Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Denník Korzár oslavoval piate narodeniny, zišli sa priatelia, osobností, nechýbala dobrá nálada

Už piate výročie od vzniku oslávila redakcia denníka Košický Korzár. Na slávnostnej recepcii v GES klube sa zišla vyše stovka priateľov "Korzárov",

osobností z politického, kultúrneho i podnikateľského života Košíc. Nechýbala dobrá nálada i štedro prestreté stoly plné všakovakých lahôdok.

Vznik Korzára je v mnohom podobný príbehu Sme, aj v Košiciach pred piatimi rokmi redaktori "prekabátili" aroganciu moci vtedajších rezešovských VSŽ, ktoré pracovali na likvidácii predchádzajúceho denníka Korzo len preto, že si ich dovolil kritizovať.

V priebehu víkendu v januári 1998 sa dokázali zbaliť, presťahovať a v nových priestoroch v doslova vojenských podmienkach pripraviť prvé číslo denníka Korzár.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

"Bolo to krásne obdobie, celý kolektív držal pohromade, nikto nič z chystanej akcie neprezradil a tak prvé číslo Korzára bolo doslova prevratom, najväčším prekvapením pre všetkých, aj pre našich fanúšikov i pre našich nepriateľov. Rád spomínam na nebohého Karola Ježíka, ktorý nám v Košiciach pomáhal pri tvorbe prvých čísel i na to, ako aj v najvypätejších chvíľach zachoval priam "budhistickú" rozvahu a pohodu," hovorí šefredaktor Košického Korzára Peter Bercik a pripíja na zdravie všetkým, ktorí Korzár tvoria, predávajú i kupujú.

Na narodeninovej party Korzára nechýbal ani akcionár vydavateľstva P. Vajda, ktorý si spolu s generálnym riaditeľom A. Fulmekom, šefredaktorom Korzára P. Bercikom, J. Paulovskou i Petrom Schutzom pripíjali šampanským, aby sa Korzáru naďalej darilo. "Dnes je denník Korzár úspešným titulom, ktorý v rebríčkoch čítanosti šliape na päty aj celoslovenským denníkom. A naviac sa postupne stáva aj komerčne úspešným titulom nášho vydavateľstva," chválil generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press, a.s. Alexej Fulmek.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka divízie východ vydavateľstva Petit Press, a.s. a šefredaktor Peter Bercik štedro nadeľovali z obrovskej narodeninovej torty, ktorá bola fakt vynikajúca-plná čokolády a krehkého cesta.

"Najradšej čítam v denníku Korzár komentáre Petra Schutza, je úžasný, veľmi osobný na ľudí, ktorých nemá rád a je ich päť-šesť v tejto republike. Skoro všetci sú mi osobne známi. Ako šéf PKB v Košiciach, samozrejme, čítam všetky informácie na spravodajstve, ktoré sa týkajú samosprávy a mestských častí," hovorí riaditeľ PKB Imrich Urbančík, ktorý v Korzári vôbec nečíta šport. "Nie preto, že by to vaši redaktori nevedeli robiť, dôvodom je fakt, že som individualista. Mám rád iba bežky a chôdzu." Na snímke vidíme riaditeľa PKB I. Urbančíka pri švédskych stoloch, kde zrejme starostom radil, aby si schuti zajedli, lebo im ako veriteľ mesta priškrtí výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Čižmáriková, exposlankyňa NR SR a novinárka bola pri založení predchodcu Korzára - denníka Korzo, ako zástupkyňa vtedajšieho šefredaktora Vladimíra Špinnera. "Občas ma pri čítaní Korzára šľak triafa, keď ho čítam a moja profesionálna deformácia zapracuje tak, že začnem s červenou fixkou podškrtávať gramatické chyby. Nie je to nič tragické, naviac viem, že každý, kto robí denník, chybám sa nevyhne. Niektorých redaktorov by som však občas poťahala za uši," povedala nám Katka Čižmáriková.

Hoci dostáva naše noviny na Krajský úrad, kde v súčasnosti pracuje, kupuje si ho už skoro ráno. "O pol siedmej ráno som prvým klientom v našom obchode a k teplým rožkom beriem aj Korzár. Do práce prichádzam dobre informovaná o všetkých pikoškách z mesta. Čítam ho celý od a po zet, vrátane športu a inzerátov. So záujmom čítam aj komentáre Petra Schutza, aj keď sa občas poriadne naštvem."

Prednostka OU Košice I Marta Laskovská je pravidelnou čitateľkou Korzára. "Oceňujem jeho aktualitu, sú v ňom síce bulvárne prvky, spravidla sú však informácie viac - menej presné. Rada čítam horoskop od Juli, pravda neriadim sa ním, je to iba zábava..."

"Na titulnej strane denníka Korzár mi chýba viac optimizmu, väčšinou nás zahrniete samými zlými správami, čo všetko zdražie, kde sa čo rozkradlo, aká sa stala havária. Niekedy je to dosť deprimujúce, preto si myslím, že by sme si ako čitatelia zaslúžili sem tam niečo optimistické. Ale inak vás mám rád za otvorenosť a kritickosť," povedal nám šarmantný majiteľ GES klubu, ktorý Korzárom pripravil vynikajúcu narodeninovú party s perfektným občerstvením. "Bol by som rád, keby som sa v Korzári dočítal, že umenie dostáva zelenú, aby som už nemusel mať pocit, že hviezdami sú moderátori televízie a tí skutoční umelci sú kdesi zastrčení v úzadí," zaželal si Gejza Szabadosz.(Na fotke spolu s redaktorkou kultúry L. Šarakovou.)

"Kedy ma išiel šľak trafiť z Korzára? Keď som ho nedostal k rannej káve. To bolo vtedy, keď ste mali problémy s tlačiarňou," povedal nám starosta MČ KVP Daniel Rusnák. Zhodli sa na tom spolu s poslancom DS Petrom Bajusom. "Najradšej čítam komentáre Aliho Schutza a správy z magistrátu i mestského zastupiteľstva. To ma zaujíma najviac, spoločenské klebety nečítam," dodal Rusnák. (Na fotke vpredu s ostatnými kolegami starostami i poslancami)

"Je toho toľko, že si nepamätám ani jeden konkrétny prípad," takto smrteľne vážne reagoval na našu otázku, kedy ho išiel šľak trafiť, novopečený prednosta Okresného úradu Košice III Peter Baník(SDKÚ). A rovnako smrteľne vážne pokračoval: "Najradšej čítam knihy, v Korzári najprv prvú stranu a už po zhliadnutí titulkov som na mŕtvicu. O sebe čítam rád, budem úprimný. Kvôli tomu, aby som zhliadol svoju fotografiu, Korzár kupujem. Preto som sa stal aj prednostom, manželka ma totiž stále hecovala, furt sa sťažovala, že nikdy nie som v novinách, že kadejakí moji kamaráti sú stále v novinách, napríklad sused Peter Bercik je v ňom stále v tiráži ako šefredaktor, tak som si miesto prednostu vyloboval."

K dobru pridal ešte jednu milú príhodu z detstva, keď si ako chlapec napchal guličky z hry do nosa a bol by sa zadusil, keby neprišla rýchla pomoc od otca dnešného šefredaktora, MUDr. J. Bercika.

"Zachránil mi život, nebyť jeho, dnes by na trojke nemali prednostu," dodal Baník. (Na snímke vpravo v rozhovore so starostkou Severu A. Takáčovou a poslancom P. Bajusom)

Zástupca riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu V Košiciach Elemír Dunajský a riaditeľ zoo Karol Seman (zľava) sa svorne zhodli, že Korzáru môžu vytknúť len drobnosti: "Sledujem ho väčšinou na internete a občas ma zamrzia také neprresnosti, ako keď ste napísali miesto vetra orkán, orgán," uviedol jeden príklad E. Dunajský.

K. Seman nevyčítal Korzáru skoro nič: "Čítam najmä prvé dve strany. Zaujíma ma dianie na východe a priznám sa, že keď idem domov do Tatier, Košický Korzár mi chýba. Je tam síce Tatranský denník Korzár, ale akosi som si viac zvykol na košický Korzár. Možno, že by bolo vhodnejšie, dávať do novín aj viac pozitívnych správ."

Bývalý prednosta OÚ Košice IV a súčasný starosta Pereša Vladimír Janočko (zľava) sa bavil výborne aj so svojimi priateľmi B. Farkašovským a Katarínou Čižmárikovou. "Som spoločenský typ. Rád chodím medzi ľudí a tu sa cítim výborne. Korzár mám totiž rád. Čítam ho od začiatku, ale predsa len by som vytkol istú vec. Totiž pri článkoch bulvárnejšieho typu, mi občas chýba aj reakcia druhej strany. Ale som typ čitateľa, ktorý číta v novinách všetko, aj recepty. Za mladi som bol knihomoľ. Teraz už najradšej čítam len vkladnú knižku, ale žiaľ má smutný koniec," prezradil nám V. Janočko.

Generálneho riaditeľa vydavateľstva Petit Press Alexeja Fulmeka (na snímke vľavo) sme zastihli pri rozhovore s majiteľom televíznej stanice Music Box a lokálnej TV Naša Marcelom Děkanovským. Vznik Korzára pred piatimi rokmi ako prvá zaznamenala práve televízia NAŠA. Odvysielala v spravodajstve reportáž z príprav prvého čísla. Dovtedy sa podarilo všetko utajiť. Potom sa spustila hotová mediálna lavína.

Príjemnú atmosféru navodil moderátor večera Tibor "Apa" Egry, programový riaditeľ rádia Okey Top. "Loajálnosť Korzárov je obdivuhodná. Je to neuveriteľné, že až 29 zamestnancov vydržalo od začiatku až dodnes. Tak to má byť. A loajálny som aj ja," s týmito slovami odhalil logo svojej firmy decentne ukryté pod klopou saka. "Ste výborné noviny, kupujem si vás každý deň," odkázal všetkým.

Predstavitelia dvoch kultúrnych inštitúcií Róbert Polák (na snímke vpravo) a riaditeľ košického štúdia STV si mali čo povedať. Mariána Kleisa sprevádzala dcéra Dominika, ktorá študovala na brnianskej JAMU. Korzár má vraj riaditeľ STV na stole v práci každý deň. "Prečítam si ho vždy úplne celý až po rubriku úmrtia. A neprekáža mi ani keď sa blíži k bulváru. Bulvár treba ako barometer. A čo by som ešte navrhoval zlepšiť? Azda si treba niekedy viac overovať fakty, aby sa potom nevyskytovali v článkoch nepresnosti," odporúča Marián Kleis.

Starosta košickej Terasy Pavol Mutafov (vpravo) denník Korzár číta každý deň. "Samozrejme, že úplne najradšej vtedy, keď ma spomínate na titulnej strane. Raz ste dali na fotku môj zadok. Neviem, kto to vyberal, ale bolo to zrejme zo závisti. Tie útle figúrky nedokážu byť serióznymi chlapmi a preto ma dávajú v takejto polohe do novín."

Poslanec NR SR za SDKÚ Viliam Novotný (vľavo) číta Korzár od prvého čísla. Prelistuje si celý náš obsah, najprv sa zastaví pri politike. Najviac ho dokáže nadchnúť strana o kuriozitách, dejinách Košíc a športovú prílohu. "Spomínam si ako ste vznikli, bola to z vašej strany taká revolta. Mne sa to veľmi páčilo, takisto ma už aj predtým potešilo, ako vznikol denník Sme z vtedajšej Smeny." Doktor Novotný sleduje Korzár najmä vtedy, keď vie, že sa tam bude nachádzať. Dokonca dbá aj na čísla našej predajnosti. "No tak vtedy si kúpim aj 2-3 výtlačky a potom si ich dám do archívu. Ukazujem to potom celej rodine, mamke, známym."

Dopĺňa ho aj jeho kolega Pavol Paška, ktorý nemal problém nájsť správny SMER na našu recepciu. "Ak som v Košiciach, Korzár mám každý deň na svojom stole. Páči sa mi na vás, že ste tak prirodzene iritujúci. Teda myslím na ten štýl, ktorý je iný ako väčšina novín."

Starosta Furče Ladislav Lumtzer (na snímke so šéfom ORPZ KE II plk. J. Bukušom) sa nás snaží čítať každý deň. "To preto, aby som sa ubezpečil, či tam nie som... Najviac ma zaujímajú články týkajú sa mesta a magistrátu." Súčasťou Korzára je aj strana Koktejl, kde sa pravidelne nachádza aj sporo odetá slečna. Sleduje aj člen kresťanskej SDKÚ L. Lumtzer takéto čertove obrázky? "Myslím, že som normálny chlap, takže aj áno. Niekedy si aj poviem, škoda, že tie dievčatá nebývajú na Furči. Teda, u niektorých to ani neľutujem, ale u zvyšných hej... Keď ich vidím, vôbec by som nebol proti, keby mali trvalé bydlisko u nás."

K tejto bezpochyby pikantnej téme nás zaujímal aj názor jeho kolegu z SDKÚ V. Novotného. "Tak ja si ich pozerám, ale aby bolo jasné, ako lekára ma tieto slečny zaujímajú najmä z medicínskeho hľadiska. Ako človek, ktorý sa drží kresťanských záasad však samozrejme takéto fotografie očami preskakujem..." (smiech)

Dvaja "mladíci" a zároveň športoví džentlmeni. Veď spolupracovníci Korzára Eugen Magda (vľavo) i fotoreportér Róbert Berenhaut sa môžu popýšiť cenami fair play. Prvý menovaný získal pred tromi rokmi Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka, ktorú udeľuje každý rok SFZ a "Robi báči" iba pre niekoľkými dňami dostal čestné uznanie Klubu fair play Slovenského olympijského výboru. Obaja rytieri športu mali evidentne dobrú náladu. Ktovie, možno sa bavili aj pripravovanej knihe E. Magdu venovanej k storočnici košického futbalu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 257
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 5 212
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 994
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 932
 5. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 625
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 913
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 769
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 512

Blogy SME

 1. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 2. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 3. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 4. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 5. Tomáš Bilik: Ach tí naši topoľčianski poslanci...
 6. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 7. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 8. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 154
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 855
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 817
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 001
 5. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 744
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 720
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 3 243
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 077
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 2. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 3. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 4. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 5. Tomáš Bilik: Ach tí naši topoľčianski poslanci...
 6. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 7. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 8. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 154
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 855
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 817
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 001
 5. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 744
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 720
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 3 243
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 077
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu