združeniami zastupujúcich ich záujmy. Za vstup do sály sa platilo dvadsať korún, čo jeden z predsedajúcich odôvodnil tým, že za priestory museli štátnej inštitúcii zaplatiť 600 korún.
Ladislav Skala, zástupca jedného zo subjektov ochraňujúcich veriteľov, mobilizoval včera prítomných, aby osobne každý z nich písal protestné listy ministerstvám a vláde. Takýmto spôsobom sa vyvinie väčší tlak na vládu, ktorá by podľa neho mala situáciu riešiť. V tejto súvislosti pripomenul pripravované referendum o vstupe do EÚ... Dodal, že združenia sa chystajú obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva.
L. Skala opísal prítomným aktuálnu situáciu v konkurzných procesoch spoločností Horizont a B. M. G., kde práve prebiehajú audity. Koncom apríla by sa mala uskutočniť schôdza veriteľov Horizontu. Na margo vyhlásenia ministra financií Ivana Mikloša o zodpovednosti veriteľov za svoje investície Skala oponoval, že zodpovedným je štát, ktorý udeľoval 'nebankám' koncesie a licencie. Ako príklad uviedol Horizont, ktorý dostal povolenie vykonávať činnosť obchodníka s cennými papiermi.
Zástupcovia združení zaslali list predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému, v ktorom ho žiadajú, aby sa problém nebánk dostal na prerokovanie do parlamentu. Poškodení žiadajú odškodnenie štátom podobne ako v Českej republike, kde boli klienti "kampeličiek" odškodnení až do výšky 90 percent ich vkladu, najviac však 400 tisíc korún. Podľa Skalu by rovnako malo byť odškodnených aj zhruba 160 tisíc Slovákov, ktorí naleteli sľubom o obrovských úrokoch, ktorými ich lákali nebankové subjekty. Prečo by však na odškodňovanie veriteľov nebánk mali doplatiť všetci daňoví poplatníci, o tom zástupcovia združení hovoria len okrajovo. Väčšinou oponujú, že dane predsa platili aj nebanky.
* * *
Medzi dlžníkmi nebánk je aj daňový úrad
V kauze Horizont, ako povedal L. Skala, má správca konkurznej podstaty prostriedky na pokrytie záväzkov len do výšky zhruba 12 až 15 percent. Kriticky sa vyjadril k pokusu predať spoločnosť Tatra Thermál, kde má vlastnícky podiel Horizont. Kým účtovná hodnota majetku predstavuje 987 miliónov korún a súdno-znalecká 318 miliónov, pri otváraní obálok s ponukami potencionálnych kupcov sa objavila suma 29 miliónov, čo Skala považuje za absurdné.
"Aj po našom zásahu bol správca konkurznej podstaty nútený tento liečebný komplex umiestnený v lukratívnej lokalite Vysokých Tatier stiahnuť z predaja," poznamenal Skala.
V súvislosti s B. M. G. Skala skritizoval spôsob zápočtov, ktorý sa realizoval po zatvorení pobočiek až do vyhlásenia konkurzu. Započítavali sa záväzky vyplývajúce z lízingových zmlúv s pohľadávkami, ktoré títo ľudia voči B. M. G. mali. Zápočty sa podľa Skalu realizovali často za podmienok poškodzujúcich firmu - započítal sa napríklad vzájomne záväzok vo výške 200 tisíc za stotisícovú pohľadávku. Týmto spôsobom podľa neho došlo k výraznému úbytku finančných prostriedkov.
B. M. G. podľa jeho slov eviduje pohľadávky pochádzajúce z obchodného styku vo výške 186 miliónov korún. Firma má navyše vlastnícke podiely v ďalších 28 firmách. Najväčším veriteľom je paradoxne materský Horizont, ktorý dcére dlhuje 5,6 miliardy.
Za signifikantnú Skala považuje skutočnosť, že medzi dlžníkmi nebankoviek figuruje so záväzkom 25 miliónov korún aj daňový úrad na vratkách daní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári