si názory vašich kolegov, ale aj aktívne vstúpiť do diskusie. Samozrejme, chcete byť pri tom videný a zároveň vidieť aj tváre vašich poslucháčov, aby ste mohli sledovať ich reakcie. Žiaden problém. Zapnete si svoj domáci počítač a prostredníctvom internetu ste tam! Čiže na porade. Videný aj počutý. Že vraj je to sci-fi? Ale kdeže, videokonferencie už nie sú hudbou budúcnosti, ale realitou.
Už pred siedmimi rokmi začali aktívne využívať videokonferencie na americkej univerzite Kaltech v Passadene. Tvorí to súčasť vyučovania. Inšpirovať sa nechali aj pracovníci Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorí už dva roky intenzívne pracujú na projekte tzv. Virtuálnych kolaborácií.
"Naším základným cieľom je vypracovať efektívnu metodiku práce s talentovanými stredoškolskými a vysokoškolskými študentmi. Záujem študentov o prírodovedné disciplíny je totiž minimálny. Chceme rozšíriť ich fyzikálne povedomie a tieto vedné disciplíny im chceme zatraktívniť pomocou najmodernejších informačných technológií. Mládež má totiž k počítačom blízko," prezradil nám zástupca vedúceho projektu RNDr. Alexander Dirner, CSc.
"Základným komunikačným prostriedkom budúcnosti bude totiž videokonferencia a už teraz sa vo vedeckom prostredí využíva."
A čo presne značí virtuálna kolaborácia? "Je to dobrovoľné združenie žiakov košických gymnázií a ďalších študentov, aby sa spolu s odborníkmi zapojili do reálnej vedeckej práce na projektoch."
V praxi to vyzerá tak, že inštitúcie, ktoré sú zapojené do tohto projektu, môžu byť v reálnom čase zapojené na zaujímavej prednáške alebo diskusii. Práve košická fakulta je priekopníkom videokonfrencií na Slovensku a už sa pomaly zapájajú aj vysoké školy z ostatných regiónov.
Ani stredoškoláci neobišli skrátka. Len pred niekoľkými mesiacmi sa uskutočnila videokonferencia so stredoškolákmi na rôznych školách so Zdeňkom Urbanom z Popradu. Tento známy vedec a žurnalista pripravil päť populárnych prednášok na tému vznik vesmíru. "Malo to medzi študentmi veľký ohlas a úspech," dodal študent 4. ročníka fakulty elektrotechniky a informatiky Marek Domaracký.
Podľa jeho slov táto technológia bude úplne bežná, možno už za dva-tri roky: "Všetko závisí od výkonnosti počítačov. Ale táto technológia napreduje veľmi rýchlym tempom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári