Korzár logo Korzár Košice

Hrozivá nezamestnanosť na východe stagnuje, pomôcť môžu len investori na zelenej lúke

Košice Zverejnené štatististiky o nezamestnanosti v uplynulom roku len potvrdili všeobecný trend. Popredné miesta v neradostnom rebríčku

nezamestnanosti už tradične obsadzuje Prešovský a Košický kraj. Dôvod na radosť neposkytujú ani prognózy. Ako v jednom z rozhovorov pre Korzár poznamenal riaditeľ krajského úradu práce v Košiciach JUDr. Ján Gabštúr, výraznejší zvrat v oblasti nezamestnanosti môže priniesť len etablovanie sa zahraničných investorov a to prostredníctvom investícií na zelenej lúke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktuálne informácie o situácii na trhu práce nám poskytla Alena Hikkerová z oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj a Marta Vojtková z referátu informatiky košického krajského úradu práce.

SkryťVypnúť reklamu

Miera evidovanej nezamestnanosti v Košickom kraji dosiahla koncom minulého roku 24,26 percent na 90 908 evidovaných nezamestnaných, ktorí môžu po ponuke vhodného zamestnania okamžite nastúpiť do pracovného pomeru. Absolútny počet evidovaných nezamestnaných dosiahol 96 379, čo predstavuje 25,72-percentnú mieru nezamestnanosti.

Najvyššiu nezamestnanosť vykazujú okresy Rožňava (32,87 %), Sobrance (32,11%) a Trebišov (31,47 %. Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti je v okresoch Košice I (14,99 %, Košice IV (15,27 %) a Košice II (15,54 %).

K medzimesačnému poklesu miery evidovanej nezamestnanosti došlo v dvoch okresoch, a to v okresoch Košice III a Košice IV. K medzimesačnému nárastu miery evidovanej nezamestnanosti došlo v deviatich okresoch, z nich najväčší nárast bol zaznamenaný v okresoch Rožňava, Spišská Nová Ves a Sobrance. Z hľadiska medzimesačného porovnania bol zaznamenaný nárast počtu evidovaných nezamestnaných o 2 036 osôb a medziročne pokles o 3 113 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

V dôsledku organizačných zmien pribudlo v mesiaci december 2002 do evidencie 303 osôb (5,35%). Z porovnania celkového počtu evidovaných nezamestnaných a voľných pracovných miest pripadalo ku koncu mesiaca december 2002 celkom 49 nezamestnaných na 1 voľné pracovné miesto.

V mesiaci január 2003 predpokladá krajský úrad práce nárast počtu evidovaných nezamestnaných v počte zhruba 2 900 osôb. Na základe už hlásených respektíve signalizovaných organizačných zmien a hromadného prepúšťania sa predpokladá prítok zhruba 250 osôb.

Najťažšie nachádzajú pracovné uplatnenie ľudia s nižším vzdelaním a starší ľudia.

* * *

Na Slovensku je bez zamestnania viac ako pol milióna ľudí

Stav evidovaných nezamestnaných sa po štyroch mesiacoch v decembri dostal opäť cez hranicu 500-tisíc osôb, konkrétne je to 504 077 osôb. V porovnaní s minulým mesiacom došlo k nárastu počet nezamestnaných o 16 tisíc. Tento decembrový nárast je však najnižší od roku 1998. Medziročne došlo k poklesu o 29,6 tisíc osôb. Miera evidovanej nezamestnanosti sa zvýšila na 17,45 %, medzimesačne sa zvýšila o 0,70 percentuálneho bodu, medziročne klesla o 1,18 percentuálneho bodu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako konštatuje Národný úrad práce, situácia na trhu práce sa v roku 2002 zlepšila, hoci vplyv verejnoprospešných prác bol podstatne nižší než po predchádzajúce dva roky.

V priebehu decembra 2002 sa zaevidovalo 38 287 osôb, čo je o 3,1-tisíc menej ako minulý mesiac a o 133 viac ako v roku 2001. Najviac novozaevidovaných osôb (8,4-tisíc osôb) prišlo zo stavebníctva, ktoré tradične v decembri dodáva do evidencie nezamestnaných najviac svojich sezónnych pracovníkov, ďalej z odvetvia verejnej správy (5,2-tisíc osôb), v ktorom pracuje väčšina evidovaných nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác, priemyslu (5,2-tisíc osôb) a poľnohospodárstva (5,1-tisíc osôb). Ročný prítok osôb do evidencie činil 436 077, čo predstavovalo druhý najnižší prítok od roku 1998.

Z evidencie úradov práce v priebehu decembra odišlo 22 251 osôb, z ktorých si 14,8-tisíc našlo prácu. Tento decembrový odtok bol od roku 1997 najvyšší. Ročný odtok z evidencie činil v roku 2002 465 652 osôb, čo predstavovalo od roku 1997 druhý najvyšší odtok (vyšší ročný odtok bol len v roku 2000 a to najmä zásluhou 67,3 tisíc evidovaných nezamestnaných zaradených do programu VPP pre dlhodobo nezamestnaných).

Znižujúce sa počty dlhodobo evidovaných nezamestnaných na verejnoprospešné práce sa v posledných troch mesiacoch prejavili zvyšujúcim sa stavom dlhodoboevidovaných nezamestnaných. Počet dlhodobo nezamestnaných predstavoval v decembri 238 605 osôb. Podiel dlhodobo nezamestnaných z celkového počtu evidovaných nezamestnaných sa dostal v decembri na úroveň 47,34 %.

Priemerná podpora v nezamestnanosti dosiahla v novembri minulého roku 3 575 korún.. V porovnaní s októbrom sa zvýšila o 20 korún, medziročne o 324 Sk. Priemerná dĺžka poberania podpory v nezamestnanosti už deväť mesiacov osciluje okolo úrovne 5,3 mesiaca.

* * *

Častejšie návštevy úradov práce prijali nezamestnaní s nevôľou

V čase našej návštevy na Úrade práce Košice-okolie stáli rady ľudí pred každými dverami. Novela zákona o zamestnanosti im ukladá povinnosť hlásiť sa na úrade každé dva týždne. Oslovili sme troch čakajúcich, aby sme zistili, prečo si nemôžu nájsť prácu a čo hovoria na nové pravidlá.

Pani Eva: "Pracovala som celých dvadsať rokov v tom istom podniku, na poľnohospodárskom družstve vo Veľkej Ide. Prepustili veľa ľudí a ja som sa ocitla medzi nimi. Teraz mám 47 rokov, povedzte mi, kde ma teraz zoberú? Bez roboty som už tri roky, ale dva roky som robila opatrovateľku, takže nezamestnaná som vlastne rok. Mám šesťnásťročného syna, ktorého vychovávam sama. Doteraz som dostávala 4500 korún, teraz poberám už len štyri tisícky. Platím elektrinu, plyn, to je tisícka mesačne. Nemám nikoho, kto by mi pomohol."

Mária Janoščáková: "Pracovala som v nemocnici v Šaci ako upratovačka. Osem rokov nemám ani invalidný dôchodok, chodím sa sem hlásiť, ani bývanie nemám. Kvôli bytu som sa rozviedla s manželom. Trvalý pobyt mám v Košickej Belej, ale keďže nemám byt, zdržujem sa u kamarátky v Michalovciach. Odtiaľ musím chodiť až sem na tento úrad práce, lebo trvalý pobyt mám ešte stále nezmenený. Teraz mi odišiel autobus do Michaloviec, neviem, či neostanem zase spať dakde na stanici, alebo na schodoch, lebo ešte musím ísť po podporu do Košickej Belej. Mesačne dostávam necelých dvetisíc korún a z toho mám žiť, bývať... Je to hrozné niečo. Mám 51 rokov a takto som dopadla po toľkých rokoch odpracovaných v zdravotníctve. Teraz si začínam vybavovať invalidný dôchodok."

Ján Vojtech: "Len vyhodiť ich všetkých vo vláde, nech idú jamy kopať. Nás všetci len zdierajú. Dostával som 4700 prídavky na deti, teraz už len 590 korún. A to som pol roka robil u Američana, viete, bol som z tých brigádnikov z Veľkej Idy, čo im Američan dal robotu. Aj keď človek robí, nedá sa z tých peňazí vyžiť."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 135
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 897
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 649
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 468
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 944
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 591
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 203
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 793
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu