že napriek výborným výsledkom a starostlivosti počas uplynulých desiatich rokov, komisia na radnici rozhodla, že revír na ďalšie roky dostane iné združenie.
"Našou prácou, krmením zveri, budovaním solísk a krmelcov pre raticovú zver, odstraňovaním škôd, sme vybudovali revír, v ktorom je dnes dostatok srnčej a jelenej zveri. O susedných revíroch sa to povedať nedá. Z tohto dôvodu vidíme zvýšený záujem určitých lobistických skupín o prenájom revíru. Podľa nášho názoru došlo k porušeniu zákona, ako aj presadeniu osobných záujmov," argumentujú.
Výsledok šetrenia hlavného kontrolóra je už známy.
"Nedošlo k porušeniu zákona. Výber nájomcu bol realizovaný štandardným spôsobom, o revír prejavili záujem tri poľovnícke združenia. Mestské lesy predložili ich ponuky, skonštatovali, že spĺňajú všetky potrebné náležitosti. Keďže zo zákona platí regulované nájomné, nedá sa povedať, ktoré združenie predložilo najlepšiu ponuku. Sedemčlenná komisia zložená s poslancov, námestníkov primátora a riaditeľa magistrátu ponuky posúdila a hlasovaním rozhodla, že predmetný revír získa do nájmu PZ Ruské Pekľany," skonštatoval kontrolór.
Podľa riaditeľa Mestských lesov, s. r. o., ktorý robí len servis podkladov pre mesto, je situácia napätá preto, že poľovníkov pribúda, ale revíry sa nerozmnožujú.
"Aj v poľovníckych združeniach sa vytvárajú záujmové skupiny, z jedného sa vytvoria aj tri a všetci chcú jeden a ten istý revír. Je logické, že dvaja zostanú nespokojní. V Košiciach je neumiestnených niekoľko stoviek poľovníkov."
Čo hovorí ako odborník na kvalitu PZ Ruské Pekľany, ktoré nájomnú zmluvu na predmetný revír dostalo?
"Predložili také referencie, že nebol problém s nimi uzavrieť zmluvu."
Na otázku, či zaregistroval nejaké tlaky z vedenia mesta pri príprave podkladov, Tomaštík odpovedá: "Nie." Dá sa niečo urobiť preto, aby sa eliminovali možné podozrenia, že mesto niektorému poľovníckemu združeniu nadŕža?
"Zásadný problém vidím v legislatíve, keďže na Slovensku platí zákon zo 60. rokov, ktorý nerešpektuje Ústavu SR v otázke vlastníctva a v stanovovaní ceny nájmu. Výška nájmu je totiž regulovaná zo zákona, sadzby sú smiešne nízke. Napríklad maximálna sadzba v jeleňom revíri je 12 korún za hektár ročne. Dokiaľ sa nezmení zákon v tom, že sa zruší obmedzenie regulovaného nájmu, dovtedy bude tento problém. Potom by sa z výberu nájomcov stala klasická aukcia, resp. verejná súťaž v cenovej ponuke pri splnení ďalších náležitostí," myslí si riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Julián Tomaštík.
V tomto polroku má v vláda v pláne legislatívnych úloh aj novelu zákona o poľovníctve. Na svete je návrh na zmenu, ktorá by mala riešiť regulované nájomné. Tlak vlastníkov lesov je veľký, ich vlastnícke práva sú totiž porušené v tom, že štát reguluje nájomné na pozemkoch, ktoré mu nepatria.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári