v Múzeu Vojtecha Löfflera.
V prvej časti nájdete inštaláciu s názvom Univerzálna matka. Je autorovou odpoveďou na čoraz viac rezonujúcu tému klonovania ľudí. V inštalácii dominujú akési akváriá, poniektoré umiestnené v konštrukcii detských kočíkov. Spočiatku iba matne rozoznávate tváre, vynárajúce sa akoby z vody, ale v skutočnosti spoza presvitajúceho svetla. Keď sa prizriete bližšie nadobúdajú viacrozmernú dimenziu, závisí z akého uhla sledujete dielo. A keď sa zahľadíte úplne pozorne a ste k tomu znalcom filmu, objavíte napríklad tvár herečky z Felliniho Amarcordu rozostrenú rastrom.
Prečo práve mágia filmu? "Film sa mi páči ako médium, aj ako výrazový prostriedok a páči sa mi dokonca aj samotný materiál, teda celuloid. Dajú sa z neho robiť perfektné veci. Používam zásadné scény zo svetoznámych kinematografických diel, ktoré ma ovplyvnili. Napríklad Jean Michael Basquiat, to je film o výbornom maliarovi, ktorý vychádzal z graffiti. Potom sú tam výjavy kultového sci-fi Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta, alebo z Felliniho filmov. Tieto veci vo mne stále doznievajú," hovorí Juraj Poliak.
Inštalácia Univerzálna matka vlastne nadväzuje na koncept, ktorý Juraj Poliak v tom istom priestore predstavil v rámci kolektívnej výstavy, ktorá bola vyvrcholením výtvarného sympózia IQ servisu. Vtedy išlo o kinetický objekt, ktorého základ tvoril nekonečný celuloidový pás s výjavom gestikulujúcej dvojice. Divák interaktívne mohol posúvať dej.
Podobný objekt predstavuje aj v druhej časti samostatnej výstavy. Nazval ju Vesmírna Oddysea. Podnietil sa bunkami pre kozmonautov, vytvoril ich z kartónových krabíc. Preto by mohli celkom pokojne pripomínať obydlia bezdomovcov, alebo aj naše betónové králikárne. Konštelácie hviezd či naše vesmíry znázornil vlnenými klbkami. Výstava Juaraj Poliaka vás núti rozmýšľať, prehodnocovať videné z rozličného uhla pohľadu, navyše s nadhľadom.
Juraj Poliak (1969) je absolventom bratislavskej Vysokej školy výtvarného umenia, odboru voľná grafika. Vzdelanie si doplnil na študijných pobytoch v Ecole des Beaux-Arts Saint Étienne vo Francúzsku a v gréckych Tessalonikách. Samostatne vystavoval v Grécku, Paríži, Bratislave a Žiline.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári