cestujúcu verejnosť. Aj keď sa predstavitelia železníc niekoľkokrát stretli s odborovými predákmi, zdá sa, že dohoda je zakliata. A preto už prevdepodobne nič nezabráni v stredu úplnému zastaveniu dopravy v čase od 3. do 9. hodiny.
Generálny riaditeľ ŽSR Ing. Ladislav Saxa a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Ing. Pavol Kužma vymenovali včera Ústredný krízový štáb. Ten sa na včerajšom zasadaní nedohodol s Centrálnym štrajkovým výborom odborových centrál na podmienkach zachovania bezpečnosti prevádzky cestujúcich a ochrany majetku v čase štrajku. Cestujúci sú nešťastní, zamestnanci železníc idú bojovať za svoju pravdu.
Počas prerušenia prevádzky železničnej dopravy spôsobenej štrajkom prídu železnice o niekoľko miliónov. Podľa kompetentných sa takýto krátky štrajk ešte zvládnuť dá, horšie by bolo, keby pokračoval. Nastal by zrejme odklon medzinárodnej nákladnej dopravy, čo by znamenalo obrovské straty už aj tak zadĺžených železníc.
"Našťastie necestujem každý deň, inak by som poriadne hromžila. Pochádzam z obce Dobrá neďaleko Čiernej nad Tisou a do Košíc som prišla so svojím malým dieťaťom na vyšetrenie. Aj tento termín mi sadol, neviem, ako by som sa tu dopravila v stredu," hovorí Monika Raganová a tlačiac pred sebou kočík dodáva: "Viete, ja si myslím, že majú právo štrajkovať, nech bojujú, no na druhej strane mohli zvážiť aj tieto nepríjemné dopady."
Starší muž cestujúci do Prešova hromží. "To nie je normálne, človek musí cestovať autobusom, inak sa do susedného mesta nedostane. Som zvedavý, či bude autobusov dostatok. Našťastie situácia nepotrvá dlho a verím, že aj ten niekoľkohodinový štrajk prijme kompetentných k dohode."
Pani Alžbeta na treťom nástupišti košickej železničnej stanice zamyslene čaká na ten svoj vlak. Keď sa jej pýtame, čo hovorí na stredajší štrajk, len si povzdychne. "Och, nuž človek sa dožije všeličoho, len dobrého nie. Každý deň ráno o 5. hodine dochádzam do Košíc, pretože tu pracujem na pošte. Pochádzam z Cestíc, odkiaľ chodí len jeden autobus. Musím sa prispôsobiť a rozhodla som sa, že si zoberiem dovolenku. Šéf o tom ešte nevie, no keď mu to poviem, určite ho poteším," vraví pani Alžbeta a dodáva, že inú možnosť nemá. "Ako by som sa dostala do práce, neviem, auto nemám. Som zvedavá, kto mi preplatí cestovné, keď mám mesačný cestovný lístok."
Podobný problém má aj Peter, ktorý pracuje taktiež v Košiciach. Ten však tvrdí, že si to do mesta namieri autom. "Každý však takúto možnosť nemá. Keby som neprišiel do práce, nestihnem termíny kvôli niekoho hlúposti," vraví Peter.
A čo na štrajk hovorí druhá strana? Sprievodca Juraj Nižkač pochádza z Medzilaboriec. "Budeme štrajkovať, je nám ľúto, že sa ľudia nedostanú, kam chcú, ale rušenie tratí nás pripraví o prácu. Ak by ma vyhodili, nemal by som kam ísť, veď tam u nás funguje už len železnica a ešte nejaká drevovýroba. Musím uživiť rodinu a preto bojujem za to, aby mali čo do úst," vysvetľuje sprievodca a dodáva, že v stredu ráno nastúpi do práce ako každý deň. "Prídeme, len robiť sa nebude. Viem, že štrajk je krajné riešenie, neschvaľujem ho úplne, ale pripojím sa k ostatným." Keď sa ho pýtame, čo bude robiť v práci 6 hodín počas štrajku, či si s kolegami zamastia karty, s úsmevom odpovedá: "Možno aj to, nejako si čas vyplníme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári