Anglicka, Nemecka a Slovenska. Akciu, ktorá kedysi mala pravidelný štatút po trojročnej odmlke organizuje Vojenská letecká akadémia Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Na špeciálnom cvičení, ktorého cieľom je preveriť schopnosti budúcich pilotov, sa zúčastnia šiesti piloti z Royal air force college v anglickom Cranvely, piati piloti z Dôstojníckej školy pilotov v nemeckom Fürstenfeldbrucku a štyria piloti z domovskej VLA.
"Všetko prebehne v areáli Ski Plejsy Krompachy, kde budeme ubytovaní v hoteli Relax. Zaujímavosťou je, že vedúcou skupiny anglických pilotov je žena a podobne majú ženu aj v rámci základného tímu. Mali sme problémy zmestiť sa do denného limitu, na ktorý máme vyčlenených len 200 Sk, avšak v areáli Plejsov, ako aj v hoteli nám vyšli v ústrety a ostatné nám zasponzorujú," hovorí organizátor podujatia a zároveň vedúci katedry Telesnej výchovy, športu a parašutistiky vo VLA plk. Mgr. Juraj Hricko.
Program, či skôr boj o prežitie v neľútostných podmienkach, sa začína dnes. Angličania prileteli vlastnými lietadlami, nemci pravidelnou linkou.
"Dnes sa presúvame z Košíc autobusom na Plejsy, po ubytovaní a prehliadke priestorov večer zahájime výcvik. Na nedeľu máme pripravení bonbónik, a to prežitie v známom i neznámom teréne. Prechod strmých svahov bez lyží, presun po vytýčenej trase podľa improvizovaných máp, presun v neznámom teréne a návrat k jednotke. Študenti sa budú zaoberať orientáciou v lese, spôsobmi ukrytia, maskovania v tiesni."
Určite zaujímavé pre všetkých bude budovanie ohnísk, či zakladanie ohňa v lese. Samozrejme, že cvičiaci nemajú so sebou zápalky, ani zapaľovač, musia si poradiť sami s tým, čo im ponúka príroda. A tá vie byť hlavne teraz v zime, keď sú v oblasti Plejsov obrovské nánosy snehu, neľútostná.
"To ale nie je všetko, počas troch dní pobytu v lese sa musia všetci spoliehať sami na seba. Budú rozdelení do skupín, v ktorých bude internacionálne zastúpenie. To znamená, že komunikovať môžu výlučne v angličtine a spoliehať sa môžu len na seba. V spomínanom čase si musia poradiť aj so stravovaním, nebudú mať pri sebe nič. Vojaci majú teda za úlohu pripraviť si núdzovú - teplú - stravu z prírodných podmienok. Napríklad čaj z ihličia, púpavovú polievku. Proste je to na nich. Lesnej zveri sa báť nemusia, v tejto oblasti veľa vlkov nie je a medvede momentálne spia. K dispozícii budú mať i lovecký nôž, aby s v prípade nebezpečia vedeli zasiahnuť. navyše vedúci skupiny má k dispozícii vysielačku, ktorou sa vie s vedením výcviku spojiť v prípade potreby."
Vojaci budú mať síce v teréne zbrane, no keďže sa cvičenie koná v civilnom priestore, náboje nedostanú.
"Jednu noc prespia v improvizovanom priestore, v iglu, ktoré si postavia v nočných hodinách podľa vopred daných inštrukcií. Dozvedia sa taktiež o spôsoboch poskytovania prvej pomoci pri postrelení, podchladení, šoku, či ošetrení omrzlín."
Všetci dovedna následne absolvujú lyžiarský výcvik, zjazdový i bežkársky. Zároveň si urobia snežnice, na ktorých sa naučia prepravovať.
"Cvičenie je veľmi potrebné realizovať aj v zime, letnú časť robíme na Lešti, no nakoľko Angličania nemajú možnosť cvičiť v snehu, využili našu ponuku. Na oplátku my, keďže nemáme more, využijeme pozvanie cvičenia na lietadlovej lodi, ktoré sa uskutoční v lete. Predpokladám, že keď škola nadobudne stredoeurópsky charakter, pripoja sa k týmto cvičeniam aj iné krajiny."
Slováci vraj v porovnaní s cudzokrajnými kolegami na týchto cvičeniach nezaostávajú.
"Angličania sú namakaní v teórii, Nemci sú na tom veľmi dobre fyzicky a naši študenti majú skĺbené všetko dohromady. Vyzerá to tak, že Slováci vynikajú po odbornej stránke, povedal by som, že sú najprispôsobivejší. Na takéto cvičenie, ktoré je veľmi náročné, sa počas štúdia dostane každý pilot. Viete, oni sú pred cvičením frajeri, vravia, že to nebude problém, ale ukazuje sa, že vždy nakoniec je."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári