zo založenia zločineckej skupiny a podvodu. Brtva mal zmenenú identitu a preukaz na cudzie meno.
Brtva je teraz v pražskej vydávacej väzbe. Na úteku bol niekoľko mesiacov. Vyšetrovateľ zároveň rozšíril obvinenie Brtvu a Majského o ďalších štyristo miliónov a sú teda obvinení z takmer miliardového podvodu.
Polícia už dávnejšie Brtvu obvinila, že z nebankových subjektov vybral štyridsať miliónov. Subjekty prikázal zatvoriť Majský, všetky peniaze nahromadili v centrále B.M.G. v Košiciach. Z päťdesiatich miliónov vybral Brtva štyridsať, tvrdil, že nimi zaplatil za hracie automaty. Policajtom sa však v týchto dňoch podarilo zistiť, že to nie je pravda.
Brtva vraj peniaze v piatich bezpečnostných kufríkoch doniesol 5. februára 2002 asi o šiestej večer Majskému do sídla jeho firmy Sipox na Červeňovej ulici v Bratislave. Polícia má výpoveď svedka, ktorý to videl. Majský si peniaze údajne nechal.
Policajti rozšírili obvinenie ešte o ďalších 336 miliónov. Majský a Brtva, ktorý bol zástupcom neexistujúcej firmy Commodore, údajne ovládli spoločnosti Horizont International, Technoinvest Holding a ďalšie. Nakupovali akcie, prevádzali ich na fiktívne firmy Commodore a Cavalier alebo započítavali neexistujúce pohľadávky. Pri obchode asistoval aj stíhaný Vladimír Fruni, ale v tomto prípade ako podvedený. Práve on mal fingované pohľadávky hradiť. Vyšetrovatelia nemajú dôkaz, že o zlom úmysle naozaj vedel.
Majský, Pachinger, Brtva, Fruni a aj Marián Šebeščák sú vo väzbe. Interpol tak už pátra len po poslednom obvinenom Františkovi Matíkovi.
Majský pred niekoľkými dňami podal sťažnosť proti svojej väzbe na Ústavný súd. Hovorca súdu Štefan Németh povedal, že termín pojednávania ešte neurčili.
Monika ŽEMLOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári