého týždňa stál pred senátom Krajského súdu v Košiciach a čelil obvineniu z pokračujúceho trestného činu podvodu podľa paragrafu 250 ods. 1, 4, Trestného zákona.
Prokurátor kladie 37-ročnému Drienovčanovi za vinu, že pod zámienkou ročného zhodnotenia vkladov v rozpätí od 25,5 - 60 percent, vylákal od 24-roch tichých spoločníkov 4 260 356 korún. V období od novembra 1997 do apríla 1999, s nimi v sídle spoločnosti Bono, s. r. o na Južnej triede 48, uzatváral zmluvy o tichom spoločenstve, resp. dodatky k nim. A to pod zámienkou, že takto získané peniaze použije na podnikateľskú činnosť vynikajúco prosperujúcej spoločnosti Bono. Opak bol však pravdou. V skutočnosti sa Stanislav N., formou uzatvárania zmlúv o tichom spoločenstve, snažil riešiť zlú finančnú situáciu, do ktorej sa dostala jeho firma. Peniaze, čo získal, čiastočne použil na vyplácanie sľúbených výnosov zo starších vkladov, na prevádzkové náklady spoločnosti a na uspokojenie osobných potrieb. V uvedenom období už obžalovaný nezamestnával ani účtovníčku, a neviedol účtovnú evidenciu v zmysle platných právnych predpisov. Okrem toho si neplnil ani odvodové povinnosti voči daňovému úradu a poisťovniam.
"Ja tvrdím, že som sa nedopustil žiadneho podvodu. Spoločnosť Bono s. r. o. sme založili spolu s Ing. Albínom S. v roku 1991. Tá sa najskôr zaoberala veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 1995 to bola len maloobchodná činnosť v oblasti odbornej literatúry a časopisov, ktoré súviseli s výpočtovou technikou. Naša spoločnosť potrebovala zvýšiť finančné zdroje a to tak na nákup tovaru, ako aj na prevádzkové účely. Úver z banky sa nám získať nepodarilo, a tak sme začali uzatvárať úverové zmluvy s fyzickými osobami, ktoré poskytli peňažné prostriedky spoločnosti Bono. Dohodnutá výška ročného úroku činila asi 20 percent," uviedol obžalovaný Stanislav N.
Z jeho výpovede ďalej vyplynulo, že neskôr sa spolu s Ing. Albínom S. rozhodli uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve. Bolo to v čase, keď už v Košiciach pôsobilo viacero spoločností, ktoré prijímali finančné prostriedky od fyzických osôb. Navyše, tichým spoločníkom ponúkali vyššie úroky, ako spoločnosť Bono. Obžalovaný uviedol, že ak nechceli stratiť finančné zdroje, museli zvýšiť ročné úroky z vkladov na 25 až 60 percent!!! Zhruba v júni 1997 odišiel z firmy Bono spoločník obžalovaného Stanislava N. Na základe vzájomnej dohody tých dvoch mala časť aktív a pasív spoločnosti Bono prejsť na firmu Alsaco, ktorú si založil Ing. Albín S. O rok neskôr musel obžalovaný kvôli nesolventnosti znížiť prevádzkové náklady spoločnosti. Ako povedal, zameral sa na zásielkový predaj tovaru, ktorý spolu s prevádzkou spoločnosti, pohltil všetky financie. Tvrdil, že z uvedeného dôvodu si neplnil odvodové povinnosti voči daňovému úradu a poisťovniam.
"Po odchode spoločníka som pokračoval v uzatváraní zmlúv o tichom spoločenstve a finančné prostriedky, ktoré som získal od fyzických osôb, som použil na vyplatenie niektorých vkladov a výnosov, ale aj na úhradu prevádzkových nákladov spoločnosti. Bol som si vedomý toho, že dohodnutý výnos je nereálny. Predpokladal som však, že zo zásielkového predaja tovaru by mohli plynúť také zisky, že niekedy v roku 1999, by som bol schopný vyplácať výnosy z vkladov v dohodnutej výške. K tomu som sa však nedostal, pretože som musel uspokojovať tichých spoločníkov. Vyplácal som im nielen výnosy, ale aj ich vklady...," argumentoval obžalovaný. Dodal, že v máji 1999 dospela spoločnosť, ktorú viedol do štádia, keď už nemalo význam prijímať ďalšie vklady. V tom období už viacero tichých spoločníkov žiadalo o predčasné vyplatenie vložených peňazí, čo spôsobilo spoločnosti nemalé problémy. Zdôraznil, že napriek uvedenému veril, že nájde nejaké východisko z problematickej situácie, a že svojich veriteľov vyplatí.
Jeho obhajobu vyvracajú listinné dôkazy a tvrdenia tichých spoločníkov, ktorým sľuboval vysoké ročné výnosy s tým, že sú garantované vysokou prosperitou spoločnosti Bono. Väčšina z poškodených však tvrdí, že im výnosy, ba ani vklady, v dohodnutom termíne nevyplatil, resp. to donekonečna odďaľoval. A to s tým, že kvôli dosiahnutiu väčších ziskov, "momentálne" potrebuje investovať väčší obnos peňazí do obchodu... V neskoršom termíne im peniaze opäť nevyplatil, len ich ubezpečoval o prosperite spoločnosti. Na potvrdenie toho, že to myslí vážne, im nevyplatené výnosy pripísal ako ďalší vklad formou dodatku k zmluve o tichom spoločenstve, alebo sa s nimi dohodol na vyšších výnosoch.
Hovorí Ing. Jozef K.: "Deviateho marca 1999 som v sídle spoločnosti Bono na Južnej triede v Košiciach uzavrel na šesť mesiacov dve zmluvy o tichom spoločenstve s vkladmi 500 a 300 tisíc korún. Tie mali byť zhodnotené o 42 a 40 percent za rok. Ich splatnosť končila v septembri 1999. Boli to peniaze, ktoré som utŕžil za predaj domu. Časť z nich som chcel neskôr predčasne vybrať a použiť na dokončenie rozostavaného domu. Obžalovaný súhlasil, že mi ich vyplatí, ale k tomu nikdy nedošlo. Nevedel som sa s ním skontaktovať, listy ktoré som mu posielal sa mi vracali s poznámkou ´adresát neznámy´." Poškodený ďalej dodal, že navštívil aj rodičov obžalovaného, od ktorých chcel získať telefonický kontakt na neho. Tí mu však tvrdili, že nepoznajú jeho telefónne číslo, resp., že im občas zavolá, ale inak o ňom nič nevedia. Firmy, ktoré robili stavebné práce na rozostavanom dome, chceli peniaze. Tie však nemal a tak mu nezostalo nič iné, len predať dom, vyplatiť stavbárov a kúpiť si jednoizbový byt v paneláku...
"Ja tvrdím, že som s ním bol v kontakte a termíny vyplatenia som menil len preto, že som nemal peniaze na predčasné vyplatenie vkladov. Viem, že navštívil mojich rodičov, ale nevolal som mu, pretože sa mi niekto vyhrážal a mal som obavu o svoj život. Keď sa však toto všetko skončí, keď budem mať voľné ruky a bude sa mi vo firme dariť, som presvedčeným že v priebehu 5 - 10 rokov všetky peniaze vrátim," zareagoval na výpoveď svojho veriteľa obžalovaný. Pojednávanie pokračuje vypočúvaním ďalších z 24-roch poškodených dnes a tiež zajtra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári