Stretnutie zorganizovala Francúzska aliancia. Ekonóm, bankár, univerzitný pedagóg Vladimár Valach je výraznou osobnosťou slovenskej diplomacie a veľkým euronadšencom. Je držiteľom mnohých francúzskych vyznamenaní. Svoje poznatky zhrnul v knihe Paríž - Bratislava, prečo mám rád Francúzsko. Aj túto publikáciu predstavil na neformálnom stretnutí.
"Bol som 35 rokov vo vedení bánk na Slovensku. Mal som šancu robiť aj veľvyslanca a tam som si uvedomil, aký je rozdiel medzi bankárom a diplomatom. Bankár sa nesmie nikdy zamilovať do peňazí, pretože peniaze sú pre iných a nie pre bankárov, sú nástroj, ale nie cieľ, a naopak diplomat musí mať dve veľké lásky okrem manželky, prvou je krajina, ktorá ho vyslala a druhou krajina, do ktorej vás vyslali," vyznal sa Vladimír Valach na úvod rozhovoru.
Takže, prečo máte rád Francúzsko a prečo vznikla kniha?
- Mal som šťastie, že ma vyslali do tejto krásnej krajiny, ktorú som si zamiloval. Ozajstný obraz o Slovensku som si robil prostredníctvom spoznávania Francúzska. Preto som sa pokúsil napísať knihu. Ale nie je to kniha iba o tejto krajine. Je to kniha o tom, že aj v procese globalizácie nie je dobrá uniformita, len jedna filozofia a len jedna spoločná vízia. A v tomto smere je príkladom Francúzsko. Má bohatú kultúru, vedie v technológii a máme s ním aj ekonomickú spoluprácu. Spomeniem napríklad Peugeot, darček, ktorý sme dostali z krajiny galského kohúta. Francúzsko v procese globalizácie vysiela veľmi silné posolstvo: nie je dôležitý len biznis, hamburgery, ale treba naďalej vedieť žiť a vychutnávať každý okamih. Či už sú to dobré francúzske vína, krásna príroda a kultúra. Celý ten proces globalizácie zmieta aj nás aj iných. Navyše sme v otvorenom období transformácie, kedy hľadáme nejaké príklady. A tým by mohlo byť práve Francúzsko.
V čom sa môžeme poučiť v rámci nášho začleňovania sa do EU?
- Francúzsko je tvorené z regiónov. Má ich 22. Ja som navštívil všetky. Mám, rád Burgundsko, Bretónsko, Normandiu, Alsasko, Provience a mnohé ďalšie. Côde d´ Azur je riviéra a majú tam slogan "Staň sa čím si." Uvedomili si, že majú na to, aby prilákali turistov, podnikateľov, ľudí z celého sveta. Vedeli, že je potrebné dobudovať hotely, prednáškové siene, výstaviská, infraštruktúru, diaľnice. Urobili tak a Côde d´ Azur, táto riviéra, sa stala tým, čím je. Naši starostovia, primátori a prednostovia by si mali uvedomiť tromfy, aké má ten-ktorý región, mesto, dedina a s týmito tromfami by mali ísť bojovať. Máme na Slovensku problém rozlíšiť vlastenectvo od zaslepeného nacionalizmu.
Globalizácie sa poniektorí boja, myslia si, že prídu o národnú príslušnosť.
- Práve Francúzi prišli v 50-tych rokoch s myšlienkou Európy. To boli oni. Usilujú sa, aby bol každý občanom svojej obce. V Burgundsku majú napríklad vetu: "Buď dôstojný seba samého." Čiže, uvedomte si, ktoré sú vaše silné tromfy, čo môžete ponúknuť, čím môžete obohatiť krajinu, Európu, svet. Ale rovnako si treba uvedomiť aj slabosti.
Máme čím osloviť?
- Ako veľvyslanec som tam prijal veľa delegácií aj z kruhov podnikateľov, starostov, primátorov, zo škôl a musím povedať, že som bol pyšný. Máme byť na čo hrdí. Napríklad mi v tomto povedomí o Slovákoch veľmi pomohla Adriana Sklenaříková, veľmi mi pomohol známy medailér Vilo Shiffer, a veľmi mi pomohli naši športovci ako Dominik Hrbatý a ďalší a ďalší. Nemusíme sa v tomto báť, že si nenájdeme svoje miesto v Európe. Pokročili sme úžasne dopredu.
Aký je váš vzťah k východu Slovenska?
- Mám tu veľmi veľa priateľov. Moja mama pochádza od Humenného z Vyšného Hrušova, preto som vždy, keď som mohol, pomáhal tomuto kraju, Chemlonu Humenné a ďalším podnikom. Pomáhal som ako veľvyslanec aj ako priateľ. A chcem pomôcť aj teraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári