zhodnotenia, ešte väčšiu neistotu. Svoje peniaze všetci pôvodne zverili eseročke AGW. Väčšia časť neskôr prijala možnosť vymeniť svoju pohľadávku voči eseročke za akcie a stali sa tak riadnymi akcionármi AGW, a. s. Tí, ktorí si vzali akcie, sa musia zaujímať o dianie v akciovej spoločnosti. O priebehu konkurzného konania v AGW, s. r. o., vás budeme detailne informovať zajtra, keďže na dnes ohlásil správca konkurznej podstaty AGW, s. r .o., tlačovú besedu. O situácii v AGW, a. s., ktorá v konkurze nie je, sme sa rozprávali s konateľom spoločnosti Mgr. Matúšom Gregom.
"Momentálne pracujeme na účtovných uzávierkach. Ešte stále nemáme dokonca účtovne uzavretý ani rok 2001, pretože polícia nám doposiaľ nevrátila všetky potrebné doklady," uviedol M. Grega.
Za rok 2001 materská áeska vykázala zisk na úrovni 20 miliónov korún a zisk sa očakáva aj toho roku. Jeho výšku však v tomto štádiu nevedel M. Grega špecifikovať. Ziskové sú aj nosné činnosti vyvíjané dcérskymi spoločnosťami.
Akcionári na minuloročnom valnom zhromaždení splnomocnili predstavenstvo spoločnosti k odpredaju aktív. "Nemôžeme však nijakým spôsobom konať, kým máme zablokované účty. Opakovane som od júna minulého roku žiadal generálnu prokuratúru o odblokovanie účtov, na svoje listy som odpoveď nedostal," hovorí M. Grega.
Akcionárov zaujíma, kedy bude valné zhromaždenie. Matúš Grega povedal, že nemá zmysel ho zvolávať skôr, ako bude ukončená účtovná uzávierka. Tá by mala byť ukončená do 31. marca, tento termín sa však môže predĺžiť až do 30. júna. Zároveň sa musí uskutočniť audit.
Keďže predstavenstvo získalo od akcionárov splnomocnenie na predaj aktív, zaujímalo nás, ako to bude výhľadove po odblokovaní vyzerať. "Máme záujem niektoré aktíva predať a registrujeme aj záujemcov o ich kúpu. Mnohí potencionálni kupci sú však zneistení súčasnou situáciou, obávajú sa rizika, že do transakcie vstúpia štátne orgány a zablokujú ju. V takejto atmosfére sú ponúkané kúpne ceny nízke, čo nemôžeme akceptovať."
Dodal, že nie je zámerom odpredať všetky aktíva, nosné činnosti by si chcela spoločnosť ponechať.
Najideálnejším modelom podľa M. Gregu by bolo vymôcť všetky pohľadávky, odpredať časť aktív a od akcionárov následne odkúpiť ich akcie. Akcionárov je zhruba 24-tisíc. Akcie firmy, ktorej základné imanie predstavuje 2,8 miliardy korún, boli emitované v nominálnej hodnote tisíc a desaťtisíc korún. Akcionári vlastnia akcie v úhrnnej nominálnej výške zhruba 2 a pol miliardy korún.
Matúš Grega uviedol, že pohľadávky AGW a. s. predstavujú zhruba dve miliardy korún a nepokladá ich za nedobytné, pretože sú podložené právoplatnými rozhodnutiami súdov, exekučnými príkazmi alebo sú ošetrené záložným právom na hnuteľné a nehnuteľné veci. AGW ako majiteľ spoločnosti Ekothermal vedie súdny spor s mestom Košice, v ktorom žaluje mesto o jednu miliardu korún. Na základe tejto žaloby dal Okresný súd Košice II zablokovať akcie, vlastnené mestom v spoločnosti Kosit, a. s.
V prípade vymoženia pohľadávok, úspešnosti v súdnom spore s mestom, podnikaním a odpredajom aktív by sa podľa M. Gregu mohol naakumulovať kapitál, ktorý by smeroval ďalej k akcionárom.
Okrem pohľadávok firma vlastní tri nehnuteľnosti v hodnote zhruba 130 miliónov korún. Medzi aktíva patria ešte aj úvery poskytované spoločnosťou tretím subjektom vo výške približne tristo miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári