polovica rozlohy lesov sú využívané ako revíry pre tzv. poľovnícke združenia, ktorým ich prenajímajú v zmysle zákona.
"Režijné revíry sú využívané na komerčnom princípe, to znamená, že naša spoločnosť v nich predáva poľovnícke služby predovšetkým zahraničným poľovníkom, ktorí tu chodia poľovať radi a často. Keď si poľovník zo zahraničia objedná poľovačku, príde v dohodnutom termíne, zaplatí podľa cenníkovej položky tú službu, ktorá sa mu poskytne. Napríklad odstrel jeleňa stojí 3 až 7 tisíc mariek, teraz je to prepočítané na Euro. Treba si však uvedomiť, že pravdepodobnosť ulovenia je tak 50 na 50 percent. Lov je regulovaný, ročne sa uloví tak päť jeleňov," vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Ing. Julián Tomaštík.
Komerčný program pre poľovníka je celodenný s tým, že spoločnosť mu zabezpečí zahraničný poľovnícky lístok, ubytovanie i sprievod odborného pracovníka, ktorý ovláda cudzie jazyky.
"Zahraniční hostia majú rôzne, jedni chcú bývať v hoteli v meste, inú chcú stráviť noc na poľovníckej chate v horách, dokonca aj bez elektriny i vody. Chcú zažiť tú pravú romantiku v divočine. Ale sú aj takí, ktorí prespia v Slovane a do lesa vyrážajú skoro ráno. Odborný pracovník, ktorý ich sprevádza vie posúdiť zver, on rozhoduje, čo sa odstrelí. Zodpovedáme aj za úpravu trofeje, aby mala predpísané štandardy."
Poľovačka je orientovaná na včasné ráno, resp. večer, pokiaľ nejde o spoločnú poľovačku na diviaky, ktorá prebieha aj cez deň.
"Najdrahšie je ulovenie jeleňa, diviaky sú lacnejšie, ale ani nie sú také žiadané. Nemci a Rakúšania majú záujem prevažne o jeleňa, pretože toto oni nepoznajú. Jeleň totiž vyzerá inak v karpatských podmienkach. Poľovníci si svoju trofej vezú domov a tak sa stávajú aj kuriózne situácie, keď chce odletieť s parožím jeleňa. Do lietadla musíme hroty obaliť gumou - kúskami hadice, aby ho pustili. Je to show."
Druhá polovica lesov je využívaná na prenájom revírov poľovným združeniam, ktoré platia na základe platného zákona smiešne nízke ceny za prenájom.
"Výška nájmu je regulovaná zo zákona, sadzby sú veľmi nízke. Napríklad maximálna sadzba v jeleňom revíri je 12 korún za hektár ročne, čo je naozaj smiešne. Dokiaľ sa nezmení zákon v tom, že sa zruší obmedzenie regulovaného nájmu, dovtedy bude problém s prenájmami i sťažovateľmi. Keby si totiž mesto určiť výšku prenájmu, prenájom by sa realizoval ako klasická aukcia, resp. verejná súťaž v cenovej ponuke. Keby som porovnal situáciu v komerčných a prenajímaných revíroch, ktorých je päť, z ekonomického hľadiska , tak musím povedať, že rozdiel vo výnosoch je priepastný. Z komerčných sú výnosy rádovo vo výške 700-tisíc až milión korún, v prenajímaných je to 80-tisíc korún," vysvetľuje Ing. Tomaštík.
Na otázku, prečo teda spoločnosť Mestské lesy nevyužíva všetky revíry na komerčné účely, riaditeľ hovorí:
"Keby sme to urobili, primátora, poslancov i nás v spoločnosti by naši poľovníci rozniesli v zuboch. Takto sa urobil kompromis, aby sa k slovu dostali aj tzv. ľudoví poľovníci."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári