policajnej hovorkyne mjr. JUDr. Jarmily Petrovej.
"Jednoznačne, poškodení nespolupracujú s políciou. Problém je v tom, že nehovoria, s kým majú nezhody. Prípad nahlásia a žiadajú od nás, aby sme robili. Poškodení by mali spolupracovať, musia určiť, ktorým smerom sa máme uberať."
Našla polícia nejakých svedkov v ktoromkoľvek prípade podpálenia auta?
"Nie, požiare sa realizujú fakticky za 10 až 15 sekúnd. Stačí vyhodiť z auta zapálenú fľašu s horľavinou, na mieste neostanú žiadne stopy."
Zaujímalo by nás, čo konkrétne s tým chce polícia urobiť.
"Zdôrazňujeme, musí byť väčšia spolupráca poškodených, na druhej strane policajti musia byť v uliciach. Oni zodpovedajú za ochranu majetku."
Ale pokiaľ ide o zapálené vozidla, asi to tak nie je.
"Pripravujú sa opatrenia, aktivizuje sa pohotovostná motorizovaná jednotka, 'kriminálka', 'poriadkári' i 'dopraváci'. Všetci budú viac v uliciach. Bol zriadený špecializovaný tím, ktorý sa zaoberá požiarmi a výbuchmi nástražných výbušných systémov. Cieľom je dosiahnutie zmeny nepriaznivého stavu. Skupina pozostáva z policajtov okresných riaditeľstiev, krajského riaditeľstva a vyšetrovateľa justičnej polície. Tím by mal pracovať tak, že by prípady požiarov mali sústrediť na jednom mieste, kde sa vyhodnotia ich znaky a príjmú sa efektívnejšie opatrenia."
Nie je to neskoro?
"Prípady riešime podľa platných zákonov, teda patria na obvodné oddelenia a realizácia bola preto rozkúskovaná. Teraz sa už budú riešiť na jednom mieste," uzavrela J. Petrová.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári