napovedá, spája rodisko. Napriek tomu, že väčšina z nich už niekoľko desaťročí žije a pôsobí v Košiciach, nepretrhli zväzky so svojim rodným Gemerom a vždy sa k svojej identite hrdo hlásia.
"Patríme už podľa územného rozdelenia na východ, ale nie je to úplne tak. Líšime sa najmä nárečím. Keď sa stretne Gemerčan, napríklad so Zemplínčanom, nemusia si všetko rozumieť," skúsili sa rodáci z Gemera definovať.
"My sme sa vlastne obetovali a doniesli na východ kultúru," vtipne doplnil podrichtár Spolku Gemerčanov v Košiciach Ján Piater.
"Tisovčania budovali v roku 1965 VSŽ. Veď prvá zlievareň sa nachádzala práve na Gemeri.
Najdôležitejšie je, že vieme, odkiaľ sme a kam patríme. A nie je nám jedno, čo sa v našom rodnom kraji robí," dodal richtár spolku Ján Klobušník.
Gemerčania žijúci v Košiciach založili svoj spolok už pred trinástimi rokmi a ich aktivity sú zaujímavé aj pre nečlenov klubu.
"Pravidelne sa stretávame na kultúrno - spoločenských akciach. Organizujeme guláš párty a navštevujeme rodisko pri významných príležitostiach. Chodíme na Rejdovské slávnosti, Klenovské slávnosti. V roku 2001 sme boli na krste knihy 'Piesne horného Gemera,' našeho rodáka Ondreja Herricha. Najvýznamnejšou každoročnou udalosťou je náš pravidelný Gemerský bál, ktorý je vyvrcholením našej činnosti," dodal J. Klobušník.
Na báloch sa pravidelne v kultúrnom programe predstavujú rôzne umelecké súbory z Gemera.
"Na tohtoročnom, ktorý sa uskutoční 22. februára v Dome umenia vystúpi folklórny súbor z Gemerskej Polomy a hudobníci z Vlachova."
V súčasnosti evidujú v spolku 400 aktívnych členov.
"To sú tí, čo platia pravidelne členské, ale Gemerčanov v Košiciach žije údajne okolo päťtisíc."
Členom Spolku Gemerčanov sa môže stať každý, kto sa narodil na Gemeri, alebo jeho rodinný príslušník.
členské na rok je 100 korún a nových adeptov prijímajú raz ročne na výročnej schôdzi v marci.
"Snažíme sa náš spolok omladzovať, preto do jeho aktivít zapájame aj našich potomkov."
Tohto roku oslavujú v Gemerskom spolku významné jubileum. Uplynulo totiž už 200 rokov od spojenia Gemera a Malohontu. Práve kvôli tejto príležitosti, chcú sa košickí Gemerčania výraznejšie zviditeľniť.
"Uvažujeme, že by sme v rámci Dni Košíc v máji pripravili Gemerské trhy. Na Hlavnej by sa prezentovali umeleckí remeselníci a rôzne umelecké súbory z nášho rodného kraja," načrtol nám scénar propagácie J. Klobušník.
Gemer, to nie je len bohatá história a kultúra, ale aj skvelé gurmánske zážitky. Kto by už nepoznal typické gemerské gule, halušky a ďalšie špeciality. Tie si môže milovník dobrých jedál vychutnať aj na pravidelných Dňoch gemerskej kuchyne v Klube HC. Organizujú sa vždy na jeseň.
Známi Gemerčania
Elena Vacvalová - zabávačka
Pavel Koncoš - bývalý minister poľnohospodárstva
Ľudovít Kaník - minister práce a sociálnych vecí
Doc. Ondrej Hronec - pôsobí na VŠ-poľnohospodárskej V Košiciach
Akademik Ondrej Hronec - strýko vyššie menovaného, zakladateľ TU v Košiciach a VŠT v Bratislave
Pavol Dobšinský - rozprávkar a národovec
Martin Hrebenda - slepý kníhkupec, rozširovateľ slovenskej literatúry
Ondrej Nagaj - básnik
Ján Francisci - národný dejateľ
Štefan Daxner - národný dejateľ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári