Svetlo Systém, s. r. o., sídliace v Košiciach, požadujú od akciovej spoločnosti VSŽ Košice z titulu vzniknutej škody náhrady vo výške 24,2 milióna Sk, resp. 3,5 milióna Sk. Uvedené škody im, ako dodávateľom stavebných a montážnych prác a materiálov, mali vzniknúť po tom, čo VSŽ odstúpili od riadne uzatvorených zmlúv. Verdikt, ktorý očakávali žalujúce strany, včera nepadol. Pojednávanie obidvoch káuz bolo odročené na neurčito.
Korene sporu medzi uvedenými spoločnosťami spoločnosťami siahajú do septembra 1997, keď medzi sebou uzavreli dve obchodné zmluvy o dielo. Ich predmetom bola dodávka a montáž interiérového zariadenia stavby č. 1060 Tesla VÚST pre VSŽ Konzult, s.r.o. Košice, resp. pre jeho predchodcu VSŽ Inžiniering s.r.o. Termín začatia prác bol stanovený na október 1997 a dielo malo byť ukončené v apríli 1998. To sa však nestalo, namiesto toho VSŽ Inžiniering oznámil spoločnosti Panagraf, že práce na uvedenej stavbe pozastavujú. O rok neskôr, 19. mája 1999, na pozastavení prác iba zotrvali.
Právny zástupca spoločnosti Panagraf kvalifikuje ich konanie ako porušenie záväzku veriteľa. Poukazuje na to, že Panagraf kvôli splneniu zmluvných záväzkov voči VSŽ Inžiniering, uzavrel už v septembri 1997 obchodné zmluvy s tromi subdodávateľmi. Tvrdí, že po pozastavení prác ich nemohol jednostranne zrušiť, rozhodne nie bez sankcií. Summa-summarum, v dôsledku uvedeného vznikla spoločnosti Panagraf značná majetková ujma. Žalovaná strana však namieta, že podľa zmluvy mali právo kedykoľvek požiadať zhotoviteľa diela o prerušenie prác. Argumentuje aj tým, že bolo jeho povinnosťou pristúpiť na zmenu zmluvných podmienok formou dodatku k zmluve. To sa nestalo, takýto návrh spoločnosť Panagraf nepredložila, namiesto toho si začala uplatňovať náhradu škody. Tej, ktorá podľa právnych zástupcov spoločnosti VSŽ, Panagrafu údajne nevznikla.
"Tento spor sa vedie na súde už od roku 2000. Celé to obdobie žalovaná strana nerobí nič iné, len naťahuje čas a spôsobuje obštrukcie. Na každom pojednávaní je iný právny zástupca, a tak nevie, čo bolo na minulom pojednávaní, nepozná spis a žiada pojednávanie odročiť. Takto sa to ťahá donekonečna. Myslím si, že stredobodom pozornosti má byť účastník pojednávania, teda žalovaná strana, nie jej právnik," uviedol právny zástupca spoločnosti Panagraf. A to krátko po tom, čo jeho mladší kolega, zastupujúci VSŽ, na včerajšom pojednávaní namietal súdnu znalkyňu, resp. vierohodnosť posudku, ktorý vypracovala. Poukázal na to, že je nepreskúmateľný, keďže v ňom chýbajú prílohy a účtovné doklady, na základe ktorých bol vypracovaný. "Chceme, aby žalobcovia preukázali opodstatnenosť svojich pohľadávok. Aby všetko bolo riadne zdokumentované, všetky pohľadávky vyčíslené a podložené dokladmi," argumentovali právni zástupcovia VSŽ. Okrem toho navrhli súdu predvolať ďalších svedkov a súčasne požiadali, aby boli do konania pripustení i vedľajší účastníci. Tí, čo môžu mať "právny záujem na výsledku súdneho konania".
Návrh sa týkal londýnskej investičnejspoločnosti A.R.T. Investments Limited, ktorej účasť vo VSŽ predstavuje 31 percent, ale aj dvoch ďalších akcionárov. A to s odôvodnením, že ak by VSŽ prehrali uvedený súdny spor, utrpeli by škodu nielen oni, ale aj jednotliví akcionári. "S tým nemôžeme súhlasiť. Celá kauza by sa tým ešte viac znepriehľadnila a jej vyriešenie by sa mohlo ťahať donekonečna. Stačilo by, aby niekomu predali hoci len jednu akciu a ten, keby chcel, by hneď mohol vstúpiť do súdneho konania ako vedľajší účastník. Takto sa nikdy nezbavia svojich podlžností," vyhlásil právny zástupca spoločnosti Panagraf.
Samosudca Krajského súdu v Košiciach odročil pojednávania obidvoch káuz na neurčito s tým, že v prvej je potrebné doplniť dokazovanie a v druhej rozhodnúť o tom, či súd pripustí do konania aj niekoľkých vedľajších účastníkov, ako to požaduje VSŽ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári